Loader

Prilog kulturi sećanja

Aušvic (Osvjencim), 27. januar 1945.

29.januar,10:20

Rusko Ministarstvo odbrane prvi put objavilo dokumente Crvene armije o oslobađanju koncentracionog logora Aušvic

U zimu 1945. jedinice Prvog ukrajinskog fronta Crvene Armije, napredujući na teritoriji Poljske, okupirane od strane Hitlerovih snaga, oslobodile su 27. januara 1945. logoraše u logoru „Aušvic-Birkenau“ (Osvjecim).

Posle 70 godina, na zvaničnom sajtu ruskog Ministarstva odbrane po prvi put je javno objavljeno 15 jedinstvenih u svom sadržaju istorijskih dokumenata o tome iz Centralnog arhiva Ministarstva odbrane Ruske Federacije. Kako saopštava RT na ruskom, neki od tih dokumenata držani su u tajnosti i bili su dostupni samo uskom krugu stručnjaka za istoriju, saopštila je pres služba ruskog Ministarstva odbrane, uz naglasak da su dokumenti o oslobađanju zatočenika u Aušvicu i okupiranim teritorijama Poljske od strane Crvene armije objavljeni cilju očuvanja istorijske istine i radi suprotstavljanja falsifikovanju istorije i pokušaju da se revidiraju rezultati Velikog otadžbinskog rata i Drugog svetskog rata. (Obeležavanju godišnjice oslobođenja Aušvica je inače prethodila razmena oštrih poruka između Varšave (gde su pojedini političari izjavljivali da su Aušvic oslobodili Ukrajinci) i Moskve (o tome da se ne sme umanjivati uloga mnogonacionalne Crvene Armije i II svetskom ratu. U zbirku dokumenata su uvršteni i izveštaji političkih komesara o tome da su Poljaci 1945. s entuzijazmom dočekali crvenu Armiju.)

U pratećem tekstu uz objavljene dokumente, na sajtu ruskog Ministarstva odbrane se kaže da dokumenti otkrivaju tok vojnih operacija i oslobođenje Poljske u januaru 1945., uključujući i borbene izveštaje komandi formacija i jedinica 1. Ukrajinskog fronta, uključujući i 472. pešadijskog puka, i 100. pešadijsku diviziju, kao i šefa Političkog odeljenja 60. armije – direktno uključenih u oslobađanje zatvorenika iz Aušvica.

O KOVEJERU SMRTI: Deo izveštaja načelniku političke uprave Prvog ukrajinskog fronta Crvene armije SSSR Jaščekinu, 29. 1. 1945.

Među dokumentima koje korisnici mogu da gledaju u fleš plejeri i html formatu na internet portalu ruskog Ministarstva odbrane, su memorandumi voknih korespodenata listova „Komsomolskaja pravda“ i „Pravda“ kapetana S. Krušinskog i potpukovnika B. Polje – koji su među prvima posetili „fabriku smrti“.

Odrednice o međunacionalnom sastavu oslobodilaca pokazuju izveštaji o broju vojnog osoblja socio-demografskim karakteristikama 60. armije 1. Ukrajinskog fronta, koji sadrži informacije o vojnicima Crvene armije, ukupno 39 nacionalnosti – Rusi, Ukrajinci, Belorusi, Jermeni, Osetinci, Gruzijci i mnogi drugi koji su rame uz rame učestvovale u oslobađanju logoraša do smrti.

Zastrašujuća istina u svojoj punoći predstavlja iskaz preživelih zatočenika iz Aušvica i meštana koji su navedeni u biltenu političke uprave 1. ukrajinskog fronta.

POSLEDNJI TRANSPORT 21. JANUARA 1945: Bilten političke uprave Prvog ukrajinskog fronta broj 389. 0d 9. marta 1945.

Ti dokumenti su na suđenju u Nirnbergu postali deo nepobitnih dokaza o nehumanim zločinima nacista.

(U FOTO GALERIJI VREMENA (klikom na sliku desno) možete videti uvećane faksimile delova nekih od objavljenih dokumenata, a elektronske otiske originala mnogobrojnih dokumenata možete pogledati na sajtu Ministarstva odbrane Ruske Federacije pod naslovom: Минобороны России впервые обнародует уникальные документы ЦАМО об освобождении Красной Армией узников концлагеря Освенцим, 27. 1. 2015,

Sublimirani opis stanja u logoru Aušvic u januar 1945, na čije faksimile ukazujemo možete videti u dokumentu:

Информационный бюллетень политического управления

1-го Украинского фронта о немецком лагере смерти Освенцим (Аушвиц) Подлинник. Машинописный текст., uz naznaku „18+“ – samo za one preko 18 godina)

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve