Loader

DOKUMENTI

Javna prepiska Tijanić – Tasovac

19.oktobar,10:21

O izboru Saše Mirkovića za pomoćnika, finansiranju RTS-a, odnosu ministarstva i javnog servisa, odnosu TV Prve i B 92, povezanim licima, medijskoj koncentraciji...

Između generalnog direktora Aleksandra Tijanića i Kolegijuma RTS-a s jedne i ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca s druge strane, odvija se polemika čiji je povod imenovanja Saše Mirkovića na mesto pomoćnika ministra za koga je Kolegijum RTS-a u prvom pismu ministru od 15. oktobra rekao da je u direktnom sukobu interesa i da je tokom niza godina osporavao neophodnost da RTS raspolaže zakonski dozvoljenom kvotom za marketing.

Ministar Tasovac je u petak 18. oktobra učinio javnim u javnosti pre toga delimično mimo volje ministra i ministarstva citiran odgovor Kolegijumu RTS-a od srede 16. oktobra u kome je napisao da zbog digniteta institucije neće odgovoriti na intrige o tome da li je Saša Mirković kidnapovao Sulejmana Veličanstvenog i izgučio ga drugoj televiziji, a da traži da RTS u najkraćem roku, dostavi precizan finansijski plan za sledeću godinu, kao detaljan pregled organizacione strukture RTS sa brojem zaposlenih radnika u svakom od sektora jer će RTS biti na budžetskom finansiranju.

Na to pismo generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić 18. oktobra odgovara:» E, to ne biva, efendijo. Naime, novi zakon još je u fazi javne debate. Po važećim zakonima, vaše ministarstvo nema apsolutno nikakve ingerencije nad javnim servisima. Na osnovu kojeg člana bilo kojeg postojećeg zakona vi unapred tražite plan RTS-a?“

Na ministrove reči o intrigama u Tijanićemom pismu se kaže da je najuticajniji čovek u bordu B92 (Stefanos Papadopulos) direktor firme Astonko, koja je većinski vlasnik B92 sa 84,99 procenata udela, a da je stovremeno, pomenuti biznismen i suvlasnik grčke TV Makedonije, dela Antena medija grupe, grčkog biznismena Minosa Kirjakua, vlasnika TV Prva…

ALEKSANDAR TIJANIĆ: „E, to ne biva, efendijo…“

Kolegijum RTS ministru kulture i informisanja Tasovcu

utorak, 15. oktobra 2013.

Gospodine Ministre,

Ne dovodeći u pitanje izuzetno široku brazdu koju je u srpskom novinarstvu ostavio i ostavlja Saša Mirković, Vaš novopostavljeni pomoćnik, mislimo da je njegov izbor moguće kontraproduktivan.

Naime, g. Mirković je u direktnom sukobu interesa.

Kao što je poznato, g. Mirković je značajan akcionar privatne televizijske kompanije B92 i kao takav, tokom niza godina, istakao se netolerancijom, neshvatanjem funkcije i prirode medijskih javnih servisa i neophodnosti da RTS raspolaže zakonski dozvoljenom kvotom za marketing.

Pored toga, a to je poznato svim novinarima u Srbiji, veoma je nejasan status novog vlasnika privatne kompanije čiji je akcionar g. Mirković. Ministarstvo je, pre ovog imenovanja, bilo u obavezi da potvrdi ili odbaci glasine po kojima je B92 prodata, uprkos strogim zakonskim ograničenjima, stranoj kompaniji koja već poseduje TV Prva.

Te takve sumnje su ojačale, pogotovu poslednjih meseci, kada je između te dve televizije, sasvim neuobičajeno, dolazilo do razmene kako novinara, tako i ekskluzivnog programa poput teniskih turnira, serije „Sulejman Veličanstveni“ i sl.

Nije nam namera da unapred optužimo Mirkovića za višak neraspoloženja prema RTS-u, ali već sama mogućnost sukoba interesa kao i prethodni učinak, primoravaju nas da Vam otvoreno iznesemo sumnje u njegovu objektivnost na važnom poslu normiranja veoma zapuštene medijske oblasti. Odgovornost za takvu situaciju snose sve dosadašnje srpske vlasti. Nadamo se da ćete Vi doprineti ispravljanju dosadašnjih promašaja.

S poštovanjem,

Za Kolegijum RTS-a

Generalni direktor Aleksandar Tijanić

Pismo ministra Tasovca RTS-u i Tijaniću

IVAN TASOVAC: „Institucije ponekad mogu biti smešne, ali čak ni tada ne služe za uveseljavanje naroda…“

(petak, 18. oktobra 2013.)

Poštovane dame i gospodo, članovi Kolegijuma RTS,

Poštovani gospodine generalni direktore RTS,

Iako bih veoma rado odgovorio na intrigu iz Vašeg otvorenog pisma da li je novi pomoćnik u Ministarstvu kulture i informisanja, gospodin Saša Mirković, kidnapovao Sulejmana Veličanstvenog sa jedne televizije i izručio ga drugoj, moraću ovog odgovora da uskratim i Vas i onaj deo javnosti koji se napaja intrigama.

Na tako postupanje obavezuje me dignitet institucije na čijem čelu se nalazim, kao što verujem da bi na slično postupanje Kolegijum i generalnog direktora RTS morala da navodi institucija koju predstavljaju.

Institucionalni način postupanja otuda ne poznaje kategoriju navodnog – kako stoji u Vašem otvorenom pismu – „viška neraspoloženja“ gospodina Mirkovića prema RTS, ali poznaje kategoriju zakonitog delovanja na poziciji na koju ga je izabrala Vlada Republike Srbije.

Istovremeno, institucionalni način postupanja, do koga veoma držim, nalaže mi da pitanja iz otvorenog pisma Kolegijuma i generalnog direktora RTS ostavim bez odgovora, budući da držim kako institucije ponekad mogu biti smešne, ali čak ni tada ne služe za uveseljavanje naroda.

Drugim rečima, molim Kolegijum i generalnog direktora RTS da pitanja i nejasnoće u vezi sa gospodinom Mirkovićem koja su u nadležnosti Ministarstva postave na način koji priliči institucionalnoj komunikaciji – zvaničnim dopisom dakle – i jasan odgovor na njih Ministarstvo će shvatiti kao svoju obavezu prvog reda.

U kontekstu institucionalnog načina postupanja – koji je, uveren sam, neophodan da bi naša najveća medijska kuća ostala izvan pritiska i uticaja političkih volja i opravdala status javnog servisa građana – takođe molim generalnog direktora RTS da prekine sa javnim licitiranjem godišnjeg budžeta Javnog servisa u medijima.

Kako će, prema Zakonu o javnim medijskim servisima, RTS u naredne dve godine biti finansiran iz budžeta, molim generalnog direktora da precizan finansijski plan za sledeću godinu dostavi Ministarstvu u najkraćem mogućem roku, po mogućnosti ne preko medija, već kako dolikuje najvećoj medijskoj kući u zemlji. Istovremeno ga molim da Ministarstvu dostavi detaljan pregled organizacione strukture RTS sa brojem zaposlenih radnika u svakom od sektora.

Ovim putem nevoljno podsećam rukovodstvo RTS da je, prema zahtevu Ministarstva privrede od 23. septembra ove godine, u obavezi da dostavi validno popunjenu ličnu kartu svog preduzeća, uz podsećanje da ni posle pet pokušaja taj neophodni dokument nije dostavljen u potrebnom formatu.

Uveren da smo razrešili bar način na koji ćemo ubuduće komunicirati, na obostrano zadovoljstvo i korist građana Srbije,

Srdačno Vas pozdravljam,

Ministar

Ivan Tasovac

Tijanićev odgovor ministru Tasovcu

petak, 18. oktobra 2013.

Poštovani g. Ministre,

Našu učtivu tvrdnju da je vaš novoimenovani ministarski pomoćnik (Saša Mirković Mici), kao značajan akcionar grčke kompanije B92, u mogućem sukobu interesa, vi nazivate „intrigom“. Dobro. Neka prosude građani. Posle transfera novinara, Sulejmana i teniskih prenosa, dve bratske televizije – Prva i B92, ove nedelje razmenjuju generalne direktore. Intriga? Proverite. Najuticajniji čovek u bordu B92 (Stefanos Papadopulos) direktor je firme Astonko, koja je većinski vlasnik B92 sa 84,99 procenata udela. Istovremeno, pomenuti biznismen je i suvlasnik grčke TV Makedonije, dela Antena medija grupe, grčkog biznismena Minosa Kirjakua, vlasnika TV Prva. Kome, izuzimajući vas, ovi podaci zvuče kao intriga? Zašto oslepljujete srpsko javno mnjenje? Zašto pristajete da budete žirant onima koji su pre dve-tri godine prodali ili predali B92? Koga štitite? Kupce, prodavce ili posrednike? Verujem da će naša dalja polemika dovesti do imena povezanih lica, kako se to u modernom žargonu danas kaže. Dakle, vaš novi pomoćnik, reklo bi se, dolazi iz grčke kompanije koju čine dve srpske televizije sa nacionalnom frekvencijom. To zakon Srbije strogo zabranjuje. A zakon je viši od vas i mene, ako razumete tu malu igru reči.

Uljudnim rečima, ali pretećim tonom, tražite od mene da „prekinem sa licitiranjem godišnjeg budžeta Javnog servisa u medijima“. Zanimljivo. Ministar kulture, pismom, sa memorandumom svog ministarstva, propisuje generalnom direktoru Javnog servisa o kojim temama sme da govori u javnosti? Da se niste zaigrali, ministre? U većini slobodnih zemalja, zabrana javnog iznošenja godišnjeg troškovnika javnih servisa – vi to nazivate licitiranjem – ili zabrana javnog nastupanja, ili spisak zabranjenih tema, izazvala bi ostavku megalomanskog ministra. Da ne bude dvosmislenosti, kategorički odbijam vaš nedostojni, ultimativni cenzorski zahtev. Govoriću glasno i jasno o svim temama bitnim za srpsko javno mnjenje i opstanak RTS-a. Tim povodom, ministre, preduzmite šta vam je drago.

Koliko vi ne razumete odnos javnih servisa i izvršne vlasti pokazuje vaš sledeći zahtev. Sulejmanskim fermanom naređujete mi da vam, „u najkraćem roku“, dostavim „precizan finansijski plan za sledeću godinu“, jer će RTS biti na „budžetskom finansiranju“. E, to ne biva, efendijo. Naime, novi zakon još je u fazi javne debate. Po važećim zakonima, vaše ministarstvo nema apsolutno nikakve ingerencije nad javnim servisima. Na osnovu kojeg člana bilo kojeg postojećeg zakona vi unapred tražite plan RTS-a? Hoće li vaš novi pomoćnik, kao akcionar B92, da precrtava plan RTS-a uz opaske „šta će nam domaća serija pored živog Sulejmana, šta će nam Slagalica pored Bulevara, šta će nam Oko pored uzdignutog Kažiprsta, šta će Kvadratura kruga pored Sestara Kardašijan, šta će Žika šarenica pored Velikog brata, šta će nam Simfonijski orkestar pored Filharmonije“. Vi ćete nas razumeti, ministre. Sve dok se ne izglasa novi zakon, ne možemo nijednim gestom da priznamo vaše pravo na kontrolu ove značajne i medijski najuglednije srpske institucije. Osim ako ste poreska ili kriminalistička ili finansijska policija.

Ukoliko vas, kao ministra, interesuju drugi podaci o RTS-u, o čijem teškom položaju niste progovorili ni reč, molim vas da se zvaničnim aktom – lišenim privatnog tona i intriga – obratite Upravnom odboru, kao jedinoj instituciji, pored RRA, ovlašćenoj da usvaja planove, odobrava i daje saglasnost na program i organizaciju RTS-a.

Po ovlašćenju Kolegijuma, odgovor ministru napisao

Aleksandar Tijanić

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve