Bivši rumunski premijer Adrijan Nastase pokušao da se ubije, kada su policajci došli da ga vode na izdržavanje dvogodišnje kasne zatvora zbog korupcije
Bivši rumunski premijer Adrijan Nastase je sebi u vrat ispalio nekoliko metaka iz pištolja kalibra 9 milimetara, kada su dva policajca došla kod njega kući da bi mu uručila nalog za hapšenje, radi izdržavanja kazne od dve godine zatvora na koju je osuđen zbog korupcije. Agencija Mediafax izveštava da je Nastase zamolio policajce koji su došli po njega da mu dozvole da uzme nekoliko knjiga, napustio je sobu i nekoliko sekundi kasnije pucao u sebe. Odmah je prevezen u bolnicu, ima nekoliko prostrelnih rana u vratu, ali njegovo stanje nije kritično.
«Nadam se da će se oporaviti», izjavio je novinarima aktuelni rumunski premijer Viktor Ponta, nakon što je u bolnici posetio svog ranjenog prethodnika, a po nekim izveštajima i političkog protežea.
Socijalista Adrijan Nastase (61), premijer od 2000. do 2004. godine, drugi je bivši premijer Rumunije koji će morati u zatvor, nakon komuniste Konstantina Daskaleskua koji je 1991. godine osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog ubistva počinjenog tokom režima Nikolaja Čaušeskua.
Rumunski slučaj suđenja vrhunskim političarima zbog korupcije nije usamljen. Italijanski premijer Betino Kraksi je 1990-ih zbog korupcije i ilegalnog finansiranja sopstvene partije bio osuđen na 27 godina zatvora, koje je viši sud smanjio na devet godina i osam meseci. Pobegao je u Tunis, gde je 2000. umro u egzilu.
Protiv bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanader takodje se vodi postupak zbog korupcije.
Ponta je završio doktorat dok je bio ministar u Nastaseovom kabinetu. Naučni žurnal Nature optužio je nedavno Pontu za plagijat u pravničkoj doktorskoj tezi, za koju je mentor bio Nastase, koji je inače profesor prava. Hitnu posetu izveštači objašnjavaju kao znak da njihova bliskost nije poremećena iskušenjima koja su stigla bivšeg premijera.
Vrhovni sud Rumunije osudio je pravosnažno Nastasea na dve godine zatvora zbog korupcije. Time je potvrdio prethodnu odluku suda na koju se Nastase žalio 30. marta i po kojoj je odgovoran za ilegalno prikupljanje novca za svoju predsedničku kampanju.
Kako javlja agencija AFP, rumunsko tužilaštvo tvrdi da su kompanije i državne agencije bile primorane da plate taksu za prisustvovanje jednoj konferenciji 2004. godine, a da je taj novac potom upotrebljen za Nastaseovu neuspešnu kampanju za predsedničke izbore te godine. Nastasea očekuju nova suđenja nakon što su se tužioci žalili na prethodne sudske odluke. U decembru je osumnjičen da je svojoj ženi kao nasledstvo odredio sumnjivih 400.000 evra. Tužioci ga terete da je primio 630.000 evra kao mito od vlasnika jedne građevinske firme, da bi direktora te firme postavio za šefa građevinskog inspektorata.
Neimenovane diplomate u Bukureštu izjavili su dopisniku agencije AFP da presuda protiv Nastasea označava važnu tačku preokreta, za nezavisnost i integritet rumunskog sudstva.
Nastase je tvrdio da je slučaj politički motivisan, a njegov advokat Lukijan Bolkas, izjavio je za TV Realitatea da je njegov klijent planirao da se žali Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Rumunski pravosudni sistem je pod snažnim monitoringom Evropske komisije od 2007. od kada Brisel insistira da se posveti veća pažnja borbi protiv korupcije na najvišem nivou.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve