img
Loader

Ima li podrške za rezoluciju o Kosovu

11.januar,14:08

Srpska napredna stranka spremna je na ustupke po pitanju izmena teksta Predloga rezolucije Vlade Srbije o Kosovu i Metohiji, „ali samo do granice koja ne podrazumeva secesiju Kosova“, rekao je gostujući u emisiji OKO na RTS-u predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju i poslanik SNS-a Milovan Drecun.

O ovom dokumentu koji je usvojila Vlada Srbije 9. januara, raspravljaće se u Skupštini Srbije u subotu, 12. januara.

„Srbija bi trebalo da ponudi neka rešenja, a ne samo da konstatuje da je prekršena Rezolucija 1244, da je prekršeno međunarodno pravo i da smo suočeni sa činjenicom da je formirana jedna tvorevina koja sebe naziva državom, sa centrom u Prištini, koju mi i dalje smatramo pokrajinom, ali ona funkcioniše i postoji“ kaže Drecun.

DSS: Brisati EU iz rezolucije

Demokratska stranka Srbije predložila je osam amandamana, od kojih se četiri odnose na dopunu Rezolucije o KIM, a četiri na brisanje delova u njoj u kojima se pominje Evropska unija i primena dosadašnjih „briselskih sporazuma“.

Ova stranka predlaže da se dopuni tekst koji bi potvrđivao da Narodna skupština, na osnovu Ustava Srbije i odredbi o Kosovu kao sastavnom delu teritorije Srbije, utvrđuje osnovne principe za pregovore sa privremenim institucijama u Prištini.

DSS smatra da pregovori treba da budu vođeni pod mandatom Saveta bezbednosti UN kako to i određuje Rezolucija 1244, a ne pod „pristrasnim i po interese Srbije krajnje štetnim“ pokriviteljstvom EU, navode u ovoj stranci.

Cilj pregovora je da građani Srbije na Kosovu, koji priznaju Srbiju kao svoju državu, uživaju sva prava koja im pripadaju po Ustavu Srbije i po međunarodnim aktima koje je Srbija unela u svoj pravni sistem.

Dalje se predlaže da Narodna skupština donese poseban zakon kojim će se urediti suštinska autonomija Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija. Takođe se predlaže da se do odluke Ustavnog suda o ustavnosti uredbi o sprovođenju „briselskih sporazuma“ Vlada Srbije ne primenjuje ove sporazume.

Još četiri amandmana se odnose na brisanje svih onih delova Rezolucije u kojima se pominje Evropska unija, koja je po njima „krajnje pristrasna u dosadašnjim razgovorima u korist nezavisnosti Kosova“.

U Demokratskoj stranci u toku je priprema sedam amandmana. Bivši ministar za Kosovo i Metohiju i poslanik te stranke Goran Bogdanović rekao je da su do sada sve rezolucije o Kosovu koje je Skupština usvajala bile gotovo identične i da ništa nije promenjeno. On je najavio da je ta stranka na raspravi o rezoluciji podneti nekoliko amandmana i dodao da će „svakako jednim od amandmana da se traži da platforma koja je ponuđena kosovskim Srbima bude u obrazloženju rezolucije“, rekao je Bogdanović.

Šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović izjavio je da je predloženi tekst rezolucije o Kosovu manjkav i pun rupa i kontradiktornosti.

Ne možete praviti rezoluciju o Kosovu i Metohiji u kojoj se ne spominje ništa o budućoj autonomiji i pravima Srba, ali se zato spominje da je veoma važno da se svaki korak u dijalogu veže za dobijanje „šargarepe iz Evropske unije“, rekao je Stefanović na konferenciji za novinare.

Svi amandmani demokrata se odnose na tekst rezolucije o osnovnim principima za političke razgovore sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, dodao je Stefanović navodeći da je nužno da se ukaže na to da se dugo i neuspešno radilo na rešenju za Kosovo i da se osim „lepih želja“, u rezoluciji unesu i konkretne smernice pregovaračkom timu.

Bogdanović je rekao da su i Srbi sa Kosova uvideli da su doživeli još jednu podvalu od strane vlade i predsednika Tomislava Nikolića. On je izjavio da je dobio mnogo poziva ljudi sa Kosova koji su zahtevali da se u tekst rezolucije unese originalna platforma kakvu je predsednik Nikolić predložio kosovskim Srbima i za šta su Srbi u Kosovskoj Mitrovici glasali 22. decembra, rekao je Bogdanović. On je dodao da će poslanici DS pokušati da dobiju odgovor „da li uopšte postoji predsednikova platforma predložena kosovskim Srbima u decembru“.

Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve