
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
U Srbiji je u poslednjih pet godina broj kupaca preko interneta upetostručen i sada ih je 2,5 miliona. Broj sajtova na kojima može da se kupuje povećan je više od osam puta, a danas u proseku imamo jednu platnu karticu po glavi stanovnika. Trend rasta broja bezgotovinskih transakcija dodatno je ubrzala pandemija, ali sa tek 110.000 POS terminala, Srbija i dalje ima 2,2 puta manje prodajnih mesta u odnosu na EU na kojima možete da kupujete iako nemate gotovinu. Odgovor je Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje. Tim povodom razgovarali smo sa tim liderom u ime GIZ-a u Srbiji Zlatkom Milikićem, koji za “Vreme” pojašnjava šta znači inicijativa i kakve koristi imamo od bezgotovinskog društva.
Šta donosi Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje?
Cilj projekta je podrška većoj finansijskoj inkluziji građana i privrede odnosno njihovom uključivanju u finansijske tokove, smanjenju sive ekonomije i bržem ekonomskom razvoju Srbije kroz podsticanje većeg korišćenja bezgotovinskih plaćanja. Kako bismo povećali prihvatnu infrastrukturu, planirano je da opremimo 25.000 prodajnih mesta širom Srbije da prihvataju bezgotovinska plaćanja, a očekujemo da ih bude i više. Okosnica projekta je Program podrške za uvođenje bezgotovinskih plaćanja (POS program) namenjen malim trgovcima i institucijama koji dosad nisu prihvatali kartična ili instant plaćanja. Program podrazumeva besplatan POS u trajanju od godinu dana i subvencionisanu trgovačku naknadu.
Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje je zajednički projekat Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i VISA, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija Republike Srbije.
Sa Ministarstvom finansija potpisan je Sporazum o saradnji na realizaciji inicijative tako da će svi privrednici koji apliciraju za subvencije države radi uvođenja novih fiskalnih kasa moći da se prijave i za dodatnu subvenciju POS programa kako bi nabavili novi all-in-one uređaj, klasičan POS terminal, softPOS ili e-commerce rešenje i tako odmah počeli da prihvataju bezgotovinska plaćanja.
Koji je doprinos GIZ–a ovom projektu?
GIZ kroz develoPPP program povezuje javni i privatni sektor u realizaciji projekata od značaja za celokupnu zajednicu, a razvoj bezgotovinskog društva jeste jedan veoma koristan cilj. Zato će posebna pažnja biti posvećena uključivanju osetljivih kategorija građana u bezgotovinsko društvo kroz poštovanje principa “Da niko ne bude izostavljen”, kako bi svi segmenti naše zajednice osetili prednosti modernih načina plaćanja.
Šta za nas znači razvoj bezgotovinskog plaćanja i bezgotovinskog društva?
Prednosti bezgotovinskih plaćanja nad gotovinom su višestruke. Za građane to znači i do tri puta kraću kupovinu, veći izbor prodavnica, mogućnost kupovine proizvoda iz inostranstva, kupovinu na rate, a pre svega ličnu zaštitu kako od krađe i gubitka novca tako i očuvanja zdravlja u uslovima pandemije jer smanjuju broj fizičkih kontakata s prodavcima. Bezbednosni faktor i smanjenje kriminala je važan i za trgovce, kao i za državu. Privrednici mogu da povećaju broj mušterija, povećaju njihovo zadovoljstvo i kreiraju nove proizvode, kao i da sebi otvore nova tržišta dok državi razvoj bezgotovinskog društva pomaže u smanjenju sive ekonomije, unapređenje nadzora nad finansijskim tokovima i plaćanjem poreza, a pre svega brži ekonomski razvoj kroz povećanje poslovnih aktivnosti.
Projekat podržava razvoj svih vrsta bezgotovinskih plaćanja, od instant plaćanja, kartica, preko mobilnog novčanika i drugih plaćanja nove generacije, kako bismo građanima ponudili veću slobodu izbora kako će kupovati.
Da li postoje slična međunarodna iskustva i koji su njihovi rezultati?
Nacionalna inicijativa inspirisana je sličnim programom u Poljskoj gde je za više od tri godine uvedeno 430.000 novih POS terminala odnosno gotovo 40% od postojećih 1,1 milion. Terminale je u toj zemlji kroz projekat dobilo 303.000 trgovaca tako da je broj onih koji prihvataju bezgotovinsko plaćanje sada povećan na više od 490.000, a otvorena je 301.000 radnih mesta.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve