VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Dragan Kojadinović, ministar kulture u Vladi Srbije ("Nacional")
Arsen Dedić,
autor dvadesetak knjiga pesama, nekoliko desetina albuma, muzike za tridesetak filmova i TV serija i pevač, otkriva kako bi definisao sebe:
„Moj zemljak Simo Matavulj napisao je da je Šibenčanin ljutit uskok, nježan trubadur i težak. Ljutit jesam, trubadur jesam, težak nisam, ali su to bili moji preci. I moj did i moj pradid bili su težaci. Mati mi je bila nepismena, ali najmudrija od svih nas. Bila je iz sela Rupa, iz kojeg je, kako je govorila, ‘pobigla u grad zbog gladi’. Bila je najpresudnija osoba u mom životu – ona, moja Gabi, moja Sandra (ćerka koja živi u SAD) i moja Lu (unuka). Govorim o ženskoj liniji. A ženskog je roda i moja jetra. Mi Dalmatinci obično govorimo o ženskoj liniji, a zapostavljamo mušku. A što vrijeme prolazi, sve više razmišljam o ocu, koji je po mnogo čemu bio depresivniji, imao je crte mora, koje ga je oplakivalo, tu stanovitu preosjetljivost, mada je fizički bio jak.“
(„Blic“)
Tanja Bošković,
glumica, objašnjava da je uloga Feme iz Sterijine Pokondirene tikve pravi izazov u današnjem vremenu:
„Sada kada ne možete da prepoznate ko je žena, ko plastika, ko je čovek, a ko čovečja ribica, u XXI veku kada ne važi izreka ‘znam, dakle postojim’, već ‘izgledam, dakle postojim’, radujem se što mi je poverena ova uloga. Kroz ovaj komad ima da se kaže mnogo o propasti identiteta, o tome kakva se inspiracija rađa iz razočaranja u sve ono što znači – hrljenje ka Evropi.“
(„Večernje novosti“)
Igor Blažević,
alijas Inspektor Blaža, govori o svojoj „diskvalifikaciji“ u emisiji Mirjane Bobić-Mojsilović ‘Ovo vas još nisam pitala’:
„Mira je otprilike znala šta je očekuje, ali nije mogla da poveruje da sam baš toliko dete. Priznajem, ponašao sam se kao dete u pretpubertetu. Bio sam mnogo srećan što sam među svim tim ozbiljnim ljudima, ali nisam ja baš za te šou-programe, pa je možda i bolje što sam ostatak emisije ispratio iz publike. Sve u svemu, na kraju smo zajedno pojeli onu zlatiborsku pršutu i svi srećni i zadovoljni otišli kući. Mislim da je vreme da napravim svoju emisiju u kojoj će gostovati samo deca – slična meni.“
(„Kurir“)
Branislav Ivković,
predsednik SNS-a i bivši visoki funkcioner SPS-a, dan nakon teškog saobraćajnog udesa na autoputu Beograd–Novi Sad, kaže da će zbog ovog događaja najverovatnije morati da odloži venčanje, zakazano za 14. februar sa novinarkom BK TV-a Biljanom Popović, i dodaje
„Samo me je Bog sačuvao. Ne znam… valjda sam dobar čovek…“
(„Kurir“)
Svetlana Ražnatović,
„kako kažu Hrvati, ‘udovica srpskog ratnog zločinca Arkana’, dala je intervju za hrvatsku TV Nova, koji nije emitovan zbog burnih reakcija tamošnje javnosti“, komentariše ovaj događaj:
„Baš me briga! Nisam ja išla kod njih nego su oni došli kod mene.
Čula sam i da je suspendovan sa televizije. Šteta, jer je odličan novinar, veoma profesionalan i korektan. Ljubazno mi je rekao da je svestan da sam u zatvoru imala veoma teške dane i da je moje hapšenje bilo političko. Od stotinak pitanja koje mi je nekoliko dana pred emisiju poslao samo na jedno odbila sam da odgovorim. Ono glasi: ‘Ceco, šta mislite o Mesiću, Tuđmanu i Miloševiću?’ Rekla sam mu da mene politika ne zanima. I tako i jeste. I bez te emisije ja imam mnogo publike u Hrvatskoj, u Sloveniji, BiH, Makedoniji, Bugarskoj… Sve njih pozivam da dođu na moj besplatni koncert na Ušću 18. juna da zajedno pevamo moje ljubavne pesme, kao što smo to činili i na Marakani. Nećemo dozvoliti politici da nam pokvari veselje. A ovde ih sigurno niko neće dirati jer je Srbija uvek bila otvorena za sve.“
(„Blic“)
Branisav Lečić,
glumac i bivši ministar kulture, govori o filmu Mi nismo anđeli 2:
„Dopada mi se film jer postoji jedna ironija i hrabrost da se zaroni u područje naših mrakova, a jedan od tih mrakova je nerešen slučaj psihologije oca koji ima ćerku i, uopšte, odnos između muškarca i žene na Balkanu. Mi glorifikujemo sve one stvari koje činimo u mladosti, u vreme kada smo jaki i potentni (sve nam je dozvoljeno), a onda našem rođenom detetu ne damo to isto. Dakle, mi nismo anđeli, ali težnja da budemo bolji je moguća i upravo kroz humor i smeh treba da prevaziđemo naše frustracije.“
Mlađan Dinkić,
ministar finansija:
„Mnogi salonski analitičari i jalovi teoretičari ne mogu da zamisle da će Srbiju u EU uvesti vlada u kojoj su Koštunica i Velja Ilić, kao što niko nije verovao da će Hrvatska demokratska zajednica uvesti Hrvatsku u EU.“
(„Politika“)
Nebojša Čović,
predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju i bivši potpredsednik u Vladi Srbije u rubrici „Lično“, odgovara na pitanje šta smatra najvećim neuspehom:
„Događaji posle 5. oktobra, izgubljena pozitivna energija.“
(„Blic“)
Jadranka Jovanović,
operska diva, preselila se u blizinu Železničke stanice i priča kako se navikla na novi kraj grada:
„Kružila je priča da je Sarajevska ozloglašena ulica. S mojih terasa puca pogled na reku i mostove. Gradsko sam dete i buka mi uopšte ne smeta. Na svežem vazduhu se razbolim, vrti mi se u glavi, dok na smogu dišem punim plućima… ha, ha, ha… Šalu na stranu, tek kad sam došla ovamo, shvatila sam šta znači biti lažno oklevetan. To se dešava i državama, i gradovima, i ulicama, i ljudima…“
(„Ilustrovana politika“)
Vlajko Senić,
portparol SPO-a, priča kako izgleda tradicionalni molitveni doručak kod američkog predsednika:
„Prošle godine, na meniju je bilo voće, mleko i kornfleks i za nas Balkance to je prilično tanko, a o tradicionalnoj slanini i jajima koje su u Americi tradicionalan doručak nema ni govora.“
(„Glas javnosti“)
Ana Spasojević,
odbojkašica, na privremenom radu u Italiji, priča o noćnom životu:
„Nekoliko puta sam sa saigračicama izašla u diskoteku, ali Italijani su napadni i veoma dosadni, jer obleću oko svake devojke. Prilaze mi i prvo što mi kažu je: ‘Ala si visoka’, a ja im besna odgovaram: ‘Nisam ja visoka, već ste vi niski.’ Stvarno su takvi, mogu burek s glave da im jedem. Ne volim gužvu i više volim da odem na neko mirno mesto i popijem piće sa drugaricama. Kada imam vremena skoknem i do restorana, i mogu reći da pice nisu ništa posebno.“
(„Kurir“)
Nedeljko Kilibar Kile,
„srpski Hju Hefner“, „trenutno pored hot lajna poseduje četiri časopisa: „Hepi seks oglasnik“, „Hepi seks specijal“, „Maksi seks“ i „Seks forever“, u „profesionalnom i emotivnom smislu, on je ostvaren čovek“, priča o svom najinteresantnijem seksualnom doživljaju;
„Davno je to bilo, pre više od dvadeset godina. Moja dugogodišnja prijateljica povremeno je organizovala ženske žurke, na kojima je bilo najviše lezbijki, ali one nisu sve bile sklone svom polu. Jednom prilikom bio sam specijalni gost i ne mogu se setiti šta mi se te noći izdogađalo. Zamislite – oko sedamdeset pet žena i jedan Nedeljko sa njima. To se pamti celog života!“
(„Devedeset i jedan“, revija za XXI vek)
Branka Nevistić,
voditeljka Dnevnika na RTS-u, „osoba koju ne vole“ samo oni koji se plaše drugačijeg mišljenja, na pitanje šta joj se ostvarilo, kaže:
„Ostvarilo mi se da budem ostvarena.“
Zašto joj prija popularnost?
„Zbog toga što nije cilj samoj sebi, već rezultat dobro obavljenog posla. Popularnost mi prija i obavezuje me. U ponekom momentu to me i sputava.“
(„Sofija“)
Tamara Budisavljević Gole,
glavna urednica magazina „Sofija“, u svojoj rubrici „Moje vetrenjače“, priča o promenama iz korena:
„Posle rasprave koja je trajala satima, moji su napokon shvatili da je moja odluka da postanem plavuša i samostalno promenim fizički izgled, daleko više od bezazlenog pubertetskog ispada i da sam dovoljno luda da uradim nešto gore, ukoliko me ne ostave na miru.“
(„Sofija“)
Miki Panjković,
frizer koji je u našu zemlju uveo nadogradnju kose, odgovara na pitanje da li je njegova supruga Marija ljubomorna:
„Ona inače vrlo precizno gleda na moj posao. Ljubomoru ne mešamo sa poslom.“
(„Sofija“)
Dr Jovo Toševski,
profesor neurologije na medicinskom fakultetu u Kragujevcu, na pitanje da li je možda ženomrzac, kaže:
„Tako nešto može da pomisli neko ko ne razume o čemu je zapravo reč. Pretpostavimo da je žena med, što jeste, osim meda postoji pčelar koji negujući pčele stiže do njega. Ređe se pojavljuje medved koji nikoga ne neguje, ali mu je odnos prema medu direktan, jasan i efikasan. Pčelar brine, proračunava, neguje, a zatim – pazite! – prodaje med; medved to ne čini, on sav med uzima za sebe. Pitajte žene šta više vole, da ih prodate ili ih uzmete u celosti. Pa, ko je ženomrzac? Za sebe mogu da kažem da nikada ne bih bio dobar pčelar.“
(„Politika“)
Mia Begović,
„popularna zagrebačka glumica“, na pitanje kakva je bez šminke, iza scene:
„Mia je mia i kad mi se čini da je nema.“
(„Sofia“)
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve