img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Carl Bethke

Selektivno i falsifikovano

15. јануар 2003, 23:50 Carl Bethke, mag. sc., naučni suradnik Freie Universität Berlin
Copied

"Juriš novih istina!"; "Vreme" br. 622

Tekst „Juriš novih istina“ u „Vremenu“ od 5. decembra prošle godine o pojavljivanju novih udžbenika za nastavu istorije u Srbiji vrlo iskrivljeno prenosi moje analize i stavove koje sam kao nastavnik Slobodnog univerziteta u Berlinu izneo na seminaru koji je tim povodom u novembru održan u Institutu za proučavanje udžbenika „Georg Ekert“ u Braunšvajgu u Nemačkoj. Na seminaru sam izneo ekspertsku analizu o novom udžbeniku za četvrti razred gimnazije koja je u gore navedenom tekstu ne samo selektivno predstavljena nego i očigledno krivotvorena, što me je navelo da se obratim sa ovim protestnim pismom i izložim stručnoj i opštoj javnosti svoje stavove.

1. U antrfileu pomenutog članka pod naslovom „Revizija istorije“ profesor doktor Dragoljub Živojinović ističe da je Institut za proučavanje udžbenika „Georg Ekert“ došao do zaključka da je pomenuti udžbenik „apsolutno najbolje prikazao istoriju XX veka“. Ovakav zaključak nije iznesen od strane Instituta niti je ikad rađeno uspoređivanje sa udžbenicima u upotrebi u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Makedoniji kako sugeriše Živojinović. Takvo uspoređivanje bi, po mojoj proceni, dovelo do sasvim drugačije ocene.

2. Profesor Živojinović citira moj stav da je zaposedanje Kosova od strane NATO-a okupacija, a ne akt UN-a i da se tako u udžbeniku mora karakterisati i objasniti. Naglašavam da je ovaj „citat“ u potpunosti izmišljen. Takvu „izjavu“ nisam na ovom seminaru izneo ni javno ni „privatno“. Jedino što sam rekao u vezi s problematikom rata iz 1999. godine jeste to da ona u ovom udžbeniku odslikava srpsku verziju događaja zašta nisam smatrao da je potreban poseban komentar.

3. Saglasan sam sa autorima novog udžbenika da istorija Drugog svetskog rata, kao i vremena nakon 1945. i pre 1941. godine u udžbenicima iz komunističkog doba nije obrađena na zadovoljavajući način. Smatram da je istorija dvadesetog veka u prethodnim udžbenicima u Srbiji predstavljana jednostrano, u frazama, nekritički i mitologizirajuće uz mnogobrojne tehničke i pedagoške nedostatke. Opravdavam i javno sam izneo da podržavam nastojanje da se rat u Jugoslaviji od 1941. do 1945. prikaže i oceni svestrano i izdiferencirano. Takođe ne verujem da kritička javnost u Srbiji treba da se zadovolji načinom na koji je Miloševićev režim instrumentalizovao prikaz komunističke diktature u Jugoslaviji i tako hranio srpski nacionalizam. Ali, ovo ne znači da se slažem sa načinom na koji je u pomenutom udžbeniku predstavljen Drugi svetski rat niti je iko prisutan na konferenciji, u suprotnosti sa onim što iznosi profesor Živojinović, stekao taj utisak. Upravo je u obradi ovog perioda novi udžbenik izuzetno problematičan. Iz moje analize navodim samo tri važne stavke:

a) Srbi su pre, tokom i nakon Drugog svetskog rata predstavljeni isključivo kao žrtve. Nasilje i zločini koji su Srbi činili prema drugim narodima (bosanskim Muslimanima na primer) uopšte se ne pominje. Ovakav pristup ne smatram „patriotskim“, već nepoštenim.

b) U udžbeniku se gotovo ne pominje holokaust prema Jevrejima koji je i u komunističko vreme minimalno obrađivan.

c) Kao istoričar moram oštro da kritikujem stav po kome su AVNOJ-ske granice iscrtane baš „onako kako je to odgovaralo Hrvatima i Slovencima“, iako je Baranja bila naseljena „pretežno Srbima“. Ovakav stav u udžbeniku za gimnaziju nije samo fakt.

4) Kao dobru stranu udžbenika – u svom izlaganju – istakao sam vrlo kritički obojeno poglavlje o socijalističkoj Jugoslaviji, koje iznosi mnoge momente iz društvenog i privrednog života i pregršt slika i ilustracija. Pozdravio sam način na koji je srpski „kult“ oko Aleksandra Rankovića opisan kao „lažna mitologija“. Ipak, izneo sam i slabosti tog poglavlja, a to je jednostranost u prikazivanju događaja iz 1971. i 1981. godine (i nacionalistička terminologija u čitavom udžbeniku po kojoj se između ostalog Albanci nazivaju „Šiptarima“, bosanski Muslimani predstavljaju kao islamizirani Srbi itd.). Takođe sam istakao da u udžbeniku Vojvodini nije posvećeno dovoljno pažnje.

Smatram kao vrlo važan zadatak pisanja istorije u demokratskim društvima podjednako distanciranje prema političkim ideologijama, bile one komunističke i nacionalističke. Poznato je da odgovarajuće suočavanje sa „obe“ prošlosti nije jednostavno nigde u Istočnoj i Srednjoj Evropi i da se lako iz jednog ekstrema upada(lo) u drugi. Ipak mislim da je srpski primer izuzetno specifičan jer je više puta na delu dolazilo do saveza oba „tabora“. Držim da je upravo savez radikalnih nacionalista i Miloševićevog komunističkog aparata velikim delom odgovoran za sadašnju katastrofalnu situaciju na Balkanu. Srpski demokrati ne bi trebalo da zanemare ovu činjenicu u svojim promišljanjima o prošlosti.

PS. Samo da istaknem da su zapadni eksperti uglavnom saglasni da je broj žrtava logora Jasenovac koji se iznosi i u ovom udžbeniku višestruko preteran. Vidi Holm Sundhaussen, Kroatische Kriegsverbrechen: Das Konzentrationslager Jasenovac. Konstruktion und Dekonstruktion eines Weltkriegsmythos „Hrvatski ratni zločini: Koncentracioni logor u Jasenovcu. Konstrukcija i dekonstrukcija jednog mita iz Drugog svetskog rata“ u Gerd Ueberschär ur., Kriegsverbrechen im 20. Jh. „Ratni zločini 20. veka“ (Festschrift für Manfred Messerschmidt zum 75. Geburtstag), Darmstadt, 2001.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.јун 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.јун 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.мај 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.фебруар 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.јануар 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure