Bivši predsednik Izvršnog odbora "Agrobanke» Dušan Antonić i još sedmorica uhapšenih saslušani
Slavoljub Korićanac, Branimir Uzelac, Saud Hasović, Vehbo Papić, Boban Labović, Miloš Uzelac i Bojan Zarić uhapšeni su 8. avgusta u istrazi afere „Agrobanka“.
Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je za RTS da postoje osnovi sumnje da je veliki broj kredita odobravan grupama povezanih pravnih lice protivno zakonu o bankama, aktima Narodne banke Srbije i internim aktima „Agrobanke“. To je imalo za posledicu nenaplativnost odobrenih kredita u iznosu od preko 200 miliona evra.
Oni su osumnjičeni da su delovali kao povezana lica u „Agrobanci“ i u dva privatna preduzeća – „Hed komerc“ i „Drina timber“, koja ‘Agrobanci’ po korišćenim duguju više od 530 miliona dinara, rekao je Radisavljević. Uhapšeni Slavoljub Korićanac je bivši zamenik predsednika Izvršnog odbora „Agrobanke“, dok je Bojan Zarić bio član tog odbora. Branimir Uzelac je direktor „Hed komerca“, a Saud Hasović firme „Drina timber“ čija delatnosti između ostalog trgovina drvnim proizvodima njihove strugare „Drina timber“ d.o.o.
Dušan Antonić koji je bio predsednik Izvršnog odbora „Agrobanke“ do kraja prošle godine, kada je banci oduzeta dozvola za rad je u trenutku objavljivanja vesti o hapšenjima bio u bekstvu. Tanjugu je u MUP-u Srbije potvrđeno da se akcija odvija u saradnji sa Tužilaštvom, a da se za Antonićem traga, a neki mediji spekulišu da je on najverovatnije van zemlje. Dan pre toga Antonić je za B92 izjavio da je spreman da se pojavi pred istražnim organima, ukoliko ga pozovu, napominjući da svoje reči može da potkrepi papirima i ugovorima. Onda je nastala rašomonijada oko potrage za njim i njegovog hapšenja. RTS međutim oko 22 sata 8. avgusta na svom krolu objavljuje nezvanično saznanje da je uhapšen i Dušan Antonić bivši predsednik Izvršnog odbora za kojim je tragano. Vest je ubrzo potvrdio Tanjugu tužilac za organizovni kriminal Miljko Radisavljević. Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je Tanjugu da je Antonić uhapšen na graničnom prelazu kod Sremske Rače na ulasku u zemlju.
Saslušanje sumnjičenih, odgovornih lica je počelo neposredno nakon hapšenja. Bivši predsednik Izvršnog odbora banke Dušan Antonić i još sedmorica uhapšenih saslušani su odmah nakon privođenja i u četvrtak im je određeno policijsko zadržavanje do 48 sati. U četvrtak je trajala potraga za Dušanovim sinom Milanom Antonićem i Slobodanom Ratkovićem, za koje se sumnja da su umešani u aferu „Agrobanka“. Milan Antonić, sin Dušana Antonića, u petak se javio Direkciji policije i rekao da se nalazi na letovanju u Crnoj Gori i da će se vratiti u Srbiju i staviti na raspolaganje tužiocu.
Milan Antonić pojavio se u subotu posle podne u Tužilaštvu za organizovani kriminal gde je saslušan. Tužilaštvo je predložilo i da mu bude određen pritvor. Nakon toga saslušao ga je i sudija za prethodni postupak i odredio mu pritvor u trajanju do 30 dana.
U intervjuu za B92 7. avgusta Dušan Antonić je demantovao je da je odgovoran za gubitak od 300 miliona evra u poslovanju banke, za šta optužuje prinudnu upravu. On je rekao i da je bilo pritisaka i iz politike i privrede da se određeni krediti odobre, ali da je uvek poštovana procedura, i da on nijedan kredit nije odobrio, već da je to radio Kreditni odbor. Za svoj rad od banke je, kaže, dobio korektnu nagradu: 600.000 evra. Tvrdio je da je na dužnosti bio do kraja decembra 2011. godine, da je smenjen, a da je gubitak od 300 miliona evra napravila nova prinudna uprava.
Narodna banka Srbije (NBS) je 25. maja ove godine oduzela dozvolu za rad „Agrobanci“, u kojoj je bila uvedena prinudna uprava od 29. decembra 2011. Slučaj Agrobanka pojedini poslanici su pominjali kao razlog ostavke bivšeg guvernera Narodne banke Srbije Dejana Šoškića. Poslanik Marko Atlagić (SNS) je, na primer, tokom rasprave o izboru novog guvernera NBS 6. avgusta rekao kako je po njegovom mišljenju ostavka guvernera dr Dejana Šoškića uzrokovana između ostalog i onim što se pred očima naših građana i stručne ekonomske javnosti dešavalo u „Agrobanci“, Komercijalnoj banci Beograd i Razvojnoj banci Vojvodine. Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je televiziji B92 8. avgusta ujutru da treba ispitati šta su prethodni guverner Dejan Šoškić i nadležna viceguvernerka Mira Erić Jović rekli vladi i da li su na vreme rekli i da li su na vreme upozorili šta se dešava u «Agrobanci».
Dejan Šoškić je međutim desetak dana pre toga na konferenciji za štampu naglasio da je NBS otkrila probleme u poslovanju „Agrobanke“ za koje, kako je naglasio, nisu krivi oni koji su uh otkrilim već oni koji su ih stvorili. Šoškić je objasnio da je centralna banka „Agrobanci“ uvela privremene mere krajem 2011, a dozvolu za rad joj oduzela krajem juna 2012. zbog toga što je bila „kritično potkapitalizovana usled značajnih kreditnih gubitaka.
NBS je, prema rečima Šoskića, izveštaj o kontroli boniteta i zakonitosti poslovanja Agrobanke dostavula Ministarstvu unutrašnjih poslova i Upravi kriminalisričke policije. Tužilaštvo za organizovani kriminal od februara meseca ove godine, na osnovu izveštaja Uprave kriminalističke policije, vodi predistražni postupak povodom spornih kredita koje je u periodu od 2006. do kraja 2011. godine odobrila i plasirala „Poljoprivredna banka Agrobanka A.D. Beograd“.
Doskorašnji guverner Dejan Šoškić je pre deset dana u intervjuu NIN-u rekao da je posle vanredne kontrole poslovanja „Agrobanke“, NBS zapisnik o tome dostavila 5. oktobra 2011. Upravi kriminalističke policije. U MUP-u tvrde da su zapisnik dobili tek kada su to izričito zahtevali.
Milorad Veljović direktor policije međutim tvrdi: „Kada smo tražili zvanično od NBS taj izveštaj sugerisano je da to ne mogu da nam daju jer je to navodno službena tajna. Tražili smo da nam zvanično odgovore zašto je to službena tajna. Tek tada smo dobili taj zapisnik. Ovim ne želim da kažem da banka nije bila zainteresovana da izvrši kontrolu, ali to je istina.“
I tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević tvrdi da saradnja Tužilaštva i Narodne banke nije počela na vreme, da se Narodna banka Srbije Tužilaštvu za organizovani kriminal obratila prvi put u junu ove godine, dakle nakon što je počeo predistražni postupak.
Radisavljević tvrdi da je zatražio od NBS da pošalju dokumentaciju zatečenu u Agrobanci tokom postupka kontrole koji je NBS vršila u toku 2011. godine, ali da nije dobio ništa od tražene dokumentacije.
Potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić je nakon preuzimanja dužnosti u intervjuu RTS-u najavio da očekuje da će do kraja avgusta biti razrešena afera u jednoj banci u Srbiji, što se u medijima povezuje sa hapšenjima u aferi „Agrobanka“.
Gubitak „Agrobanke“, u kojoj je država imala udeo od oko 20 odsto, na kraju 2011. godine bio je 11,8 milijardi dinara. Agencija za osiguranje depozita je 25 dana posle oduzmanja dovozle za rad Agrobanci uvela stečaj u tu banku, a njene depozite i obaveze prema klijentima preuzela je „Nova Agrobanka“, kojoj je NBS dala dozvolu za rad.
Bivši član Upravnog odbora „Agrobanke“ i član Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Danilo Šuković izjavio je da je sve što je dolazilo do Upravnog odbora te banke „bilo čisto“ i da ništa nije ukazivalo na korupciju.
„Sve što je dolazilo na Upravni odbor bilo je čisto. Da li je neko radio nešto loše sa papirima, to ja ne mogu znati. Da je nešto ukazivalo na korupciju, ja bih tog momenta izašao iz Upravnog odbora. Ja nisam stekao dojam, ne mogu ništa da kažem“, rekao je Šuković agenciji Beta
Slično je tvrdio i član Upravnog odbora Zvonko Nikezić (što se može videti u povezanim tekstovima).
List «Novosti» izveštava da su među dužnicima «Agrobanke» „Nikolas“, „Velefarm“ u stečaju, Azotara „Azohem“, zatim tri zemljoradničke zadruge iz Arilja koje su uzele oko 50 miliona evra za postavljanje hladnjača za maline za koji je garancija bio ugovor sa austrijskom kompanijom „CVS Best fud“, a koja je trebalo da otkupi 50.000 tona, ali od izvoza nije bilo ništa, zemljoradničke zadruge nisu u stanju da vrate velike kredite, a Agrobanka nema nikakvu garanciju, odnosno hipoteku na bilo šta, kako bi mogla da se namiri.
Novosti opširno izveštavaju o kreditima datim preduzećima „Prodakt tejd fajnans“, „Habit farm“, „Vestern stajl“, „Lajton“ i „Svis farmacija“ koja su stečaju. Prema „Novostima“ vlasnik tih firmi je Radoslava Lale Sekulić, a neke od firmi vode se na najbliže članove njegove porodice. «Agrobanke» je, navodi ovaj list, pokušala da naplati svoja potraživanja preuzimanjem imovine u Ivanjici, kao što su hoteli „Moravica“ i „Park“, više restorana i stambeno-poslovna zgrada, ali je novom procenom vrednost ovih ugostiteljskih objekata umanjena, pa je jedan hotel vredeo 1,5 milijardi dinara, a godinu kasnije – tri puta manje. Radoslav Lale Sekulić „gazda Lale“ je sudeći po izveštaju Novosti u Ivanjici poslednji put viđen pre osam meseci, a u Ivanjici se priča da je već dugo teško bolestan, da se lečio na VMA, ali i u Švajcarskoj. Radoslav Lale Sekulić je bio direktor konfekcije „Javor“ iz Ivanjice, direktor Savezne uprave carina (posle njega na to mesto došao je Mihalj Kertes), savetnik u vladi premijera SRJ Radoja Kontića, osnivač „Habitfarma“ vlasnik je hotela i predsednik opštine u Ivanjici.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve