VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Redži Frimen, košarkaš, objašnjavajući svoj prelazak iz Zvezde u Refleks iz Železnika ("Blic nedelje")
Olivera Jovanović,
supruga Zvezdana Jovanovića, kojoj je obezbeđenje Specijalnog suda prekjuče, prvog dana suđenja, pronašlo lovački nož u torbi, rekla je obezbeđenju da uvek sa sobom nosi lovački nož. Kako „Blic“ saznaje, nož je otkriven kada je Jovanovićeva prošla kroz detektor metala na ulazu u zgradu. „Pobogu, ženo, kako si mogla ovde da dođeš s nožem?“, pitali su je pripadnici obezbeđenja:
„Uvek nosim sa sobom nož. Kada vodim decu u park, mažem im paštetu i seckamo grančice.“
(„Blic“)
Grujica Spasojević,
glavni urednik dnevnog lista „Danas“, podseća ko su glasači Srpske radikalne stranke:
„Program Šešeljevih radikala je otrovan gemišt populizma, demagogije, primitivizma, neznanja i snova o Velikoj Srbiji. Oni su i vlasnici najneverovatnijeg obećanja glasačima: da će, kad oni dođu na vlast, hleb koštati tri umesto sadašnjih 25 dinara.
Njihovu armiju glasača čine uglavnom neobrazovani i poluobrazovani ljudi, marginalci, izbeglice, nezaposleni. A glavni motiv im je ono što donedavni britanski ambasador Čarls Kroford nikako nije mogao da objasni svojima u Londonu i precizno prevede na engleski: inat! Inat prema onima koji su uspešniji, inat prema komšijama, inat prema drugačijima, inat prema celom svetu. Inat, ujedinjen sa nestašicom demokratske kulture i kratkom pameću – eto objašnjenja za tih milion glasova. Istina, takvih ima i u nekim drugim strankama, ali nigde u takvoj većini.“
(„Monitor“)
Ružica Čavić,
pevačica, na pitanje kakvi su muškarci za nju fatalni, kaže:
„Isključivo oni koji su mentalno zdravi. Meni je komunikacija osnovna nit u vezi. Ako tu ne nalazim inspiraciju, teško ću pustiti svoje telo da reaguje. Obično su oni na koje sam bacila oko upadali u moju mrežu. Što se tiče prevare, mislim da je prava samo ako žena vara. Muškarac nema taj osećaj. Njegova glava i srce pripadaju onoj koju voli, a kada je vara, onda koristi treći organ.“
(„Večernje novosti“)
Dargan Bujošević,
novinar, autor emisije „Nije srpski ćutati“, na pitanje koji su mu gosti zadali najviše problema:
„Najnezgodniji sagovornici bili su mi Vojislav Šešelj i Nenad Čanak i to zato što najbrže misle. Sa Čankom nikad niste sigurni šta će sledeće reći, dok Šešelj uvek ima bar dve provokacije unapred smišljene. Tako je Šešelj kod mene u emisiji izvadio papir koji je navodno bio dokument Državne bezbednosti. Ja nisam bio siguran u to, a kako emisija ide uživo, rekao sam: ‘Dobro, pošto je to državna tajna i strogo poverljivo, nećemo ga ni čitati’. I Zoran Đinđić je umeo brzo da misli. On je postavio nemoguć rekord u mojoj emisiji – za 53 minuta odgovorio je na 40 i nešto pitanja.“
(„Večernje novosti“)
Sonja Savić,
glumica, o sebi:
„Takva sam, nemam brnjicu oko nosa. Jedino mogu da pozdravim sve ljude koji je nose. To je postala Srbija danas, to je pirsing hit, ovde i sada – brnjica. Ona postaje Božji znak ako je prihvatite, onda dobijate velike pare i postajete uspešni. Samo su te naše brnjice nevidljive.“
Na pitanje da li je to oduvek bio naš izvozni hit, kaže: „Ne, to su sve svinje bez brnja, a ove danas ih nose, samo su te brnjice nevidljive. Mi koji ih ne nosimo nemamo posla, nešto smo poput ‘Tajnog društva Alana Forda’.“
Da li bi sve bilo drugačije da je igrala uloge Koštane, Sofke i Zone: „Teško, ne vrckam, ne igram i ne pevam bosa na otvaranju kongresa, ne recitujem pod mostom, nisam bila član neke partije niti sam pritom zabranila da se maše mojim imenom… Bila bih ikona devedesetih da sam sve to umela. Ovde kontinuitet nikad nije na ceni, ovde je bitno plasirati što više novih i glupih. Nema bez brnjica u ovoj prestonici svih rupa, preostao je još samo ulični romantizam – dendizam. Mada, i to nam sada oduzimaju ovi što imaju brnju. Oni mogu da se dendiraju, nose dolčegabane, glume nove romanse sa frajerima iz bogatunskih familija, pa kad se završi jedna državna romansa, počne sledeća…“
(„Blic“)
„Večernje novosti„,
koje dodeljuju nagrade „Mis lapsus“ i „Mister lapsus“, tvrde da ove godine „zbog jake konkurencije“ žiriju nije bilo nimalo lako:
„Tako smo u ‘Vremenskoj prognozi’ mogli da čujemo: ‘Zbog visokih temperatura danas u celom svetu gore požari’, ili ‘Mnogo je bolje na kontinentu nego na obali’, ‘Ako vaš pas provodi dosta vremena sa vama, moći ćete da radite isto što i on’, ‘Zdravo, Tijana, ja sam Ivan, kako se ti zoveš’…
Ovogodišnja ‘Mis lapsus’ Dubravka Aleksić, novinarka RTS-a, rekla je ‘Pričamo vam o satovima. Veoma je bio poznat jedan kod Brankovog mosta. Jedno vreme ga nema, pa se sada Beograđani pitaju gde je most’. Njen kolega sa BK televizije Aleksandar Filipović, autor i voditelj emisije ‘Tabloid’, ovogodišnji ‘Mister lapsus’, je u jednoj svojoj emisiji pitao gošću: ‘Da li ste uvek bili Mađarica?’
Irfan Mensur, voditelj kviza ‘Ruski rulet’, ovekovečio se izjavom: ‘Šopen se smatra pesnikom klavira i posle svoje smrti imao je želju da mu se srce sahrani tamo gde je rođen.’“
Olja Ivanjicki, slikarka, govori o vlasti:
„Mislim da se uopšte ne isplati biti na vlasti. Tu se čak i dobre namere svedu na loše rezultate. Ne bih volela da sam na vlasti, nikada! Pratim politiku već decenijama, i vidim šta se dešava. Putevi nisu isti. Jedno je kad ideš ka vlasti, a sasvim drugo kad si tamo i kada vladaš. Onda tu počinju i neke druge stvari da se dešavaju. Uopšte, jako je teško vladati. Aman, ima li uopšte reči za to?“
(„Ekspres“)
Žanet Beneš,
ćerka legendarnog boksera Marijana Beneša, otkriva zašto nema dečka:
„Momci se plaše da ih moj otac ne nokautira! Mnogi nemaju hrabrosti da mi priđu. Boje se mog oca i mogućnosti da ih, ukoliko učine neki pogrešan potez, mlatne po nosu.“
(„Svet“)
Dobrivoje Stanojević,
profesor Stilistike i retorike na Fakultetu političkih nauka, tumači gestikulaciju naših političara:
„MLATKO: Rukama najviše mašu Miroljub Labus, Božidar Đelić i Mlađan Dinkić. Njihova gestikulacija pokazuje neposrednu prirodu i želju da što pre reše neki problem. Labusova pesnica nagore – znak odlučnosti, spuštanje pesnice pokazuje gnev, a pesnica odozdo pokazuje želju da se zasuču rukavi i krene na posao. Nasuprot njima, pokreti Branislava Ivkovića i Borislava Pelevića su izveštačeni, gotovo usiljeni i u njima ima nekog lažnog mira.
ljUTKO: Božidar Đelić, Velimir Ilić i Mlađan dinkić često umeju da ‘planu’. Kod Ilića smiren ton lako prelazi u ljutnju, što je znak da nema strpljenja i da ne prikriva svoju prirodu. Đelić je neposredan do granica patetičnosti, ume da se naljuti kao malo dete. Kada je nervozan, Dinkić stisne usne i tada će sigurno da pokaže ljutnju. Njegovo dobovanje po stolu je znak nervozne odlučnosti.
SMEŠKO: Smeh Vladana Batića otkriva njegovu impulsivnu prirodu i čoveka koji brzo misli. Milan Protić se iskreno smeje, čime ostavlja utisak netipičnog političara. Koštuničin osmeh je ukočen, izveštačen, kao da je stalno napet, da mu je neprijatno, ili da hoće svi da ga ostave na miru.
VASPITANKO: Političari se ne trude da ostave utisak da su vaspitaniji nego što zaista jesu, jer ljudi mnogo više vole provokaciju, skandal, uzvikivanja. Impulsivni lideri brže dobiju simpatiju nego smireni. Upiranje prsta prema sagovorniku ili slušaocu jedan je od znakova nevaspitanja. Dinkićev ‘prst’ znak je upozorenja, a Pelevićev više liči na pretnju.
UČA: Dinkić i Đelić imaju običaj da se igraju olovkom dok pričaju, crtkaju i piskaraju. Time ostavljaju utisak da barataju podacima i da uvek imaju odgovor.
MIRKO: Koštunicu odlikuju mirna gestikulacija i govor. Neprirodna smirenost Tome Nikolića ume da iznervira. Tadićeva smirenost deluje uverljivije. ‘Uvežbanu’ mirnoću ima Nebojša Čović. Očigledno je da iza njega stoji ‘tim’ koji ga obučava da bude smiren.
ĆUTKO: Ćutanje Nenada Čanka je takođe gest. Kada posle ćutanja progovori, to ostavlja jak utisak. Pauze u govoru, kao dobar retorički trik, koristi i Koštunica.“
(„Večernje novosti“)
„Svet“
je napravio mali kviz poznavanja Margit Savović i njenog momka Dragana:
Pitanja za Margit (o Draganu)
– Koji broj cipela nosi Dragan?
45-46.
– Koliko Draganovi sin i ćerka imaju godina?
Marko ima 21 godinu, a Maja 15.
– Šta vam je Dragan rekao posle prvog poljupca?
Amore.
– Koja je Draganova omiljena boja donjeg veša?
Plava.
– Njegova omiljena pesma?
Nina Badrić – „Takvi kao ti“.
Draganovi odgovori:
– Broj cipela
45.
– Koliko godina imaju vaša deca?
Marko ima 22 godine, a Maja 16.
– Šta ste Margit rekli posle prvog poljupca?
Ona me je pitala može li to duže, a ja sam rekao može!
– Omiljena boja donjeg veša?
Crna.
– Omiljena pesma?
„Anđeo Gabrijel“, Doris Dragović.
Pitanja za Dragana (o Margit)
– Omiljeno jelo Margit Savović?
Pohovani kačkavalj.
– Koliko Margit ima kilograma?
To ne zna ni ona.
– Šta Margit uvek ima u frižideru
Jabuku.
– Koji broj gradskog prevoza koristi?
12.
– Koje godište je Margitina „mazda“?
’88.
Margitini odgovori:
– Omiljeno jelo?
Knedle sa šljivama.
– Koliko imate kilograma?
70.
– Šta uvek imate u fridžideru?
Crno vino i kelerabu.
– Koji broj gradskog prevoza koristite?
Tramvaj broj 12.
– Koje godište je vaša „mazda“?
’90.
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve