Reagovanje
Seksizam i cena knjige
Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430
"Dendi"; VREME 1172
U zanimljivom i hvale vrednom članku Miloša Vasića posvećenom dendijima potkralo se nekoliko, nesumnjivo nehotičnih omaški. Igrom slučaja baš ovih dana završavam uređivanje i pripremanje za štampu novog broja časopisa „Gradac“ koji ima za temu upravo dendizam, pa sam nešto dublje zagazio u pomenuti fenomen.
Naime, najkraće, pa i najtačnije dendizam se definiše kao umetnost življenja, a istorijski je vezan za društveno-ekonomski uspon građanske klase tokom 19. veka, i to pre svega u Engleskoj i Francuskoj. Utoliko, strogo gledano, dendizam kao pojava ne postoji nakon 19. veka, ili nakon Prvog rata, kao što i tokom 19. veka ne postoji izvan pomenutih dveju zemalja. Postoje tumačenja (pr. Hauzer: Socijalna istorija umetnosti i književnosti), s dobrim argumentima, koja prave razliku, pa pojam „dendizam“ vezuju isključivo za Englesku, a za Francusku koriste termin „boemija“.
Ovo ne treba razumeti kao da nigde drugde ili nikad posle nije bilo dendija, svakako jeste, ali „nije to to“ (cit. M. Vasić). U vezi sa tim, pronalaženje dendija na ovim prostorima, i uz najveću blagonaklonost deluje ipak kao jalov posao. Npr. Kiš svakako jeste dendistička figura, kao što su to u izvesnom smislu i Andrić i Krleža, ali nijedan od njih nije dendi na način na koji je to Vajld, a svakako ne kao uzor svih dendija Džordž Bo Bramel. Vasić najviše greši kada pokušava da dendija prikaže kao konvencionalnu mušku pomodarku. To se u osnovi kosi sa duhom dendizma, koji upravo počiva na nekonvencionalnosti. Na internetu je uostalom besplatna knjiga lorda Lemingtona U dane dendija (In the Days of Dandies, 1890) – memoarski pitak, kratak istorijat (engleskog) dendizma, kao i hrpica drugih tekstova, koji na primerima objašnjavaju šta znači dendizam.
Možda nije nužno, ali da ne bi bilo zabune: Vasićevu kolumnu smatram jednom od najboljih u ono malo preostalog srpskog novinarstva, pa mu u tom smislu želim da je uskoro ukoriči.
Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve