Loader

FIFA: Kosovo* da igra, ali bez himne

16.januar,21:52

Kosovskim klubovima i reprezentacijama dozvoljeno da igraju međunarodne prijateljske utakmice u dresovima s natpisom "Kosovo*"

FIFA je saopštila 13. januara da je njena komisija za hitna pitanja, kojoj je predsedavao Sep Blater, donela odluku pošto su se u petak 10. januara pod predsedništvom predsednika FIFA Blatera sastali predsednik FSS, Tomislav Karadžić i predsednik Fudbalskog saveza Kosova Fadil Vokri (nekadašnji igrač Prištine, Partizana i Fenerbahčea).

FSS i Evropska fudbalska unija (UEFA) su ranije sprečavali Blatera da dozvoli Kosovu da igra prijateljske utakmice, a poslednji pokušaj desio se u maju 2012. godine.

Po članu 83 Statuta FIFA Izvršni komitet FIFA ima pravo da odobri članicama da igraju mečeve protiv nečlanica, što je slučaj s Fudbalskim savezom Kosova. Na osnovu toga je 13. januara 2014. doneta odluka o modalitetima pod kojima se mogu igrati prijateljski mečevi klubova i reprezentativnih klubova s Kosova.

Klubovi i reprezentacije Kosova ne mogu igrati zvanični niti kvalifikacione utakmice jer Fudbalski savez Kosova nije član FIFA. Do daljega kosovski klubovi i reprezentacije ne mogu igrati utakmice s klubovima ili reprezentacijama Ex-Jugoslavije.

Ova odluka o dozvoli da kosovski klubovi igraju prijateljske utakmice odnosi se na više od 200 članica FIFA širom sveta, ali njom nisu obuhvaćene reprezentacije i klubovi iz bivše Jugoslavije. Kosovo u tim mečevima neće moći da koristi nacionalne simbole, niti da izvodi himne.

Na dresovima će pisati „Kosovo*“ i nalaziće se simbol zvezde.

Timovi sa Kosova moraće 21 dan unapred da najave domaće utakmice, a FIFA će o njima obaveštavati Fudbalski savez Srbije.

„Bilo kakvo kršenje ovog dogovora automatski će povlačiti prekid sporazuma“, navodi se u saopštenju. Kosovska reprezentacija je inače igrala neke međunarodne prijateljske utakmice, a prvu prijateljsku utakmicu igrala je sa Saudi Arabijom u Turskoj 2007…

Fudbalski savez Kosova inače organizuje 16 takmičenja:

Reiffeisen superliga sa 12 klubova: Besa (Peći), Drenica, Drita (Gnjilane), Ferizaj (Uroševac), Feronikeli (Gogovac), Fushë Kosova (Kosovo Polje), Hajvalia (Priština), Hysi (Podujevo, Merdare), Kosova Vushtrri (Vučitrn), Prishtina (Pristina), Trepnja (Mitrovica, Olimpijski stadion Adem Jašari) i Trepnja’89… (I u takmičenjima organizovanim pod igom UNMIK-a i u takmičenjima posle proglašenja nezavisnosti prvo mesto je najčešće osvajala Priština)

Liga e Parë (Prva liga) sa 16 klubova: Vëllaznimi, Istogu, Gjilani, Llapi, Dukagjini, Korriku, KEK-u, Liria, Flamurtari, Lepenci, Ramiz Sadiku, Ballkani, Denjani, 14Ulpiana, Kosova(P), Rilindja;

Liga e Dytë (Druga liga;

Liga e Dytë Grupi i Veriut (Druga liga – grupa sever);

Liga e Dytë Grupi i Jugut (Druga liga – grupa jug;

Superliga – Juniorët – Superliga juiora;

Liga e Parë – Juniorët – Prva liga juniora i

Kupa e Kosovës (Kup Kosova).

Trener kosovske reprezentacije je Albert Bunjaku, koji je nasledio Edmonda Rugovu.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve