Podrška
Glumci „Ateljea 212“: Mi smo uz studente
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Festival stripa u Pančevu
Od 31. oktobra do 2. novembra Kulturni centar u Pančevu organizuje prvo izdanje internacionalnog festivala autorskog stripa, pod nazivom GRRR!.
„Reč GRRR postoji samo u realnosti stripa“, stoji u kominikeu festivala, „i nastala je u nameri da crtani junak izrazi svoj gnev. Iako se zapravo ne upotrebljava ni u jednom živućem jeziku, GRRR poseduje prepoznatljivost, koja je razumljiva svim ljubiteljima stripa u svetu.“
Pored čitavog niza dešavanja na nekoliko lokacija u gradu i izložbe posvećene savremenom stripu u Srbiji, Italiji i Holandiji, festival najavljuje dolazak nekoliko gostiju sa internacionalne strip scene, među kojima su Kris Lenier (Chris Lanier), strip crtač i animator iz San Franciska, Maike Hartjes (Maaike Hartjes) i Mark Hendriks – predstavnici novog holandskog stripa, kao i Eletra Stambulis (Elletra Stamboulis) i Đanluka Kostantini (Gianluca Costantini), oboje iz kulturne asocijacije Mirada, koja je u Raveni organizovala nekoliko zapaženih strip izložbi. Iz Italije dolazi i Andrea Placi (Andrea Plazzi), urednik, izdavač i novinar, koji je i jedan od priređivača izložbe posvećene (na eks-jugoslovenskim prostorima) legendarnom stripu o Alanu Fordu. „Magnus & Bunker: Alan Ford, klasični period“ naziv je izložbe u pančevačkoj Maloj galeriji, koja će prvi put ovdašnjoj publici predstaviti originalne crteže nastale tokom (najviše cenjenog) ranog perioda ovog serijala, u vreme dok je strip crtao (sada već pokojni) Roberto Raviola, poznatiji kao Magnus. Posebna je zanimljivost da će sve originalne table biti na prodaju!
Pored nabrojanih, GRRR! najavljuje i izložbu postera Aleksandra Zografa (ART klub), kao i vrlo zanimljivu izložbu čiji je priređivač Zdravko Zupan – „Zlatno doba srpskog stripa, ili: Strip u Srbiji 1935–1941.“ (Galerija dvorište). Pored originalnih tabli nekih od najznačajnijih predstavnika predratnog beogradskog stripa, posetioci će moći da vide i strip izdanja iz ovog vremena, kao i fotografije autora i urednika – deo materijala biće izložen prvi put.
U programu festivala učestvuje i čitav niz domaćih strip autora, izdavača i autora strip fanzina, kao i Charles Alverson, nekada urednik legendarnog satiričnog časopisa „Help!“, a danas stanovnik sela Parage u Bačkoj.
Nušićeva Retorika
Da je Alkibijad Nuša, zapamćen kao Branislav Nušić, osim što je maestralno secirao naše naravi i postupke, pisao i udžbenike retorike za pitomce Vojne akademije, malo je poznato. Mlada izdavačka kuća „Pi – Voda Ružić i ostali“ nedavno je objavila Nušićev udžbenik Retorike u dva toma, koji je on napisao pre ravno sedamdeset godina. Naime, školske 1930/31. Nušić je studentima Vojne akademije predavao retoriku. U nedostatku valjanog udžbenika iz ove oblasti, Nušić je seo i napisao temeljan i siguran vodič kroz ovu oblast. Prvo izdanje Retorike objavio je Geca Kon 1933. godine, ubrzo je sledilo i drugo izdanje, a početkom devedesetih objavljeno je i treće, fototipsko izdanje, kojeg odavno nema u knjižarama. Dvotomno izdanje „Pi – Vode Ružića“ četvrto je po redu. Prva od dve knjige je klasičan udžbenik retorike koji sadrži osnovne pojmove i istorijat nauke o besedništvu, dok je drugi tom svojevrsna hrestomatija, s primerima iz besedništva od antičkih do Nušićevih vremena koje je odabrao i priredio naš slavni komediograf. U njoj su zastupljene poznate političke, sudske, duhovne, vojničke pohvalne i prigodne besede od Bude i Hanibala, preko Marka Antonija, Jovana Zlatoustog, Savanarole, Bajazita, Napoleona, Bizmarka, Linkolna do Nikolaja Velimirovića, Justina Popovića i srpskih kraljeva Milana i Aleksandra. U predgovoru prvom izdanju Nušić je naveo razloge koji su ga naveli da napiše svoju Retoriku: „Ova knjiga može biti podjednako korisna kako onima koji se uče besedništvu u školi tako i svima onima koji u životu imaju prilike da kazuju javno reč. Narodni predstavnici, pravozastupnici, sveštenici, oficiri, nastavnici i učitelji, predstavnici raznih pokreta, predstavnici organizacija i profesija (trgovci, zanatlije, radnici), svi dakle koji, bilo po pozivu u životu ili po svojim socijalnim odnosima i akciji, imaju prilike da vode javnu reč, mogu se korisno poslužiti ovom knjigom. I upravo je taj široki interes, koji bi ona imala steći, jedan od presudnih razloga koji me je odlučio da je izdam.“
Festival elektronske muzike
Na inicijativu Belgradeyard Sound Systemsa u Beogradu je 22. oktobra počeo prvi Festival elektronske muzike. Tokom pet dana festivala najavljeno je 17 izvođača na pet različitih lokacija o čijem kvalitetu dovoljno govore i burne reakcije kako domaćih slušalaca tako i inostranih izvođača i ljubitelja. Festival traje do 26. oktobra.
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sredstva za kulturu su mala ali je veći problem što se rasipaju sumnjivim projektima, projektima predatorskih organizacija kroz fond na koji kao diskreciono pravo imaju ministar kulture i drugi donosioci odluka, jedan je od zaključaka istraživanja Nezavisne kulture scene
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve