img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Reagovanje

Poruke i tumačenja

06. april 2011, 12:19 Staniša Brkić, muzejski savetnik
Copied

"Sećate li se Šumarica"; VREME 1056

Kao autor pomenute izložbe „Kragujevačka tragedija 1941“ u Buhenvaldu, i neko ko je pre dve godine inicirao i realizovao saradnju Spomen-parka „Kragujevački oktobar“ i Memorijalnog centra Buhenvald, smatram da ste se ogrešili o temu koju ste ovakvim naslovom sami postavili. U okviru ove saradnje prošle godine u Muzeju „21. oktobar“ predstavili smo izložbu crteža Tomasa Gevea „Ovde nema dece“, jevrejskog dečaka koji je preživeo pakao Aušvica i slobodu dočekao u Buhenvaldu. Izložba „Kragujevačka tragedija 1941“ u Buhenvaldu nastavak je ove saradnje, koja se, dogovoreno je, ne završava samo ovim razmenama izložbi. O svemu tome nema ni reči, o samoj izložbi tek nekoliko rečenica, ali ima dva teksta Ivana Ivanjija i jedan nespretan, pomalo bahat tekst Jovane Gligorijević, koji baš i nije u direktnoj vezi sa pričom o izložbi, ali jeste sa streljanjem u Kragujevcu.

Na 32 panoa i sa oko 1000 fotografija i dokumenata ispričana je potresna priča o streljanju građana okolnih sela i Kragujevca od 19. do 21. oktobra 1941. godine. Centralno mesto na izložbi zauzimaju 7 panoa sa 322 fotografije streljanih i 5 panoa sa 25 (od 42) poslednjih poruka ovih ljudi. Toliko fotografija streljanih na jednom mestu i potresan sadržaj poslednjih poruka zaustave svakog posetioca izazivajući u njima najdublja osećanja.

Otvaranju izložbe prisustvovali su, pored ostalih, preživeli zatočenici logora Buhenvald, predsednik jevrejske organizacije Tiringije, a posebnu čast ovom događaju ukazao je svojim prisustvom ambasador Srbije u Nemačkoj, njegova ekselencija Ivo Visković, koji se posle otvaranja dugo zadržao u razgledanju izložbe.

Čast da otvori izložbu pripala je Ivanu Ivanjiju, piscu, diplomati, čoveku koji je iz Aušvica prebačen u Buhenvald i tu dočekao slobodu. U govoru na otvaranju izložbe gospodin Ivanji dozvolio je sebi nekoliko, najblaže rečeno, nepreciznosti. I u drugom tekstu koji objavljujete i u kome gospodin Ivanji iznosi svoje dileme da li da prihvati da govori na otvaranju ili ne, ima sličnih stavova.

Ne želim da komentarišem ništa drugo do ono što je gospodin Ivanji izneo o streljanju u Kragujevcu. Kao što gospodin Ivanji svojim životom i delom daje sebi za pravo da govori o svemu, i ja svojim radom i delom dajem sebi za pravo da ukažem na neke nepreciznosti koje se odnose na streljanje.

Prvom rečenicom u podnaslovu: „Zašto da se uzbuđujem koje će podatke saznati stotine hiljada posetilaca Buhenvalda o streljanju u Kragujevcu, a koje neće“, i ne videvši izložbu, doveli ste u pitanje istinitost i tačnost iznete građe na izložbi, ali ničim to niste potkrepili. Siguran sam da će videti samo bolnu istinu, ogoljenu do suštine i rasterećenu svih ideologija, zabluda i mitova.

U grubo nazvanom podnaslovu „Laži“ zamerate da se nijednom rečju ne pominju Milan Nedić, srpska vlada, policija i žandarmerija. A zašto i da se pominju (osim ljotićevaca koji jesu pomagali, ali nisu pucali kao što vi kažete), kakve oni imaju veze sa streljanjem? Da li bi se nešto promenilo ili bilo drukčije da tada njih nije bilo u Srbiji? Mislim da ne bi, Nemci su ugušivali ustanak u Srbiji sopstvenim snagama i drastičnim merama. Izdajničke strukture su im pomagale, ali bez uticaja na bilo šta.

Sledeća zamerka odnosi se na izjednačavanje uloga četnika i partizana u borbi protiv okupatora. Niste primetili, ali na izložbi se sve završava 21. oktobra. Do tada to je bila istina, i vi to kažete, a ono što se posle toga dogodilo nije predmet ove izložbe tako da ne stoji ni zaključak koji sugerišete.

Stradanje Jevreja u Srbiji, složićete se sa mnom, izlazi iz okvira teme. Stradanje kragujevačkih Jevreja višestruko je pokazano, ali pošto nije obuhvatilo stradanje jevrejskih žena i dece, moj prijatelj i ja napisali smo knjigu o tome, „Jevreji u Kragujevcu“, sa kojom smo ove godine pobedili na konkursu SJO Srbije i koja će uskoro biti štampana u Kragujevcu.

I na kraju, gospodine Ivanji, šta je to „neraskidivo povezano sa podacima o kojima govori ova izložba“. Gde pronađoste to tako veliko zlo u mojoj izložbi, koju ja, kao i stalnu muzejsku postavku, smatram himnom ovim nesrećnim ljudima, kojima sam posvetio svoj život i koje, posle skoro trideset godina rada, doživljavam kao moju drugu, tužnu porodicu?

Mislim da ste malo preterali, ali u tome ne vidim zlu nameru. Sa ostalim vašim stavovima potpuno se slažem. Takođe, mislim da nekim stvarima koje ste rekli na otvaranju, nije bilo ni mesto ni vreme da se izgovore. Tamo smo, ipak, bili drugim povodom.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar
Centralni skup u okviru Svenarodnog sabora

Komentar

Vučić nema više šta da ponudi, nema kome i nema kako

U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure