img
Loader

Holandija: Vlada pala na Avganistanu

25.februar,11:07

Povlačenje holandskih vojnika iz Avganistana preti da raspali nezadovoljstvo u drugim evropskim zemljama

„Sa žaljenjem moram da konstatujem, da uspešna saradnja između demohrišćana, socijaldemokrata i Hrišćanske unije više nije moguća“, izjavio je u subotu ujutru umorno, posle neprospavane noći, konzervativni holandski premijer Jan Peter Balkenende. Priznanju da je vlada Holandije pala, prethodila je šesnaest sati duga rasprava koalicionih partnera o daljnjem učešću holandskih vojnika u Avganistanu. Socijaldemokrate (PvdA) su tražile da Balkenende do prošlog petka potpiše odluku o povlačenju, ostali članovi vlade bili su za produženje mandata. Jaz je bio i suviše dubok, dogovor nije postignut.

Jedan od uslova da socijaldemokrate 2007. godine u opšte uđu u većinski konzervativnu vladu, bio je da se holandski vojnici do kraja 2010. povuku iz Avganistana. Nedavno, vlada je bila dobro uzdrmana, kada je u javnost izašao jedan sumnjivi ekspertski izveštaj iz 2003. koji je prethodio invaziji na Irak, u kojoj je Holandija takođe učestvovala. Kada je Balkenende pokušao da menja koaliciioni ugovor i produži boravak holandskih vojnika u Avganistanu stacioniranih u jednom od najopsnijih i najsiromašnijih područja Urusgan, socijaldemokrate su bile nepopustljive.

S jedne strane, moglo bi se reći, da su socijaldemokrate ostale dosledne, pa makar i po cenu pada vlade. S druge strane, većina Holanđana je prema ispitivanju javnog mnjenja za povlačenje holandskih trupa iz Avganistana. Od 2006. u Avganistanu je poginuo 21 holandski vojnik. A od parlamentarnih izbora u novembru 2006. i pristupanju koalicionoj vladi konzervativnog Belkenendea PvdA je izgubila podršku skoro jedne trećine svojih birača i pala na ispod 15 procenata. Na komunalnim izborima zakazanim za 3. mart preti im istorijski debakel.

Socijaldemokrate pokušavaju da spasu što se spasiti može i poprave svoj rejting. Analitičari smatraju međutim, da time zemlju uvode u politički haos: partije su beznadežno posvađane i podeljene, niko nije ni blizu neke ozbiljnije većina, i smatra se da će biti ekstremno teško da se posle vanrednih parlamentarnih izbora – najranije početkom maja – dođe do nove vlade, jer će biti potreban dogovor najmanje četiri partije. Demohrišćane trenutno podržava oko 20 odsto birača, PVV desnog populiste Gerta Vildersa 16,2, a PvdA 13,9 odsto. A Holandija se trenutno bori sa budžetskim deficitom od 6 odsto.

UDARAC ZA NATO: Vrh NATO-a sa zebnjom posmatra šta se događa u Holandiji, ali se uzdržava od bilo kakvih komentara uz obrazloženje, da narvno da „NATO neće da se meša u unutrašnja pitanje jedne od članica“. Ali, povlačenje 1950 holandskih vojnika svakako će napraviti pukotinu u i onako ne naročito čvrstoj koaliciji alijanse u Avganistanu. Ova kraljevina je do sada bila jedan od najpouzdanijih partnera SAD-a, kada se radilo o borbenim akcijama NATO-a.

U Avganistanu su u okrilju NATO-a stacionirani vojnici iz 43 zemlje. Cilj koalicije je razbijanje talibana i stvaranje demokratskog, prozapadnog poretka u Avganistanu, a sve to kombinacijom borbenih akcija saveznika protiv talibana i paralelnim obučavanjem lokalnih vojnih i policijskih jedinica, koje bi vremenom trebalo da preuzmu bezbednosne zadatke od NATO-a i omoguće njegovo povlačenje. Bar je to tako nekako objasnio predsednik SAD-a, Barak Obama, kada je najavio privremno povećavanje američkih trupa u Avganistanu, kako bi kratkoročnom širom i jačom akcijom stvorili uslove za izlazak iz Avganistana.

Povlačenje holandskih vojnika preti da raspali nezadovoljstvo u drugim evropskim zemljama čiji su vojnici u ratom obuhvaćenom Avganistanu. Sve se vrti oko priče o „manjku solidarnosti“, jer neke države čine i daju sve u opasnim područjima– kao Holandija ili Velika Britanija – a vojnici nekih drugih zemalja sede u bezbednim područjima i u štabovima „čitaju karte“. Povlačenje Holanđana je dobar argument i za druge zemlje, u kojima je sve glasnije mišljenje, da je „rat u Avganistanu beznadežan, da Avganistanci u opšte ne žele demokratiju i da se tu na žalost ništa ne može učiniti“. Unutrašnji pritisak birača u zemljama ratnih avganistanih saveznika raste. I Kanada bi, na primer, rado povukla svojih 2800 vojnika.

Poslednje izdanje

Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži

Povratak radikalskog nasilja Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve