Loader

Kravate za Mišu Sakašvilija

04.jun,09:58

Sakašvili imenovan za guvernera Odese, gde ga opozicija dočekuje с humorom, a u Moskvi o tome govore oštro. Kakve to veze ima s Pridnjestrovljem?

Bivši gruzijski predsednik Mihail Sakašvili imenovan je odlukom ukrajinskog predsednika Petra Porošenka za guvernera Odese. „Naš glavni cilj je da ostavimo veštačke konflikte, koji su veštački nametnuti ovom izuzetnom društvu“, rekao je Sakašvili nakon imenovanja.

Sakašvili (46) je bio predsednik Gruzije od 2004. do 2013, ima gruzijsko, američko, holandsko državljanstvo, a od okončanja predsedničkog mandata bio je u egzilu u SAD.

U Gruziji je posle promene vlasti za njim raspisana poternica zbog optužbi korupciju. Sud u Gruziji je u septembru Sakašviliju i članovima njegove porodice zamrzao bankovne račune i imovinu. Gruzije zatražila od Ukrajine izručenje Sakašvilija.

Bivši gruzijski predsednik od februara radi kao Porošenkov savetnik, a dodeljeno mu je i ukrajinsko državljanstvo dobio je neposredno pre imenovanja.

Pripadnici pokreta otpora u Odesi su pred sedištem guvernera i na drugim mestima u Odesi ostavili mnoštvo kravata, s natpisom «Za mišu!», što asocira na videoklip tokom rata Gruzije s Rusijom 2008. u kome se vidi kako Sakašvili grize kravatu tokom ruske intervencije.

U Moskvi je imenovanje Sakašvilija komentarisano negde takođe ironično, negde veoma oštro, uz špekulacije o tome da je Porošenko, postavivši američkog štićenika za guvernera Odesu praktično predao na upravu Amerikancima.

Ruski premjer Medvedev je na tviteru napisao: «Sakašvili guverner Odese. Cirkuski šou se nastavlja. Sirota Ukrajina!»

Opunomoćenik ruskog MIP za prava čoveka Konstantin Dolgov izjavio je:.

„Sakašvili, okrivljen za mnoge prestupe protiv gruzijskog naroda, postavljen je za gubernatora Odese, gde su neonacisti nekažnjeno spalili ljude. Umesto pokreta ka nacionalnom pomirenju kijevske vlasti produžavaju antipravni haos i produbljuju jaz između miliona građana

Ukrajinska agencija UNN javlja da je 3. juna u dva sata ujutru između stanice Vigoda i Dolnoe severno od Odese izazvana eksplozija u trenutku prolaska praznog teretnog voza, što je rezultiralo iskliznućem tri prazna vagona, oštećenjem dva koloseka I nastankom kratera prečnika 150 cm i dubine od 40 cm. I ranije su u Odesi I okolini beležene manji incidenci koji liče na diverzije.

Zamenik rukovodioca frakcije „Jedinstvena Rusija“ Franc Klincevič opisao je imenovanje Sakašvilija kao izrugivanje građanima u Odeskoj oblasti, koji su 2. maja 2014. protestovali protiv «majdanovaca» i stradali.

Na sajtu ruske RT na engleskom jeziku u tekstu irskog pisca Brajana Mekdonalda, (Bryan MacDonald) pod naslovom Saakashvili attempts a Napoleon in Odessa (Sakašvili pokušava da bude Napoleon u Odesi) , uz podsećanje da je Odesa nekada imala čak dva francuska guvernera – Rišeljea (Duc de Richelieu) i Langerona (Kol Andrault De Langeron), potvrdno se odgovara na retoričko pitanje da li će Sakašvili (koji se tu opisuje kao jednokratni štićenik američkog neokonzervativca Džona Mekejna koji je svojevremeno upravljao Gruzijom kao ličnim feudom i begunac od gruzijskog pravosuđa, koji se donedavno krio u Njujorku) doživeti Vaterlo u Odesi.

U tekstu RT se objašnjava zašto će se ovo kockanje osvetiti predsedniku Ukrajine: Kao Gruzijac Sakašvili će, piše na sajtu RT biti dobro upoznat s važnošću Odese za trougo nezakonite trgovine, čiji, čiji su centri u lukama Batumi/Poti (Gruzija), Iličovsk/Odesa i Varna/Konstanca (Bugarska/Rumunija). Odesa je, piše RT, na putu kontrabande za EU preko Pridnjestrovlja i Moldavije, mnogo direktnijem i cenjenijem od južne alternative preko Varne, pa je teško zamisliti da bi Sakašvili, kao autsajder, mogao da stane na kraj mafiji u Odesi i da uspe u reformi smešno korumpirane luke u regionu.

Smenjeni guverner Dnjepropetrovska Igor Kolomajski je, pak, kritikovao odluku o imenovanju Sakašvilija tvrdeći da će on Rusima predati Odesu, koju će kasnije biti potrebno ponovo osvajati.

Odesa je jedna od kriznih tačaka u Ukrajini. Još nije sprovedena istraga o zločinu od 2. maja 2014. kada su pristalice novih vlasti («majdanovci») opkolile svoje protivnike («antimajdanovce») u zgradi Doma sindikata u Odesi i zapalile je pa se je požaru stradalo stotinu ljudi. U aglomeraciji Odese živi oko 1,2 miliona pretežno ruskojezičnih ljudi, po nacionalnosti – 61,7 odsto Ukrajianca, 29 odsto Rusa, 1,3 odsto Bugara, 1,2 odsto Jevreja (2001 god).

Imenovanje ratobornog Sakašvilija za guvernera Odese skrenulo je pažnju medija na još jednu kriznu tačku na postsovjetskom prostoru, na «južnosetijski komplet uz donbaski sastav stanovništva», na Pridnjestrovlje, područje površine 4163 kvadratnih metara, nešto veće od Južne Osetije, oko 400 kilometara i vrlo uski pojas na levoj obali Dnjestra čija je minimalna širina oko 25 km, s tim što Moldavija kontroliše jedan okrug na levoj obali Dnjestra tačno u sredini područja gde je učešće Moldavaca – oko 50%. U Pridnjestrovlju živi oko pola miliona stanovnika (505 hiljada, od čega Moldavci čine 31,9%, Rusi 30,4% i Ukrajinci 28, 8%. U Pridnjestrovlju živi oko 150-160 hiljada ruskih građana i 80-100 hiljada građana Ukrajine .

Oružane snage Pridnjestrovlja (uključujući i specijalne snage i graničare) broje oko 15 hiljada ljudi (7,5 – direktno u vojsci), a računa se da u slučaju sukoba, i opšte mobilizacije taj broj može da se poveća na 80 hiljada, a zapravo oko 50 hiljada rezervista..

Te snage imaju: 18 tenkova (T-64), plus oko 30 borbenih vozila pešadije, a oklopnih transportera preko stotinu, te oko 30 haubica i topova, ne računajući protiv-avionske. Avijacija se sastoji od 5 borbenih helikoptera Mi-8, Mi-4 i nekoliko transportnih aviona.

Rusko vojno prisustvo Pridnjestrovlju je smanjeno.

U ruskiim trupama (uključujući mirovne misije) u Pridnjestrovlju je oko hiljadu i po ljudi, a najveći deo „Rusa“ su stanovnici Pridnjestrovlja. Rusi tamo imaju oko sto tenkova, 8 naoružanih helikoptera, od kojih su u borbenoj upotrebi dva,

Blokada.

Moldavija je vojno nešto jača od Pridnjestrovlja, a u slučaju ukrajinske intervencije Pridnjestrovlje je teško održivo.

Vrhovna Rada Ukrajine je 21. maja proglasila nevažećim (zajedno sa još četiri sporazuma u vojnoj sferi) Sporazum o tranzitu ruskih trupa u Pridnjestrovlje. Istovremeno vlada u Kijevu je intenzivirala ekonomski pritisak na republiku pod sloganom borbe protiv krijumčarenja.

Aerodrom u Tiraspolju je renoviran 2012. godine, ali u slučaju blokade, preko njega se teško može organizovati snabdevanje vazdušnim mostom, jer bi teretni avion morali da lete oko 70 km preko teritorije Ukrajine – na kojoj je raspoređeno mnogo raketa i nije jasno šta može sprečiti Ukrajinu da obara ruske transportere koji bi se tamo uputili.

Analitički sajt Eurazia dejli (EADaily) pod naslovom Саакашвили закрыл ворота в Приднестровье: пойдет ли Москва на подавление ПВО в Одесской области? piše da u Pridnjestrovlju Moskva ima samo dve mogućnosti – da pokuša da oslabi pritisak Ukrajine i Moldavije ekonomskim ustupcima, a druga da pokuša da neutrališe ukrajinsku vazdušnu odbrane u regionu Odese za šta je verovatnoća izuzetno mala.

Poslednje izdanje

Intervju: Jovo Bakić

Više neće biti povlačenja Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve