U ovom veku ovdašnja kinematografija zabeležila je četiri filma o božićnim običajima. Na zapadu, ni broj im se ne zna
Od početka novembra pa nekako do sredine januara, obavezni deo inostranih (čitaj: zapadnih) televizijskih programa su božićni filmovi. Ima ih od jutra do sutra, i svi su isti: mlada žena uspešne karijere od silna posla ne mari za Božić, ali je drugarica opomene da je red da se malo odmori, te ona bez mnogo nagovaranja odlučuje da je posluša i najčešće se zaputi u svoje rodno mesto koje je majušno i mirno, a tamo se odmah na ulici sudari sa tipom koga nije videla godinama a bio joj je gimnazijska ljubav. I posle toga je sve lako zato što će Christmas magic učiniti svoje.
Pratioci ovog žanra tvrde da se na stranim kanalima koje emituju srpski operateri godinama repriziraju isti filmovi, pa ipak ih gledaju. Zašto, to je za neki drugi tekst.
Na našim televizijskim kanalima nema mnoštvo filmova o pravoslavnom Božiću, zato što ih naši filmski autori ne snimaju. Ovih dana mediji su pobrojali da u ovdašnjoj (ovovekovnoj ili celoj?) kinematografiji postoje samo četiri igrana dugometražna TV filma o Božiću.
“Na Badnji dan” je snimljen 2005. u režiji Slobodana Ž. Jovanovića, po scenariju (Slobodan Ž. Jovanović i Mirjana Lazić) zasnovanom na pripoveci Koste Trifkovića. Uloge tumače Slobodan Boda Ninković, Vlastimir Đuza Stojiljković, Jadranka Nanić Jovanović, Marina Vodeničar, Uroš Mišić, Boris Komnenić.
Badnji je dan i advokat koji nema porodicu i nije mlad, poziva u svoju kuću ženu sa dvoje dece da se ogreju. Ispostavi se da je to udovica sa dvoje dece, izbačena na ulicu, jer nisu imali da plate stanarinu. Udovica odlazi na spavanje, ali ćerka i advokat ostaju da igraju karte. Kroz razgovor ćerka shvata da je advokat neposredni krivac što su one o Badnjem danu završile na ulici. Na kraju o svemu odluči srce, i sve se dobro završi.
Foto: PromoIz filma „Položajnik“
“Položajnik” je snimljen iste godine, režirao ga je Miloš Radović po scenariju Mirjane Lazić, a glume Dragan Mićanović, Bojana Stefanović, Radmila Živković, Feđa Stojanović, Tamara Vučković Manojlović, Mladen Andrejević. To je pitka komedija sa ljubavnim zapletom u Beograd tridesetih godina prošlog veka.
Foto: PromoIz filma „Božićna pečenica“
“Božićna pečenica” iz 2007. je drama, u režiji Slobodana Radovića, prema scenariju Jelice Zupanc, realizovana je prema istoimenoj noveli Stevana Sremca, a u njoj igraju: Svetislav Bule Goncić, Dragiša Milojković, Branka Pujić, Boris Pingović, Nebojša Kundačina, Mile Stanković, Željka Stričević i Dragan Vujić Vujke. Božićni običaji će se ovde ukrstiti sa komičnim situacijama, a domaćin će pokušati da iskoristi situaciju za još jednu novčanu pozajmicu.
Foto: PromoIz filma „Uoči Božića“
Četvrti igrani TV film je “Uoči Božića” iz 2015. godine koji je režirao Milivoje Miško Milojević, prema scenariju Mirjana Lazić, a po motivima priča Branislava Nušića – “Gospođa Milhbrot” i “Opštinsko dete”.
U Beogradu između dva svetska rata, siroče pronalazi porodicu. Glume Anita Mančić, Dragan Mićanović, Gorica Popović, Nikola Vujović, Jovana Gavrilović, Svetislav Bule Goncić, Branka Šelić, Ivan Mihailović, Branislav Bane Zeremski, Ivan Đorđević Džudi, Vladimir Tešović i Branislav Platiša.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zaposleni Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda su iz „Vremena“ saznali da je njihov direktor Aleksandar Ivanović poslao Ministarstvu kulture nezakonit dokument kojim predlaže da se kompleksu Generalštab ukine status spomenika kulture. Sad se ograđuju od tog dokumenta
Pitam se koliko je umetnost bitna, koliko je bilo šta važno u odnosu na ovo što se dešava. Trenutno u Muzeju savremene umetnosti imamo izložbu Dejvida Hoknija, jednog od najvećih slikara današnjice. To je izložba godine. Baš sam razmišljao kako i dalje nisam otišao da je vidim, ali sam shvatio da je potrebna određena vrsta mira da bi se otišlo na izložbu. Da budeš tamo tri sata i da ne pogledaš na telefon kako bi proverio da li je ispred policija
U filmu svoje kćeri Džejn Mensfild prvi put dobija šansu da bude viđena kao stvarna žena od krvi i mesa, sa svim vrlinama i manama, a ne puka projekcija muških seksualnih fantazija o nezasitoj prsatoj plavuši. S druge strane, Ešli Ejpril i Amanda Lir na scenu izvode svoje višesmislene identitete, prihvatajući ih i odbacujući ih. Zapravo, poigravajući se njima
Jun Fose, Septologija; s norveškog preveo Radoš Kosović; Treći trg i Srebrno drvo, 2023–2024. Drugo ime (I-II), Ja sam neko drugi (III-V), Novo ime (VI-VII)
Već od naslova, dakle, ulazi se u jedan kompleksan poetski i kulturnoistorijski dijalog, koji, međutim, umesto odgovora i objašnjenja nudi strepnje i nedoumice
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!