***
Postojeći pravni okvir zaštite podataka o ličnosti ni izbliza ne može da obezbedi nesmetano uživanje prava na privatnost, odnosno zaštitu podataka o ličnosti u svim oblastima života pojedinca. Brojne odredbe ZZPL su neodgovarajuće, odnosno nepotpune, a niz pitanja uopšte nije uređen ni ZZPL, kao ni posebnim sektorskim zakonima.
Slična situacija je i sa podzakonskim aktima koji često uređuju materiju koja bi trebalo da bude uređena isključivo zakonom, što predstavlja direktno nepoštovanje odredbe Ustava Srbije (član 42. stav 2) da se prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuju zakonom, znači ne podzakonskim aktima. Takođe, podzakonskim aktima često se nedovoljno ili nepotpuno uređuju tehnička i slična pitanja u vezi sa radnjama obrade podataka, a koja bi upravo ovi akti trebalo da uređuju.
Određeni podzakonski akti nisu doneti, posebno oni koje je Vlada RS trebalo još davno da donese. Tako npr. Poverenik je već više puta do sada ukazivao na neophodnost donošenja Akta o načinu arhiviranja i merama zaštite naročito osetljivih podataka, na osnovu člana 16. stav 5. ZZPL, koji je Vlada RS trebalo da donese u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ZZPL, znači do 4. maja 2009. godine, ali to nije učinila ni do danas (kašnjenje skoro šest godina, iako je Poverenik nebrojeno puta podsećao na ovu obavezu). Time je posebna zaštita naročito osetljivih podataka, proklamovana ZZPL, ostala samo prazna proklamacija.
Posebno je zabrinjavajuće hronično odsustvo inače neophodnog strateškog pristupa na ovom planu. Akcioni plan za sprovođenje Strategije zaštite podataka o ličnosti, sa definisanim aktivnostima, očekivanim efektima, nosiocima konkretnih zadataka i rokovima za izvršenje zadataka, Vlada RS je trebalo da donese u roku od 90 dana od dana objavljivanja ove strategije u „Službenom glasniku RS“, znači do 20. novembra 2010, ali to nije učinila ni do danas (kašnjenje više od četiri godine, iako je Poverenik nebrojeno puta podsećao i na ovu obavezu). Razume se, da je u odsustvu Akcionog plana koji bi morao obezbediti njenu realizaciju i Strategija ostala na nivou prazne proklamacije, te da je imajući u vidu protok vremena, već verovatno i zastarela u odnosu na standarde koji se afirmišu u demokratskim zemljama, posebno u EU.
Na odgovarajuće postupanje Vlade RS nisu uticali ni zaključci Narodne skupštine, koja je npr. na sednici održanoj 5.juna 2014. godine, povodom razmatranja Izveštaja Poverenika za 2013. godinu, zaključila da pozove «nadležne organe i imaoce javnih ovlašćenja da preduzmu potrebne mere za realizaciju preporuka Poverenika na koje se u izveštajima Poverenika iz godine u godinu ukazuje.» A u Izveštaju Poverenika za 2013. godinu, u preporukama koje se odnose na materiju zaštite podataka o ličnosti, pored ostalog, ukazuje se i poziva Vlada RS da predloži novi tekst ZZPL, da predloži izmene/dopune više sektorskih zakona, da donese akt o načinu arhiviranja i merama zaštite naročito osetljivih podataka, kao i da donese Akcioni plan za sprovođenje Strategije zaštite podataka o ličnosti.
Osim što je utvrdila predlog izmena/dopuna nekoliko sektorskih zakona, Vlada RS nije postupila po ostalim, gore pomenutim, zaključcima Narodne skupštine. Po mišljenju Poverenika, ovakav odnos Vlade RS prema zaključcima Narodne skupštine jednostavno je neobjašnjiv i nedopustiv.
Suočen sa napred navedenim stanjem, kao i sa brojnim problemima u praksi koji proizilaze iz takvog stanja, Poverenik je u poslednje 3-4 godine, nekoliko puta na to ukazivao Vladi RS, odnosno Ministarstvu pravde. S obzirom da Vlada RS nije na to reagovala, Poverenik je sačinio Model novog ZZPL. Poverenik se, tom prilikom, nije opredelio za izmene i dopune važećeg ZZPL, jer bi izmene i dopune činile preko sedamdeset procenata postojećeg teksta, te je iz nomotehničkih razloga sačinio tekst Modela novog ZZPL. Nakon primljenih sugestija tokom rasprave, Poverenik je u oktobru 2014. godine, Model novog ZZPL dostavio Ministarstvu pravde i objavio ga na svojoj internet stranici, gde se i danas nalazi. Povereniku nije poznato da li je Ministarstvo pravde, odnosno Vlada RS, preduzela aktivnosti s ciljem usvajanja dostavljenog modela ZZPL ili izrade novog teksta na osnovu ovog modela.
Neodgovarajući pravni okvir ima za direktnu posledicu nizak stepen primene ZZPL u realnom životu, što znači da fizičkim licima nije omogućeno da u potpunosti ostvaruju ustavno pravo na zaštitu podataka o ličnosti u svim oblastima života, odnosno da nesmetano uživaju pravo na privatnost. Bez obzira na to, građani Srbije su se tokom 2014. godine, češće obraćali Povereniku nego ranijih godina, što potvrđuju podaci koji slede.
Poverenik je tokom 2014. godine, iz oblasti zaštite podataka o ličnosti, okončao postupanje po 2.200 predmeta, što je uvećanje od 15,7 odsto u odnosu na 2013. godinu kada je okončao 1.901 predmet.
Vršenje nadzora. Poverenik je tokom 2014. godine okončao 1.031 nadzor, što je uvećanje od 24,06 odsto u odnosu na 2013. godinu kada je okončao 831 nadzor. Postupci nadzora su 2014. godine okončani na sledeći način: u 350 slučajeva utvrđene su povrede ZZPL; 538 predmeta je završeno tako što je utvrđeno da je postupljeno po prethodno izvršenom nadzoru, donetom upozorenju, odnosno rešenju, i 143 predmeta su završena obaveštenjem. Pored toga, još 312 predmeta je završeno službenom beleškom.
U 350 predmeta u kojima je utvrdio da su povređene odredbe ZZPL, Poverenik je doneo 298 upozorenja, 13 rešenja, podneo 35 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i 4 krivične prijave.
Rukovaoci nad kojima je Poverenik pokrenuo najveći broj postupaka nadzora su: privredna društva – 247 (31,6 odsto), banke – 146 (18,7 odsto), organi državne uprave – 98 (12,5 odsto), itd.
Procenat postupanja rukovalaca po aktima Poverenika kojima je utvrdio da su povređene odredbe ZZPL, je sledeći: po upozorenjima donetim po članu 50. ZZPL (prethodna provera radnji obrade) – 91,76 odsto; po upozorenjima donetim po članu 56. ZZPL (ovlašćenja Poverenika za preduzimanje određenih mera nakon što je u nadzoru utvrdio povrede zakona) – 84,96 odsto; po rešenjima (o brisanju podataka prikupljenih bez pravnog osnova, otklanjanju nepravilnosti u određenom roku i privremenoj zabrani obrade) – 90,91 odsto.
Postupanje po žalbama. Poverenik je tokom 2014. postupao po 299 žalbi, od čega je 241 primljena tokom 2014, a preostalih 58 su prenete iz 2013. godine. Najčešći razlozi za izjavljivanje žalbe Povereniku su da rukovaoci nisu stavili na uvid podatke ili nisu izdali kopiju podatka ili to nisu učinili u propisanom roku i na način propisan ZZPL (105). Najveći broj žalbi, čak 202, izjavljene su zbog (ne)postupanja organa vlasti, od čega je 75 izjavljeno protiv ministarstava, najčešće Ministarstva unutrašnjih poslova (48).
Poverenik je rešio 244 žalbe, što je uvećanje od 40,23 odsto u odnosu na 2013. godinu kada je rešio 174 žalbe. Rešavajući po žalbama, Poverenik je ocenio da su žalbe bile osnovane u 105 slučajeva, odnosno 43,1 odsto; u 58 slučajeva, odnosno 23,7 odsto Poverenik je zaključkom obustavio postupak; u 51 slučaju, odnosno 20,9 odsto Poverenik je odbio žalbu kao neosnovanu ili je odbio zahtev kao neosnovan, i u 30 slučaja, odnosno 12,2 odsto odbacio je žalbu iz formalnih razloga.
Procenat postupanja rukovalaca po žalbama Poverenika je 81,58 odsto.
Davanje mišljenja. Poverenik je dao 699 mišljenja, što je uvećanje od 36,79 odsto u odnosu na 2013. godinu kada je dao 511 mišljenja. Mišljenja i odgovarajući odgovori dati su: građanima – 398; pravnim licima – 138 i državnim organima i organima lokalne samouprave – 163. Pored toga, Poverenik je dao i 19 mišljenja kojima su obrađeni zahtevi za promenama u Centralnom registru.
Od 163 mišljenja datih državnim organima i organima lokalne samouprave, 24 je dato na nacrte i predloge zakona i to 16 na zahtev nadležnih organa i 8 po sopstvenoj inicijativi Poverenika. Procenat postupanja rukovalaca po ovim mišljenjima je 83,33 odsto.
Centralni registar. Poverenik ukazuje na negativnu tendenciju da sve manji broj rukovalaca dostavlja sve manji broj evidencija o zbirkama podataka o ličnosti koje vode. Tako, tokom 2014. godine 226 rukovalaca je dostavilo evidencije o zbirkama podataka koje vode, što je za 40,27 odsto manje nego 2013. godine kada je 317 rukovalaca tako postupilo. Takođe, tokom 2014. godine rukovaoci su dostavili evidencije o 950 zbirki podataka koje vode, što je za 70,53 odsto manje nego 2013. godine kada su dostavili evidencije o 1.620 zbirki podataka.
Ostale aktivnosti. Pored napred navedenih aktivnosti, Poverenik je: rešio 101 predstavku, 64 zahteva za pristup informacijama, dao 18 odgovora na tužbe Upravnom sudu, rešio 5 prosleđenih zahteva, doneo 13 instrukcija povodom unapređenja zaštite i preventive, rešio 14 zahteva za iznošenje podataka iz Srbije, udovoljio na 3 zahteva za ostvarivanje prava u vezi sa obradom podataka o ličnosti, rešio 6 predmeta koji su se odnosili na ostalu komunikaciju sa rukovaocima i podnosiocima, odbio jedan predlog za povraćaj u pređašnje stanje, i okončao jedan predmet iz oblasti međunarodne saradnje.
Takođe, Poverenik je i tokom 2014. godine nastavio da realizuje brojne aktivnosti na promociji i afirmisanju prava na zaštitu podataka o ličnosti. Tako npr. Poverenik je učestvovao na brojnim edukativnim seminarima i obukama, na okruglim stolovima, konferencijama i dr. Isto tako, Poverenik je i putem medija, svoje internet prezentacije, socijalnih mreža i drugim načinima komuniciranja, upoznavao javnost, ali i neposredno, određene rukovaoce, o ostvarivanju i preprekama u ostvarivanju prava na zaštitu podataka o ličnosti.
U pogledu postupanja tužilaštava po krivičnim prijavama Poverenika, Poverenik je tokom 2014. godine podneo 4 krivične prijave (jedna je odbačena na osnovu oportuniteta, a postupanje po ostalim je u toku). Međutim, od nekoliko desetina krivičnih prijava koje je Poverenik do sada podneo, Povereniku nije poznato da je pokrenut neki sudski postupak.
U pogledu postupanja prekršajnih sudova, Poverenik je tokom 2014. godine podneo 35 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog povreda odredbi ZZPL, a primio je 39 odluka prekršajnih sudova (prvostepenih i drugostepenih) povodom prekršajnih zahteva koje je podneo u prethodnom periodu. Od ovih 39 odluka najveći broj su osuđujuće presude (27). Uvidom u sve odluke više prekršajnih sudova, Poverenik konstatuje da su neke odluke međusobno različite, iako sadrže isti činjenični i pravni osnov, kao i da su u osuđujućim presudama kojima su izrečene novčane kazne, iznosi tih kazni znatno bliže zakonskom minimumu nego maksimumu.
U pogledu postupanja Upravnog suda, Upravni sud je tokom 2014. godine rešio 19 tužbi protiv Poverenika, tako što je u devet slučajeva odbio tužbu, u jednom slučaju je uvažio tužbu i predmet vratio Povereniku na ponovno odlučivanje, u 3 slučaja je odbacio tužbu, a u 6 je obustavio postupak.
Poverenik i ovom prilikom konstatuje da su i nakon proteka više od dve godine, izostale aktivnosti nadležnih organa u vezi sa realizacijom dobrog dela mera iz „paketa od 14 mera“, koji su zajedno predložili Poverenik i Zaštitnik građana, a u okviru kog je, pored ostalog, predloženo ujedinjenje procedura i postojećih paralelnih tehničkih resursa „službi“ i policije u jednu nacionalnu agenciju koja bi, kao provajder, pružala tehničke usluge neophodne za presretanje komunikacija svim autorizovanim korisnicima, kao i neizbrisivo beleženje „traga“ pristupa telekomunikacijama, uz sve podatke potrebne da bi se mogla izvršiti naknadna kontrola zakonitosti pristupa. Poverenik podseća da je u vreme kad je predložen, ovaj „paket“ dobio snažnu verbalnu podršku.
Zaključci koji se neminovno nameću u odnosu na oblast zaštite podataka o ličnosti su da je ukupan pravni okvir i dalje na zabrinjavajuće niskom novou, neodgovarajući i nepotpun. Uz to, istovremeno i Vlada i Skupština ne pribavljajući prethodno mišljenje Poverenika, utvrđuju i usvajaju propise, čak i zakone, koji u pravni poredak unose dodatnu konfuziju odnosno elemente neustavnosti. Zbog navedenog su već nekoliko godina prisutni isti problemi u vezi sa ostvarivanjem ozbiljnijeg napretka u oblasti zaštite podataka o ličnosti. Ti problemi su van domašaja Poverenika, njihovo rešavanje zavisi od organa izvršne i zakonodavne vlasti.
Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u 2014. (rezime)