Vreme film i Radio televizija Srbije predstavljaju dokumentarni film o Petom oktobru
Od autora „Jedinice“, „Pada Krajine“, „Atentata na Đinđića – medijska pozadina“ i „Bombardovanja“, Filipa Švarma i Radoslava Ćebića
RTS, Prvi program, 5. oktobar, 22.05 časova
Deset godina kasnije, Peti oktobar i dalje ostavlja brojne kontroverze. Jedna od njih jeste i da li je Demokratska opozicija Srbije (DOS) bila spremna da se tog dana i oružjem suprotstavi nasilju režima Slobodana Miloševića? Da li je DOS imao naoružane grupe i sa kakvim su naoružanjem raspolagale?
I tada, kao i sada, malo se zna o ulozi inostranog faktora u petoktobraskim događajima. Šta je 2000. radio u svojoj Kancelariji za Balkan u Budimpešti Vilijam Montgomeri, potonji američki ambasador u Beogradu? Gde se i s kim se od lidera DOS-a i predstavnika nevladinih orgnizacija Montgomeri sastajao i što je na tim sastancima dogovarano i odlučivano? Kakve su savete i obuku Amerikanci nudili i organizovali?
autori
Filip Švarm i Radoslav Ćebić
izvršna producentkinja
Tamara Skrozza
direktor fotografije
Igor Šunter
montaža
Živojin Stolić
muzika
Zoran Uzelac
dizajn zvuka
Aleksandar Jaćić
Kada je u pitanju inostrani faktor i dalje je otvoreno pitanje finansijske pomoći tadašnjoj opoziciji, nevladinim organizacijama i nezavisnim medijima. Koliki je bio iznos finansijske podrška Miloševićevim protivnicima? Kako su pare u zemlju stizale, ko ih je i kako prenosio? U kakve su svrhe trošene? Da li je DOS ikad napravio završni obračun?
Uloga policije i takođe nikad do kraja nije rasvetljena. Koji su policijski generali imali kontakte sa liderima DOS-a? Kako su, kada i zašto počeli da sabotiraju i odbijaju naređenja tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Vlajka Stojiljkovića? Kakva je bila atmosfera u Državnoj bezbednosti? Šta su Petog oktobra radili njeni rukovodioci, a šta njeni operativci?
Kao što se malo zna o prilikama u policiji, ne zna se mnogo ni šta se Petog oktobra dešavalo u Generalštabu Vojske Jugoslavije. Ko je, po čijem naređenju i sa kakvom svrhom bio na čelu kolone tenkova koja je izašla na beogradske ulice? I zašto su tenkovi u kasarni na Banjici u noći 5. na 6. oktobar paljeni na svakih sat vremena? Šta je te večeri načelnik Državne bezbednosti Radomir Marković radio u Generalštabu Vojske Jugoslavije? I šta se desilo sa spiskom sa imenima lidera DOS-a i Otpora koji je dao načelniku Generalštaba Nebojši Pavkoviću?
Konačno, komandant Jedinice za specijalne opercije (JSO) Milorad Ulemek Legija i general Pavković, otkazali su Petog oktobra poslušnost Miloševiću i prešli na stranu naroda. Ali, zašto su već sledećeg dana JSO i Vojska stajali jedni naspram drugih sa upernim oružjem? I kako je izgledao sastanak Legije i generala Pavkovića?
Čini se – na kraju – da se najmanje zna o aktivnostima Slobodana Miloševića i Mire Marković u petokotobarskim danima. Zašto je Milošević promenio Ustav i raspisao predsedničke izbore? Kakva je uloga Jugoslavenske levice i Mire Marković? Šta je stajalo u izveštajima koje je Milošević primao iz policije, Državne bezbednosti i Vojske? Ko je sve bio kod Miloševića u noći 5. na 6. oktobar, kojeg funkiconera on ni na koji način nije mogao da pronađe, o čemu se razgovaralo i kakvo je bilo raspoložonje u vili „Mir“? Šta su te noći radili visoki predstavnici tadašnjeg režima i ko je izdao Miloševića i Miru Marković? Šta je ruski ministar inostranih poslova Igor Ivanov rekao Miloševiću? I kako je izgledala primopredaja vlasti između Miloševića i Vojislava Koštunice?
Na ova i mnoga druga pitanja odgovaraju:
Ivica Dačić, Socijalistička parija Srbije (SPS)
Velimir Ilić, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
general Božidar Delić, Beogradski korpus Vojske Jugoslavije
Nebojša Čović, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
Goran Radosavljević Guri, MUP Srbije
Ljubiša Ristić, Jugoslovenska levica (JUL)
Mijat Damjanović, G17 plus
Slobodan Homen, Otpor
Gordana Suša, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)
Milena Vučetić, Radio-televizija Srbije (RTS)
Hadži Dragan Antić, Politika
Branko Ilić, Otpor
Miloš Jeftović, Izborni štab Vojislava Koštunice
Jovan Stojić, Resor Državne bezbednosti MUP Srbije
Slobodan Pajić, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
Ljiljana Smajlović, IREX
general Aleksandar Vasiljević, Uprava bezbednosti Vojske Jugoslavije
ambasador Vilijem Montgomeri, Kancelarija SAD za Balkan u Budimpešti
Vojislav Koštunica, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve