Loader

Jenki idu kući

16.decembar,15:11

Objavljen zvanični kraj rata u Iraku: posljednjih 4.000 američkih vojnika povlači se iz Iraka i najavljuje se da će do kraja godine svi biti kod kuće. Ostavljaju pobunu, sektaške napetosti i političku nesigurnost

DESTINACIJA CAMP VIRGINIA: Američki vojnici prelaze u Kuvajt i odatle hvataju avione za SAD

Posle osam godina konflikt a u kojima je poginulo 4.483 Amerikanaca, a ranjeno 31.921, dok je Iračana najmanje dvadeset puta više, rat koji je koštao Ameriku 800 milijardi dolara vojska SAD je u četvrtak 15. decembra službeno je okončala, spuštajući vojnu zastavu na svečanosti u Bagdadu kojoj je prisustvovao i američki ministar obrane Leon Paneta. Kraj rata pre toga je objavio predsednik Obama, koji je u oktobru najavio da će vojnici SAD napustiti Irak do kraja 2011, u čemu se složio s bivšim američkim predsednikom Džordžom Bušom mlađim, koji je u ranoj fazi rata jednom proglasio pobedu rečima: „Misija je završena“. Okončanje rata u Iraku bilo je, inače, Obamino obećanje u kampanji uoči američkih predsedničkih izbora 2008. godine.

SVEČANI ZVANIČNI ZAVRŠETAK RATA: Američki ministar obrane Leon Paneta na svečanosti u Iraku

Izveštaji govore o hiljadama vojnika koji prelaze kuvajtsku granicu i odlaze u bazu Camp Virginia, odakle hvataju avione za SAD. Mnoge od 505 američkih baza postaju «gradovi duhova», a samo četiri zadržava personal. U Iraku će ostati samo oko 200 američkih vojnih savetnika, ako se ne računa će čak 15.000 ljudi u američkoj ambasadi u Bagdadu, daleko najvećoj u svetu. Posljednjih 4.000 američkih vojnika povući će se iz Iraka do 31. decembra. U Iraku je bilo ostalo 4.000 vojnika, što je mnogo manje od rekordnog broja vojnika iz 2007, kada je tamo bilo 170.000.

Od početka invazije 2003. u Iraku je, prema podacima BBC, služilo milion i petsto hiljada Amerikanaca.

»Nakon puno prolivene krvi Iračana i Amerikanaca, misija kojoj je cilj bio da Irak može sam vladati i sebi očuvati sigurnost postala je stvarnost«, rekao je američki ministar obrane Leon Paneta na svečanosti.

Amerikanci odlaze ponavljajući da su iračke snage bezbednosti sposobne da obuzdaju ostatke sunitske pobune i šiitske milicije koje, kako tvrde SAD, potpomaže Iran. Američki zvaničnici ponavljaju da „iza sebe ostavljaju zemlju u kojoj je sada bolje nego što je bilo pre njihovog dolaska.“

U to mnogi sumnjaju. Pod naslovom «Povlačenje SAD iz Iraka označava kraj američkih velikih očekivanja», list „Vašington post“ piše da se devetogodišnji rat, pokrenut 2003. da bi SAD pokazale svoju nadmoć, završava otkrivanjem oštrih limita američke moći.

List u tom kontekstu podseća na to da je Džordž Buš stariji, kada je 1991. lansirao „Operaciju pustinjska oluja“ govorio o „novom svetskom poretku“ i o tome da se „svet pomera iz tame na svetlo“. „Pustinjska oluja“ je doživljavana kao dokaz da je došlo do revolucije u vojnoj oblasti koja će voditi u permanentnu supremaciju Amerike. Amerikanci su uzeli zdravo za gotovo tvrdnje da će se njihov pristup demokratiji univerzalno primenjivati. Te tvrdnje, uzete zajedno, piše «Vašington post», negovale su «preterivanje koje je dodirivalo ekstatične granice»…

„Njujork tajms“ pod naslovom «U Iraku ostavljamo svoje prijatelje» podseća kako se ne dešava prvi put – u godini 1975. predsednik Džerald Ford i državni sekretar Henri Kisinžer su ignorisali mnoge Vijetnamce koji su sarađivali sa američki trupama do poslednjih nedelja Vijetnamskog rata, kada je već bilo prekasno.

Iračani koji su bili lojalni Amerikancima, su, piše taj list, izloženi opasnostima. Ektremistički šiitski lider Moktada al-Sadr je Iračane koji su sarađivali sa Amerikancima, proglasio „izgnanicima“. Kad su se Britanci povukli pre nekoliko godina, javno je pogubljeno 17 takvih «izgnanika», a njihova tela su ostavljena na ulicama Basre, kao javna opomena. Pre nekoliko nedelja jednom iračkom prevodiocu koji je radio za vojsku SAD pokucao je na vrata irački policajac i rekao mu da će uskoro biti obezglavljen. Drugi prevodilac se krije od kada je dobio smrtnu pretnju od Sadrove milicije.

Izveštaji raznih medija govore da je u Faludži, nekadašnjem uporištu sunita i Al Kaide, nekoliko hiljada Iračana slavilo odlazak Amerikanaca, mašući slikama poginulih rođaka i paleći američke zastave.

Iračko šiitsko vodstvo predstavlja američki odlazak kao novi početak iračke suverenosti, ali se mnogi Iračani pitaju kojim će smerom zemlja poći nakon što se povuku i posljednji američki vojnici.

Povratak kući

POVLAČENJE LOGISTIKE: Privatnik po govoru između kamiona koju su vraćeni iz Iraka u bazi Camp Arafjan u Kuvajtu 16. decemabr 2011.

VOJNE TAJNE: Vojnici vazduhoplovne regimente (2-228th Aviation Regiment) spaljuju papire dok čekaju naredbu da napuste vazduhoplovnu bazu Ali Al Salem u Kuvajtu 16. decembra 2011.

„USPOMENA I DUGO SEĆANJE“: Vojnici se slikaju za uspomenu s vašingtonskim čirlidersicama (Washington Redskins cheerleaders) u vazduhoplovnoj bazi Ali Al Salem u Kuvajtu 16. decembra 2011.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve