Loader

Da li se pleni imovina Berezovskog u Srbiji?

22.avgust,00:13

Viši sud holandskim of-šor kompanijama „Denjub fuds grup B.V." sa sedištem u Amsterdamu i „Klates holding B.V." iz Amstelvena u Utrehtu zabranio da prodaju ili koriste imovinu osam kompanija iz Srbije. Apelacioni sud je tu odluku poništio i traži da se utvrdi povezanost Berezovskog sa spornom imovinom u Srbiji i da li je ona proistekla iz krivičnog dela

Na zahtev ruskog državnog tužilaštva, rešenjem Višeg suda u Beogradu od 11. jula ove godine privremeno je zaplenjena imovinu pokojnog ruskog oligarha Borisa Berezovskog, vredna oko 300 miliona dolara, javilo je više medija.

Po tom rešenju zabranjuje se dvema holandskim of-šor kompanijama „Denjub fuds grup B.V.“ sa sedištem u Amsterdamu i „Klates holding B.V.“ iz Amstelvena u Utrehtu da prodaju ili koriste imovinu osam kompanija iz Srbije: preduzeća „Bambi Banat“ iz Beograda (registrovanom kao Koncern za proizvodnju i promet konditorskih proizvoda „Bambi“ iz Požarevca), kompanije Zabavni park za decu i omladinu „Bambi park“ iz Požarevca (popularni „Bambilend“ sada u likvidaciji), kompanije „Imlek“ iz Padinske Skele, „Mlekare Subotica“, Kompanije za eksploataciju mineralne vode i proizvodnju pića „Knjaz Miloš„ iz Aranđelovca, kompanije „Knjaz Miloš – Natura“ registrovanoj u Batajnici, preduzeća za proizvodnju, trgovine i usluge „Belosavac“ iz Smederevske Palanke, kompanije „Sekopak“ (društvo za postupanje sa ambalažnim otpadom iz Beograda).

Pored zabrane dvema holandskim of-šor kompanijama da koriste i raspolažu akcijama i učestvuju u upravljanju ovim firmama u Srbiji, ovo pravo oduzeto je i prinudnim upravnicima imovine Berezovskog. Navedeno je da kompanija „Grant Tornton“ iz Londona, odnosno Nikolas Stujart Vud i Kevin Džon Helard ne mogu da zaključuju pravne poslove koji se odnose na raspolaganje akcijama ovih sedam preduzeća i vlasničkim udelima.

Čiji kapital stoji iza Salforda kao upravljačke kompanije?

RTS citira stručnjaka za tržište kapitala Nenada Gujaničića koji kaže da po aktuelnoj regulativi i banke i brokerske kuće i druge institucije koje zatupaju klijente, bilo da su investicioni fondovi ili drugi investitori, moraju da identifikuju krajnjeg vlasnika.

Na pitanje kako objašnjava slučaj Salforda i Berezovskog, Gujaničić kaže da je reč o investitoru koji je došao pre oko 10 godina i da tada aktuelna regulativa nije bila na snazi.

„Uprava za sprečavanje pranja novca je na posredan način dovela u vezu Berezovskog sa vlasništvom u Salfordu, ali ta veza nije dokazana. Tokom prošle i ove godine, Uprava je sa finansijsko-obaveštajnim službama drugih država razmenjivala podatke o firmama koje se posredno dovode u vezu s tim investiticonim fondom. Predmet tih provera nikada nije bio Berezovski“, navodi se u saopštenju Uprave za sprečavanje novca koje je 21. avgusta objavio RTS.

Rešenje o privremenom oduzimanju imovine Viši sud u Beogradu je doneo na osnovu dokumenata koji su iz Moskve stigli uz zahtev ruskog tužilaštva za međunarodnom pravnom pomoći. Reč je o privremenom oduzimanju imovine, koje može da važi do pravosnažnosti presude.

Više domaćih medija je javilo, bez pozivanja na izvor, a ruska agencija RIA Novosti prenosi da je Apelacioni sudu u Beogradu ukinuo rešenje Višeg suda o privremenom oduzimanju akcija i naložio Višem sudu da ponovo razmotri zahtev ruskog državnog tužilaštva za ovakvom merom.

B 92 tu vest donosi citirajući direktora Denjub fuds grupe Slobodana Petrovića, koji je izjavio da je Apelacioni sud u Beogradu poništio rešenje Višeg suda kojim je bila zamrznuta imovina grupe na čijem je čelu, ali je rekao i da nema saznanja da je jedan od vlasnika bio pokojni ruski oligarh Boris Berezovski.

List Danas 21. avgusta 2013. u tekstu Nema dokaza o vlasničkoj vezi Berezovskog i Denjub grupe javlja da je Apelacioni sud u Beogradu 20. jula potvrdio da je pre nedelju dana, 14. avgusta, poništio rešenje Višeg suda u Beogradu kojim je naložena zabrana raspolaganja, to jest prodaje kompanija iz sastava Denjub fuds grupe u Srbiji, pod sumnjom da pripadaju nedavno preminulom ruskom oligarhu Borisu Berezovskom. Time je potvrđeno pisanje Danasa iz prošlog broja, u kojem je navedeno i da je predmet vraćen Višem sudu na ponovno odlučivanje.

Prema saopštenju Apelacionog suda, na koje se poziva list Danas, odluka da se poništi rešenje Višeg suda zasnovana je na tome da taj sud „nije u potpunosti izveo dokaze o vlasničkoj povezanosti Borisa Berezovskog“ i firmi iz sastava Denjub fudsa, „nije utvrdio da li su ispunjene pretpostavke za udovoljenje molbi iz člana 7. Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima“ i „nije primenio odredbe o međunarodnoj saradnji sadržane u Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela“.

„Zbog nepotpunog i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene zakona, sudsko veće Apelacionog suda donelo je odluku da se prvostepeno rešenje ukine sa nalogom da se u ponovnom postupku pravilno utvrde činjenice od kojih zavisi ko je vlasnik imovine kompanija prema kojima se privremena mera izriče, povezanost okrivljenog Borisa Abramoviča Berezovskog sa imovinom ovih kompanija, da li se radi o imovini za koju postoji sumnja da je proistekla iz krivičnog dela i da je kao takva potom preneta na treća lica“, navodi, po Danasu, Apelacioni sud.

Apelacioni sud: da se utvrdi vlasnička povezanost i da li se radi o imovini proistekloj iz krivičnog dela

Apelacioni sud u Beogradu, (posebno odeljenje), je u sedici veća koja je održana 14. avgusta u drugostepenom postupku doneo rešenje da se ukida rešenje Višeg suda u Beogradu (posebno odeljenje) od 11. jula kojim je određena privremena mera obezbeđenja oduzimanja imovinske koristi kompanijama „Danube foods group BV“ i kompaniji „Clates holoding BV“ i predmet u ovom delu vraćen prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Apelacioni sud je ustanovio da prvostepeni sud u postupku pružanja međunarodne pravne nije u potpunosti izveo dokaze o vlasničkoj povezanosti Borisa Abramoviča Berezovskog i pobrojanih privrednih društava prema kojima izriče privremenu meru“, a i da prvostepeni sud u postupku pružanja međunarodne pravne pomoći nije primenio, a bio je dužan da primeni odredbe o međunarodnoj saradnji sadržane u Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela.

Naloženo je da Viši sud u ponovnom postupku pravilno utvrde činjenice od kojih zavisi ko je vlasnik imovine kompanija prema kojima se privremena mera izriče i povezanost okrivljenog Borisa Abramoviča Berezovskog sa imovinom ovih kompanija, te da utvrdi da li se radi o imovini za koju postoji sumnja da je proistekla iz krivičnog dela i da je kao takva preneta na treća lica, te da se na osnovu ovih odlučujućih činjenica utvrdi da su ispunjeni svi zakonom predviđeni uslovi za određivanje privremene mere i udovoljenje molbi (za međunarodnu pravnu pomoć), navodi se u saopštenju apelacionog suda koje prenose agencije.

Dopunjeno 22. avgusta 2013.

U ovom sudu su, prema listu Danas, potvrdili da je srpsko pravosuđe u ovom predmetu radilo po zamolnici Glavnog tužilaštva Rusije od 29. oktobra 2012. godine.

I Politika, 21. avgusta u tekstu Šta je imao Boris Berezovski u Srbiji o tome javlja pozivajući se na «izvore od kojih neki važe za vlasnike ovih kompanija», koji tvrde da je Apelacioni sud 20. avgusta doneo novo rešenje, kojim se u potpunosti poništava prvostepena odluka, jer te firme nisu u vlasništvu Borisa Berezovskog. „Politika“ međutim kaže da nema potvrdu da je Apelacioni sud doneo takvu odluku, a da je nejasno odakle bi pojedinci iz vrha „Dunav hrana grupe“ za takvu sudsku odluku znali pre nego što se objavi.

Isti izvori tvrde za «Politiku» da „Salford“ nije bio kupac ovih firmi već samo „menadžer investicije“, dakle firma koja je za određenu naknadu upravljala poslovanjem ovih kompanija…

Politika u tom kontekstu podseća da se do sada verovalo da iza ovih kompanija stoji srpski biznismen Milan Beko, a da prvostepeno rešenje Višeg suda u Beogradu navodi na pomisao da je nekadašnji ministar za privatizaciju kupovao ove firme za račun ruskog tajkuna koji je krajem marta pronađen mrtav u Londonu.

Politika takođe piše da je privremena mera obezbeđenja oduzimanja imovinske koristi već upisana u Agenciji za privredne registre (APR) (Videti tekst u okviru desno: Imlek u Registru) i u Centralnom registru hartija od vrednosti (CRHOV).

Politika takođe piše da je cela priča o imovini Borisa Berezovskog u Srbiji krenula od istraživanja međunarodne grupe istraživačkih novinara, koje je krajem prošle godine objavljeno u britanskom „Gardijanu», o tome ko stoji iza ofšor kompanija u državama koje slove kao „poreski rajevi“. Fokus te priče bio je na ljudima koji su prodavali svoja imena da bi zavarali tragove koji bi vodili do pravih vlasnika preduzeća. Među više hiljada kompanija, isplivalo je i ime „Salford kapital partners“ sa Britanskih devičanskih ostrva.

„Gardijan“ je tada objavio da je Salford, sa prikrivenog vlasništva, uložio 750 miliona britanskih funti investicija u Gruziji i Srbiji za gruzijskog oligarha Badrija Patarkacišvilija. Ovaj Gruzijac je označen kao partner Borisa Berezovskog. Patarkacišvili je umro 2008. u Velikoj Britaniji.

Nepunih mesec dana nakon objavljivanja teksta Srbiji je stigao zahtev ruskih vlasti da zamrzne imovinu Salforda.

U istom tekstu je „Gardijan“ apostrofirao Judžina Džefija kao manjinskog suvlasnika Salforda. Za Džefija je navedeno da je prvobitno radio u ruskom ministarstvu finansija, a da je kasnije stekao državljanstvo SAD i luksuzni stan u centru Londona, tačnije u Hajd parku. (Više u tekstovima Meet the people behind the anonymous offshore companies i Russians profit from Britain’s offshore secrecy, Guardian, 27. novembra 2012), prim red.)

Politika takođe zaključuje da izgleda da je uloga Džefija ključna u zahtevu Rusije da se oduzme imovina kompanija koje je kupio „Salford“, te da njeni izvori iz kompanija koje upravljaju mlekarama i fabrikom vode „Knjaz Miloš“, tvrde da je zahtev Rusije upućen upravo na osnovu lažnog svedočenja Judžina Džefija, zbog čega je, kako tvrde „Politikini“ izvori u beogradskom menadžmentu tih kompanija, protiv njega pokrenuta tužba…

Američki list Kriščewn sajens monitor citira ruskog tužioca Aleksandra Zvjaginceva koji kaže da slučaj nema političku pozadinu, već da Rusija preduzima korake da preuzme imovinu Berezovskog: 79 odsto akcija kompanije Imlek (proizvodnja mleka), 100 odsto akcija Knjaza Miloša (bezalkoholna pića), 65 odsto Bambi Banat (konditerski proizvodi), 87 odsto akcija Mlekare Subotica, 11 odsto akcija Sekopaka i učšće u još nekoliko preduzeća.

List dodaje da je ranije je objavljeno da je pri kraju svog života Berezovski bankrotirao i da je britanskoj vladi ostao dužan 150 miliona dolara na ime poreza, a da njegovi naslednici bez uspeha pokušavaju da uz pomoć advokata i sudova pronađu ostatke njegove poslovne zamršene imperije.

Sudeći po tekstu Генпрокуратура добилась ареста молочных заводов Березовского, objavljenog 20. avgusta u ruskom elektronskom izdanju magazina Forbes, za taj slučaj nije se zanimalo samo rusko tužilaštvo ( Genprokuratura) već i, objedinjenim zahtevom, Aeroflot koji traži 3,3 milijarde rubalja i vlast Samarske oblasti sa zahtevom od 896 miliona rubalja. Slučaj je pokrenut s mrtve tačke zato što je Aeroflot, po informaciji ruskog izdanja magazina Forbes, angažovao britansku advokatsku firmu Pinsent Masons za potraživanje aktive preduzeća, a po materijalima sudskog slučaja Berezovski protiv udovice Badrija Patarkacišvilija Ine Gudavadze moglo se razjasniti da fabrike na Balkanu delimično pripadaju bivšem oligarhu.

Po tom tekstu magazina Forbes, kompanijom Danube Foods Group vlada fond pod upravom Salford Capital Partners. U svom predsmrtnom intervjuu magazinu Forbes Boris Berezovski je saradnju s tim fondom nazvao jedinstvenim uspešnim biznis-projektom u poslednnjih 12 godina svog života. Početkom 2000-h Po magazinu Forbes, Berezovski i Patarkacišvili nastupli su kao investitori tog fonda poverivši njegovom upravniku Jevgeniju Jufeu (Евгению Иоффе, Judžinu Džefriju?)320 miliona dolara…

Imlek u Registru

Pretaga akcionarskih društava na sajtu Agencije za privredne registre. na primer za Imlek pokazuje sledeći rezultat:

Naziv: IMLEK

Poslovno Ime: AKCIONARSKO DRUŠTVO INDUSTRIJA MLEKA I MLEČNIH PROIZVODA IMLEK, PADINSKA SKELA

Status: Aktivno privredno društvo

Matični broj: 07042701

Pravna forma: Akcionarsko društvo

Sedište: Opština: Beograd-Palilula | Mesto: Padinska Skela | Ulica i broj: Industrijsko naselje bb

Datum osnivanja:12.03.1991

PIB: 100001636Datum:29.07.2013

Tip: Drugo

Datum: 29.07.2013.

Tekst:Upisuje se u Registar privrednih subjekata rešenje Višeg suda u Beogradu, broj: PomIk2.Po1br.2/13 od 11.07.2013. godine kojim se određuje privremena mera obezbeđenja oduzimanja imovinske koristi tako što se Kompaniji Danube Foods Group B.V. matični broj: 341-80-508, adresa: Locatelikade 1, Amsterdam 1076 AZ i kompaniji Clates Holding BV . matični broj: 3022302, adresa: Laan Van Kronenbburg 8, 1183 AS Amstelveen, Utrecht Zabranjuje otuđenje i opterećenje njihovih udela u sledećim privrednim subjektima i to:

– Kompaniji Bambi Banat a.d. Beograd, matični broj: 07162936, adresa: Beograd, Bulevar Mihaila Pupina 115g (trenutno registrovano kao KONCERN ZA PROIZVODNJU I PROMET KONDITORSKIH PROIZVODA BAMBI A.D. POŽAREVAC, adresa: Požarevac, Đure Đakovića bb),

– Kompaniji ZABAVNI PARK ZA DECU I OMLADINU BAMBI PARK DOO POŽAREVAC – U LIKVIDACIJI, matični broj: 17271288, adresa: Požarevac, Ilije Gojkovića bb,

– Kompaniji AKCIONARSKO DRUŠTVO INDUSTRIJA MLEKA I MLEČNIH PROIZVODA IMLEK, PADINSKA SKELA, matični broj: 07042701, adresa: Padinska Skela, Industrijsko naselje bb,

– Kompaniji AKCIONARSKO DRUŠTVO MLEKARA SUBOTICA, matični broj: 08057036, adresa: Subotica, Tolminska 10b,

– Kompaniji PRIVREDNO DRUŠTVO ZA EKSPLOATACIJU MINERALNE VODE I PROIZVODNJU PIĆA KNJAZ MILOŠ AD ARANĐELOVAC, matični broj: 07347383, adresa: Aranđelovac, Južna industrijska zona bb,

– Kompaniji Knjaz Miloš – Natura d.o.o. Beograd, Batajnica, matični broj: 20350229, adresa: Beograd, Majora Zorana Radosavljevića 366,

– Kompaniji PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU, TRGOVINU I USLUGE BELOSAVAC 2001 DOO, SMEDEREVSKA PALANKA, matični broj: 17369563, adresa: Smederevska Palanka , Poslovni centar Sigma 9,

– Kompaniji SEKOPAK DRUŠTVO ZA POSTUPANJE SA AMBALAŽNIM OTPADOM DOO BEOGRAD , matični broj: 20221780, adresa: Beograd, Strahinića Bana 39, (sada registrovano na adresi Beograd-Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 10b/2) uz zabranu korišćenja i raspolaganja pravima iz akcija i udela navedenih privrednih subjekata uključujući i uskraćivanje prava prinudnim upravnicima imovine Berezovski Boriča Abramoviča, predstavnicima kompanije Grant Thornton UK LLP 30 Finsburry Square, London EC2P 2 YU, Nikolas Stewart Wood i Kevin John Hellard, da zaključuju pravne poslove koji se odnose na raspolaganje predmetnim akcijama i vlasničkim udelima.

Berezovski i Imlek, godina 2003...

U tekstu Zamrzavanje zbog duga od 100 miliona dolara, novinarka Ruža Ćirković u Danasu 21. avgusta 2013, između ostalog, piše:

Da Boris Berezovski stoji iza kupovine beogradskog Imleka, potvrđeno je ne na osnovu špekulacija nego na osnovu zvanične provere Komisije za hartije od vrednosti još početkom 2003. godine. Naime, Berezovski je tada potvrđen kao jedan od vlasnika u Holandiji registrovanog New World Value Fund, čijom je aktivom upravljao fond Salford. Informaciju o tome ova novinarka dobila je od tadašnjeg predsednika Komisije za hartije od vrednosti Milka Štimca i ta je informacija tada objavljena u štampi.

Provera je vršena u vreme kad se Vlada Srbije protivila da investicioni fond Salford, koji je osnovao Judžin Defi, u ime svojih klijenata postane vlasnik ne samo Imleka, nego i aranđelovačkog Knjaza Miloša i to ne prostom kupovinom nego dokapitalizacijom. Kasnije je došlo do preokreta, prema informacijama ove novinarke, bar jedan poznati beogradski biznismen od Berezovskog je naplatio obezbeđene kontakte u Vladi Srbije odnosno uspešne konsultativne usluge, i Salford je postao vlasnik ne samo Imleka nego još nekoliko mlekara. I o ovome je već pisano, a biznismen nije Božidar Đelić nego jedan više lokalnog karaktera. Nema veze sa glavnom pričom za danas, ali preuzimanje nekoliko mlekara bio je uslov da Salford dobije Imlek, najveću mlekaru na Balkanu…

Venčana žena, dve kćeri i majka Badrija Patarkacišvilija su se, prema vrlo opreznim navodima Komersanta, a posle dugih sudskih sporova, dogovorili krajem 2012. godine bez prisustva javnosti. Gospođe Patarkacišvili su tvrdile da su vratile u svoje vlasništvo 90 odsto očeve aktive, a prema informacijama u koje se Komersant ne kune, trebalo je početkom ove godine da namire Berezovskog sa oko 400 miliona dolara. Izvori na koje se pozivao Komersant tvrdili su da bi prema tom dogovoru Berezovski trebalo da ostane bez svog udela u firmama u Srbiji: Imlek (100 odsto), Subotica (100 odsto), Knjaz Miloš (100 odsto) i Bambi (72,76 odsto)…

Dopuneno 22. avgusta

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve