Loader

GRČKA: Bombaši Revolucionarne borbe

25.jun,13:52

Bomba eksplodirala u grčkom ministarstvu javnog reda i usmrtila saradnika ministra zaduženog za kontraterorizam

Eksplozija bombe u kancelariji grčkog ministarstva javnog reda u Atini usmrtila je u četvrtak 24. juna Jorgosa Vasilakisa (52) bliskog saradnika ministra zaduženog za kontraterorizam.

On je otvorio paket u kome je bila veoma jaka bomba samo nekoliko metara od kabineta ministra Mikalisa Krisohoidisa, koji u tom trenutku nije bio u kabinetu, a koji je kasnije izjavio da je bomba bila namenjena njemu.

Grčki premijer Jorgas Papandreu je izjavio da je to bio teroristički napad, ali ni jedna grupa nije preuzela odgovornost za tu bombu.

Eksplozija je bila toliko jaka da su neki mislili da je reč o zemljotresu.

Neki grčki stručnjaci za antiterorizam procenjuju da je bomba delo grčke marksističke ultra-leve gerilske grupe Revolucionarna borba. Pre nekoliko meseci grčka policija je zadala jak udarac toj organizaciji (11. marta tridesetpetogodišnji Lambros Fountas, član Revolucionarne borbe ubijen je u razmeni vatre s policijom), pa ova organizacija verovatno šalje poruku da je sposobna da udari u srce grčke vlade.

Ta organizacija je poznata po napadima na grčke vladine zgrade, banke i američku ambasadu. U svom glasilu, satiričnom magazinu Pontiki pokrenutom 2004, ta organizacija ispoljava revolucionarnu, anti-globalističku i anti-imperijalističku ideologiju. Evropska Unija stavila je 18. maja 2009. Revolucionarnu borbu na listu terorističkih organizacija, a pre toga, 29. juna 2007. to su učinile i SAD. Revolucionarnu borbu, kažu grčki eksperti, ne treba mešati sa ekstremno levom Revolucionarnom organizacijom 17. novembar, čijih je 15 članova u 2003. osuđeno za 2500 krivičnih dela uključujući i višestruka ubistva.

Pretpostavlja se da je Revolucionarna borba 5. septembra 2003. organizovala bombaški napad na atinski sud, 5. maja 2004. na atinsku policijsku stanicu, 29. oktobra 2004: na policijski autobus, 2. juna 2005. na grčko ministarstvo rada, 12. decembra 2005. na ministarstvo finansija na trgu Sintagma…

Članovi organizacije su, kako se pretpostavlja, 30. maja 2006. pokušali da ubiju Jorgosa Vulgarakisa, ministra kulture, inače bivšeg ministra javnog reda. Ta organizacija je 12. januara 2007. izvršila raketni napad na američku ambasadu, 18. februara 2009. izvela neuspeli napad automobilom-bombom na Sitibanku, a bomba u tom automobilu je bila toliko jaka da je mogla da razori četvorospratnu zgradu.

Usledio je zatim, 9. marta 2009. bombaški napad na Sitibanku u predgrađu Atine, pa 12. maja 2009: bombaški napad na filijalu Evrobanke u predgrađu Atine, pa 3. jula 2009. napad na poresku upravu u Atini, i istog dana, 3. jula 2009. bombaški napad na McDonalds u Atini, pa 2 septembra 2009. eksplozija pred atinskom berzom…

Sudeći po bombaškoj hronologiji, eksplozija u grčkom ministarstvu je rezultat kontinuiranog delovanja organizacije Revolucionarna borba, ali možda znak nove radikalizacije – jer je u Grčkoj, potresenoj dužničkom krizom, samo u toku 2010. zabeleženo najmanje 12. terorističkih napada: 9. januara urbani gerilci su bacili improvizovanu bombu pred grčki parlament; 15. januara usledio je napad na zamenika ministra pravde; 16. januara improvizovana bomba eksplodirala je u ministarstvu informacija; 16. februara bomba je eksplodirala pred filijalom američke banke JP Morgan, 20. marta nova bomba eksplodirala je pred sedištem policije u Atini…

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve