Izložba
Umetnici moraju od nečega da žive
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Zaposleni u Beogradskom dramskom pozorištu podržavaju kolege iz Narodnog pozorišta i iz Ujedinjenih umetničkih sindikata koji iz dana u dan javno govore o svojim niskim platama koje su ispod potrošačke korpe
„Duboko poštovanje Sindikatu Narodnog pozorišta na hrabrosti da javno istupi na scenu, iznese jasno svoje mišljenje sa željom za promenama“, poručio je Sindikat Beogradskog dramskog pozorišta kolegama iz „Singlusa“ Sindikata Narodnog pozorišta, koji su ove srede javno upozorili na mizerne plate zaposlenih u kulturi.
„Veoma je važno da naše kolege budu svesne da nisu jedini koji su se našli u ovoj nezavidnoj poziciji. Još značajnije je da treba da znaju da nisu sami, da mnoge kulturne ustanove biju slične bitke i da su voljne da im se pridruže u apelu koji su izneli u javnost“, navodi u saopštenju sindikat BDP.
„Da, nalazimo se ispod svake lestvice poštovanja!“, dodaju.
Iz Narodnog pozorišta su poručili da su „danas plate u navedenim sektorima, i na republičkom i na lokalnom nivou, ispod zadovoljenja osnovnih potreba i potrošačke korpe.“
„Ne treba zaboraviti da smo od 2013. do 2017. godine bili uskraćeni za 10 odsto dotadašnje osnovne plate. A onda, kada je ta ’magična mera’ ukinuta, povećanje plata nije pratilo troškove iole pristojnog života“, podsetili su iz „Singlusa“.
Navode da „vrlo često, kada se zaposleni u kulturi oglase po pitanju malih zarada, može se čuti kao kontra argument predstavnika vlasti kako, primera radi, glumci toliko snimaju i zarađuju. Da, na dodatne poslove idu i profesori – daju privatne časove.“
I pitaju „da li je normalno da sa osnovnom platom jedva da možeš da preživiš i da smo prinuđeni iz svih sektora da radimo još više dodatnih poslova? Da li su se ti isti ikada zapitali da navedena snimanja ili dodatni zadaci traju nekada i po 12 časova.“
Pre njih, krajem septembra, Ujedinjeni umetnički sindikati i zaposleni u kulturi. Sindikati zaposlenih u kulturi uputili su poslednji apel javnosti i vlasti, podsećajući da se „pregovori oko poboljšanja socijalnog statusa vode godinama s nadležnim ministarstvima, ali da rezultati izostaju.“
Tom prilikom su naveli i da je „radna grupa koju je formiralo Ministarstvo kulture imala nekoliko sastanaka na kojima su sklopljeni dogovori, ali izostali su rezultata do sada. Iako su predstavnici Ministarstva finansija uvek učestvovali u svim pregovorima i radu ove radne grupe, jedino izostaje potpis ovog ministarstva, čime se sprečava realizacija istog.“
Radove za izložbu „Šta da kupim“ birali su kustosi s namerom da se uključe u kulturni dijalog, ali i da istaknu činjenicu da umetnici moraju od nečega da žive
Na festivalu Horor filma obeleženo je 40 godina od premijere filma „Davitelj protiv davitelja“. Branislav Zeremski, čija je glumačka karijera tada počinjala, podelio je nekoliko uspomena na to vreme
Kopola je bio usred neverovatno plodnog kreativnog perioda kada je snimao ovaj film. Nakon što je 1972. godine pretvorio bestseler Marija Puza u iznenađujući kritički i komercijalni hit, Kopola je 1974. snimio film Prisluškivanje (The Conversation), koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu, a zatim se brzo vratio da snimi ovaj nastavak, ponovo napisan u saradnji s Puzom
Partenopa, kako je Sorentino predstavlja i usmerava, u biti je nedopadljiv lik koji je esencijalno papirnati konstrukt i ne mnogo više i šire od toga
Molijer Uobraženi bolesnik režija Nikola Zavišić Narodno pozorište, Scena “Raša Plaović”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve