
Na današnji dan
Beograd je bio tužan grad
Na današnji dan 1941. godine u Beograd je ušao izvidnički vod SS divizije. Grad je predat okupatoru tamo gde je sada plato Narodne skupštine. Okupacija je trajala 1.287 dana
Ansambl predstave „Što na podu spavaš“ posvetio je aplauz studentima, a publika Kazališta „Gavela“ u Zagrebu je to rado prihvatila
U četvrtak u Zagrebu, u Gradskom kazalištu „Gavela“, ansambl predstave „Što na podu spavaš“ je na kraju izvođenja tokom poklona publici razvio transparent sa natpisom „Aplauz studentima“.
Aplauz njima upućen, posvetili su studentima u blokadi. I, kako se vidi na snimku sa društvenih mreža, gledaoci nisu imali ništa protiv.
„Nastavili su da plješću, znači da su hteli da budu deo te akcije glumaca iako je bila iznenadna“, kaže za portal „Vremena“ Martina Matota PR menadžerka „Gavele“.
Objašnjava da je „Što na podu spavaš“ koprodukcijska predstava koju su osim „Gavele“, realizovali i Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada, Narodno pozorište Sarajevo i Internacionalni teatarski festival MESS – Scena MESS.
„Transparent su doneli glumci iz Novog Sada“, kaže Martina Matota, a „mi nismo imali ništa protiv“.
Napominje da je „Što na podu spavaš“ premijerno prikazana krajem novembra 2023. godine i da je od tad jedna od najgledanijih „Gavelinih“ predstava, kao da je gledaoci vole i u drugim delovima regiona.
„Ovo nije bio bio izolirani slučaj u našem kazalištu. Nakon premijere ’Don Žuan se vraća iz rata’ 18. 02, redatelj Paolo Mađeli je rekao da podržava studente u Beogradu“.
Predstavu „Što na podu spavaš“ režirao je Kokan Mladenović po istoimenom romanu Darka Cvijetića.
To je priča o bratu Boti koji odlazi na odsluženje vojnog roka u tadašnju Jugoslovensku narodnu armiju, u sarajevsku kasarnu “Viktor Bubanj”, pred svoj 19. rođendan, gde će već za koji dan početi ratni sukobi. Roman „Što na podu spavaš“ objavila je Književna radionica „Rašić“.
Predstava je bila apsolutni pobednik „Joakimfesta“ 2023. godine sa tri nagrade, dobila je „Gavelinu nagradu“ u Zagrebu, najbolja na „Pozorišnom proleću“ u Šapcu…
Na današnji dan 1941. godine u Beograd je ušao izvidnički vod SS divizije. Grad je predat okupatoru tamo gde je sada plato Narodne skupštine. Okupacija je trajala 1.287 dana
Učenici Škole za dizajn, autori humanitarne izložbe „DizaLica“ koja je upravo u toku, sav prihod namenili su studentima u blokadi Fakulteta likovnih i Fakulteta primenjenih umetnosti. Kažu da im je izložba bila neka vrsta spasa, „osetili smo za šta smo sposobni i da kao umetnici imamo moć“
Predstava koju je dovela direktorka Šabačkog pozorište nije predstava Teatra „Slavija“ kao što ona tvrdi. Ne zna se kojim novcem je plaćena ni koliko. Zna se samo da su ulaznice podeljene besplatno SNS kolektivima
Sa nekim našim pesnicima, jednim filozofom anarhizma i drugim prijateljima, pravili smo neke hepeninge na kojima smo na bini kuvali špagete. Na dva-tri gostovanja ovog hepeninga oterali su nas sa bine, jer je to bilo previše ludo. Bio sam ubeđen sam da će “Pankrti” trajati koliko i ti hepeninzi. Ali desilo se sledeće: kad smo svirali u Moščanskoj gimnaziji svoj prvi koncert – koji smo inače reklamirali kao “Prvi pank koncert iza Gvozdene zavese” – toliko je puno ljudi došlo da smo se iznenadili. Da su pripadnici sile reda i zakona tom prilikom svratili, ne bi ni mogli da uđu unutra, jer je u sali sve bilo skroz puno, a i da su nekako ušli, ne bi ništa razumeli
Izdavačka kuća Biblioteka XX vek organizovala je, dan pre nego što će se ovaj broj “Vremena” pojaviti na kioscima, svoj sajam knjiga u Novom Sadu i posvetila ga Teofilu Pančiću. Objavio je Teofil u XX veku šest knjiga: Urbani Bušmani 2001, Čuvari bengalske vatre 2004, Kroz klisurine 2007, Vremeplov na remontu 2010, Kritika vatrene moći 2013, svih pet s podnaslovom “Život i smrt u srpskom postkomunizmu”, te Karma koma 2007, a neposredno pred novosadski sajam pojavilo se drugo izdanje Urbanih bušmana, “ojačano” predgovorom Ivana Čolovića i indeksom imena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve