Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Tačka broj jedan vanrednog sastanka predstavnika Vlade i sindikata i poslodavaca održanog 28. marta – povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru – pokazala je da država, izgleda, ima (malko) veće srce od poslodavaca. Sindikati su tražili da se minimalna cena rada sa sadašnjih 95 poveća na 105 dinara, poslodavci su ponudili 96, a država smatra da je održiva cena radnog sata – 98 dinara. Ako je verovati optimizmu ministra za rad i socijalnu politiku, ta cena može ići i iznad 98 dinara, pošto je primena budućeg sporazuma ograničena na kraj 2011. godine, ali o tom potom. Osim povećanja plata, na sastanku u Vladi je dogovoreno i to da nijedan zakon koji se tiče radnog prava i položaja radnika neće ići u skupštinsku proceduru, a da ne dobije mišljenje Socijalno-ekonomskog saveta, kao i da se finansijska opterećenja firmama neće povećavati bez njihovog pristanka. Svi ovi dogovori ulaze u Socijalni sporazum koji bi trebalo da bude potpisan do 8. aprila. Do tog datuma mogao bi uveliko da bude okončan i štrajk prosvetnih radnika, čiji predstavnici imaju rok do 1. aprila da se izjasne o predlogu Sporazuma između Vlade i sindikata.
Detalji tog sporazuma i kalendar njihove realizacije objavljeni su 29. marta na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije. Plate prosvetnih radnika trebalo bi da budu povećane za prvi kvartal ove godine više od planiranih 2,95 odsto, što će biti precizno definisano aneksom sporazuma, koji će biti potpisan od 20. do 30. aprila. Predviđeno je i da plate prosvetnih radnika za 2011. godinu budu uvećane za više od 7,2 odsto koliko je planirano Zakonom o budžetu, a to će biti precizno definisano aneksom sporazuma, koji će biti potpisan od 20. do 31. oktobra 2011. godine. Vlada Srbije se obavezala da će zaposlenima u prosveti, koji prime umanjenu platu zbog manjeg broja ostvarenih časova usled štrajka i/ili nezakonite obustave rada, odmah to nadoknaditi kada direktori škola dostave školskim upravama izveštaje da su časovi nadoknađeni, što treba da bude realizovano do 20. aprila. U Sporazumu se navodi da će izmene i dopune Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika biti zaključene do 31. maja, a predlozi izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predati u skupštinsku proceduru do 31. avgusta ove godine.
Preostale otpremnine za zaposlene, koji su otišli u penziju prošle godine biće isplaćene do 30. septembra ove godine, a otpremnine za one koji su otišli u penziju 2011. biće isplaćene do kraja godine.
U međuvremenu, stanje „na terenu“ se nije mnogo promenilo. U ponedeljak su sve beogradske gimnazije bile u nekom obliku štrajka, a Prva, Peta, Trinaesta, Četrnaesta, Matematička i Gimnazija „Sveti Sava“ u utorak su potpuno obustavile rad. Filološka i Obrenovačka gimnazija su izašle iz štrajka.
Prema podacima Ministarstva prosvete, nastava se 28. marta u Srbiji realizovala u 1764 škole. Broj škola u kojima časovi traju 45 minuta je 1297, časovi su skraćeni na 30 minuta u 467 škola, dok je u potpunoj obustavi nastave 29 škola.
Forum beogradskih osnovnih škola predložio je 29. marta školskim sindikatima da se zakonski štrajk zamrzne do 21. aprila, a da se tada, ukoliko se ne ispune traženi zahtevi, štrajk odmrzne i nastavi sve do njihovog ispunjenja.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve