Loader

Azilantska kriza

28.novembar,10:58

Blokadom sprečavano zbrinjavanje izbeglica, zapaljena jedna od baraka za azilante, koji su na kraju ipak smešteni u hotel Obrenovac

Zbrinjavanje 75 azilanata iz Avganistana, Pakistana i drugih država koji su prethodne hladne dane provodili u šumi u blizini prepunog Centra za azilante u Bogovađi, od ranih jutarnjih do kasnih večernjih sati u sredu 27. novembra meštani sela Ušće su onemogućavali tako što su blokirali raskrsnicu puta nadomak Termoelektrane „Nikola Tesla“ ne dozvoljavajući da azilanti bude smešteni u radničke barake nekadašnjeg preduzeća PIM u tom mestu, a jedna baraka u kojoj je trebalo da budu smešteni azilanti je u sredu uveče i zapaljena.

Požar je ubrzo ugašen, a policija je privela osumnjičenog za izazivanje požara.

Kasno uveče u sredu, azilanti su privremeno smešteni u hotel Obrenovac. Jake snage policije obezbeđivaće hotel dok azilanti u njemu borave.

Jelena Marić iz Komesarijata za izbeglice izjavila je medijima da će azilanti u barake u Obrenovcu, kako je bilo planirano, da veruje da će u predstojećem periodu biti koordinisanijih akcija državnih organa, što je tokom azilantske krize izostalo.

Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije u izjavi za „Politiku“ kaže da veruje da će azilanti smešteni u Banji Koviljači i Bogovađi, biti privremeno smešteni u Obrenovcu, kao i u selu Vračević, u blizini Bogovađe, da će to biti samo privremena rešenja dok se za tu svrhu ne osposobi bivša kasarna „Mala Vrbica“ kod Mladenovca. Za adaptaciju te kasarne je obezbeđen novac, ali i tamo su se bunili. Prema Cucićevoj proceni trenutno između 200 i 250 tražilaca azila nema smeštaj, a kapacitet centra kod Mladenovca biće oko 300 ljudi.

Tokom 2012. godine u Srbiju su ušla 2.723 azilant, a tokom prvih devet meseci 2013. godine čak 3.193, sa procenom da će ih do kraja godine biti oko 4.000. Za razliku od prošle godine kada ih je najviše bilo iz Avganistana, ove godine najviše ih je iz Sirije, Eritreje i Somalije. Većina njih u Srbiju ilegalno ulazi iz Makedonije. Prelaze granicu van prelaza, preko takozvanog zelenog pojasa, ili krijumčarskim u vozilima. EU je prethodnih godina dala Srbiji terenska vozila i termovizijske kamere radi efikasnije kontrole granice, ali po rečima načelnika Odeljenja za strance u Upravi granične policije Miloša Zatezala, MUP nema dovoljno tehničkih sredstava i ljudi za tu kontrolu. Većina onih koji ilegalno uđu u Srbiju odmah zatraži azil, nakon čega im policija izdaje odgovarajući dokument i upućuje ih u centre u Banji Koviljači i Bogovađi. Od početka 2012. godine samo je pet tražilaca azila dobilo azil i ostalo u Srbiji. Većina ne sačeka kraj te procedure, već nastavlja svoj put: ilegalno prelaze u Mađarsku i sve češće u Hrvatsku.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve