
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
U petak uveče, neposredno pred Noć muzeja, otvorena je nova stalna postavka Muzeja nauke i tehnike u zgradi nekadašnje električne centrale. Na ovom mestu na Dorćolu, neposredno iza Prve beogradske gimnazije, na uglu ulica Skenderbegove i Dobračine, publika u sređenom enterijeru sada može da vidi svakojake instrumente, alate, mašine i svakodnevne predmete koje su naučnici, inženjeri i zanatlije koristili u Srbiji tokom prethodna dva veka.
Mada stara zgrada električne centrale, koja sama po sebi predstavlja naučnu i tehničku baštinu Srbije, sa svojim oronulim spoljnim izgledom i starom fasadom, ne deluje nimalo reprezentativno, otvaranjem izložbe simbolično nazvane „Drugi krug“, ona je ipak postala jedan od najvećih izlagačkih prostora u Beogradu sa ukupnom površinom većom od 2500 kvadratnih metara. Muzej trenutno ima dva izlagačka prostora: Galeriju i Otvoreni depo muzeja.
U Galeriji, koja se nalazi u zgradi same elektrane, predstavljeno je više od 400 predmeta iz 25 zbirki koji su organizovani u četiri celine („Točak–mašina–motor“, „Komunikacija“, „Čovek i tehnika“ i „Mera i broj“). Otvoreni depo se nalazi u pomoćnoj zgradi gde su nekada bile radionice električne centrale. Sada se tu nalazi oko 300 eksponata, rekonstruisan je ambijent gradskog stanovanja u Srbiji pre elektrifikacije, kao i jedne stare štamparije.
Stalna postavka Muzeja, mada viđena po raznorodnim izložbama, sada kad je predstavljena na jednom mestu, odiše svežinom i budi „duh prošlih vremena“. Postavka je, kako kažu u Muzeju, „obogaćena dokumentima, fotografijama, audio i video materijalom iz muzejskog fonda“. Deo postavke ima i komponentu interaktivnosti, što se pre svega odnosi na eksponate koji su u Muzej stigli kroz saradnju sa Festivalom nauke, poput magičnog bilijarskog stola ili Ejmsove sobe koja se nalazi u dvorištu muzeja.
Inicijalno je, u okviru projekta koji se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i pomoću sredstava iz NIP-a, bilo zamišljeno da se zgrada centrale rekonstruiše i dogradi za potrebe Muzeja po projektu arhitekte Borisa Podreke, ali pošto se to nije dogodilo, Muzej je sam počeo da koristi postojeći prostor. U prvom koraku, a kroz učešće muzeja i zbirki iz Zajednice naučno-tehničkih muzeja Srbije, u zgradi centrale u avgustu 2009. godine postavljena je izložba „Naučno-tehnička kulturna baština Srbije“.
Kako kažu u Muzeju, sadašnja izložba kao „izvod iz koncepta stalne postavke koji su uradili kustosi Muzeja u okviru Projekta rekonstrukcije i dogradnje“ predstavlja „drugi korak na putu ka realizaciji buduće stalne postavke“, te je stoga i nazvana „Drugi krug“. Moguće je da će u nekom od krugova muzej dobiti i konačan izgled. Kako saznajemo, opština Stari grad će pomoći da se u kratkom roku započnu radovi na sređivanju fasade, a biće i drugih poduhvata rekonstrukcije.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve