Jučerašnjim uličnim performansom, Delegacija Evropske unije najavila je početak rada Evropske kuće u Beogradu, koja se otvara zbog povećanja potreba za kontaktima i saradnjom između Srbije i EU
Dosadašnji EU info u Beogradu u ulici Kralja Milana, postao je Evropska kuća u Knez Mihailovoj ulici, u prostoru nekadašnje galerije “Progres“. Razlog je povećanje potreba za kontaktom i saradnjom EU i Srbije.
Ovu promenu najavila je Delegacija Evropske unije juče, uličnim performansom u kome su učestvovali brojni umetnici prikazujući evropske vrednosti na pet tačaka u glavnoj beogradskoj pešačkoj zoni.
Umetnice Jana Danilović i Aleksandra Petković slikale su na platnima ispred Fakulteta likovnih umetnosti, nastupala je i prva romska ženska muzičko plesna grupa Pretty Loud, dok su glumci Plavog pozorišta i DAH teatra odigrali predstave.
Foto: TanjugFoto: Ivan Jevtović
Glumac i profesor Ivan Jevtović, koji je bio moderator programa, rekao je medijima da Evropska kuća za njega lično znači „mogućnost da i ovako mogu da komuniciram sa kolegama u Evropi, da se udružujemo u neke zajedničke sinergije, neke projekte koje bi donele novi benefit i nove spoznaje kako za nas lično umetnike, tako i za naše buduće pokolenje i publiku. Jedna sjajna stvar u kojoj sam vrlo ponosan što učestvujem“.
Zvanični početak rada je u septembru, a program je za svakog.
Za početak, prostor Evropske kuću će ulepšati izložba radova umetnika iz Srbije, Švedske, Austrije, Hrvatske, Francuske i Ukrajine. Pod sloganom „Evropa je naša kuća“, umetnici će pripremiti dela koja slave evropsko kulturno nasleđe, pokazujući da razlike zajedno grade Evropu kao zajednički dom svih nas. Izložba će biti otvorena od 5. do 12. septembra.
Od 23. do 27. septembra je Evropska nedelja mogućnosti u kojoj će zainteresovani moći da se upoznaju koje vrste EU podrške su im dostupne u oblastima poput preduzetništva, obrazovanja, kulture i civilnog društva. Ove godine, moto Nedelje mogućnosti je – Možeš i ti.
Planiran je i tradicionalni Festival evropskog filma od 13. do 19. septembra.
Svakog 26. septembra, obeležavamo Evropski dan jezika. U Evropi živi 700 miliona ljudi, koji govore na desetine različitih jezika, a poznavanje što većeg broja jezika najbolji je način za razumevanje drugih kultura. Ove godine, tema proslave je „Jezici za mir“.
Dan kasnije, u petak 27. septembra, Evropska kuća biće deo još jedne tradicionalne manifestacije – Evropske noći istraživača. Ova proslava nauke svake godine skreće pažnju na važnu ulogu koju istraživači imaju u poboljšavanju svakodnevnog života i koliko rad u nauci može biti zanimljiv.
Subote su posvećene najmlađima, koji će kroz kreativne radionice moći da se upoznaju sa starim zanatima, sada delom kulturnog nasleđa. Kroz igru olovke i papira, oživećemo stare zanate poput kujundžije, abadžije, pintera, skeledžije, sarača, časovničara, opančara…
Naravno, osim kulture,
I, kako piše na sajtu, Evropska kuća je „Mesto gde možete da razgovarate, pitate, učite, steknete nove veštine i znanja, upoznate nove kulture, saradnike, prijatelje, vodite debate o različitostima i politikama, ali i mesto gde baš vaš glas može da se čuje! Mesto gde se susreću ljudi, kulture i ideje.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Pitam se koliko je umetnost bitna, koliko je bilo šta važno u odnosu na ovo što se dešava. Trenutno u Muzeju savremene umetnosti imamo izložbu Dejvida Hoknija, jednog od najvećih slikara današnjice. To je izložba godine. Baš sam razmišljao kako i dalje nisam otišao da je vidim, ali sam shvatio da je potrebna određena vrsta mira da bi se otišlo na izložbu. Da budeš tamo tri sata i da ne pogledaš na telefon kako bi proverio da li je ispred policija
U filmu svoje kćeri Džejn Mensfild prvi put dobija šansu da bude viđena kao stvarna žena od krvi i mesa, sa svim vrlinama i manama, a ne puka projekcija muških seksualnih fantazija o nezasitoj prsatoj plavuši. S druge strane, Ešli Ejpril i Amanda Lir na scenu izvode svoje višesmislene identitete, prihvatajući ih i odbacujući ih. Zapravo, poigravajući se njima
Jun Fose, Septologija; s norveškog preveo Radoš Kosović; Treći trg i Srebrno drvo, 2023–2024. Drugo ime (I-II), Ja sam neko drugi (III-V), Novo ime (VI-VII)
Već od naslova, dakle, ulazi se u jedan kompleksan poetski i kulturnoistorijski dijalog, koji, međutim, umesto odgovora i objašnjenja nudi strepnje i nedoumice
„Vreme“ je došlo do dokumenta koji ukazuje da je i Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda predložio ukidanje statusa kulturnog dobra Generalštaba, istog dana i po istom principu kao što je to uradio Republički zavod - protivzakonito. Goranu Vasiću iz Republičkog zavoda se zbog toga sudi, a Aleksandar Ivanović iz Gradskog zavoda je avanzovao
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!