Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) uputilo je Otvoreno pismo Ministarstvu kulture povodom izostajanja mera kulturne politike u izdavaštvu, ko zna koje po redu sa manje-više istim zahtevima..
S obzirom da su i dosadašnja naišla na zatvorena vrata, Zoran Hamović, predsednik UPIS-a kaže za portal „Vremena“ da se „ni ovog puta ne nadamo da će biti drugačije, da će Ministarstvo izaći u susret našim opravdanim i realnim zahtevima, ali mi moramo da delamo.“
Dodaje da pismo „jeste upućeno Ministarstvu, ali govori o kulturnoj politici, o politici koja natkriljuje Ministarstvo i ne zavisi od njega.“
Izabrali su baš ovaj momenat „zato što je vreme raspisivanja konkursa Ministarstva za sufinansiranje projekata u kulturi. Bilo nam je potrebno da ih podsetimo da evo sad imaju priliku da isprave propuste koje ne uklanjaju godinama unazad, a na koje ih mi uporno upozoravamo.“
Prvi i najopširniji odnosi se na Republički otkup knjiga.
„Zahtevamo da budžet za Otkup knjiga bude udvostručen, jer je postojeći budžet prevaziđen i nedovoljan“, piše na početku. Zahteva se i proširenje sastava Komisije za Otkup knjiga na 7 članova različitih orijentacija i oblasti, „ljudima koji su stručnjaci“. Zatim: „transparentno objavljivanje spiska kandidata za članove Komisije kako bi se na vreme ukazalo na eventualne propuste ili sukob interesa“ kao i javnost rada Komisije, zahtevaju smanjenje rabata za Otkup na 30 odsto, učešće na konkursu samo prvih izdanja knjiga objavljenih u godini Otkupa i samo knjiga odštampanih u godini na koju se odnosi Otkup, zahtevaju Pravilnik o Otkupu odnosno Pravilnik o radu Komisije, i predlažu da Otkup bude dva puta u toku jedne godine, u maju i oktobru.
Takođe, UPIS smatra da je predstojeći konkurs momenat da Ministarstvo revidira dosadašnji način raspodele sredstava. Zahtevaju „uvećanje sredstava koja se dodeljuju za kapitalna izdanja i za prevođenje dela srpske književnosti na druge jezike“.
Posebno naglašavaju „ravnomernost u raspodeli sredstava koja mora važiti za čitavu teritoriju Srbije, bez favorizovanja bilo koje političke posebnosti, ideološke orijentacije ili geografske celine.“ Podsetimo, zahtev da se ne favorizuju pojedine geografske celine iniciran je pojavom da se nekoliko poslednjih godina više otkupljuju izdanja vojvođanskih izdavača.
UPIS je ovim pismom obavestilo Ministarstvo da će organizovati rad „neformalne nadzorne grupe sačinjene od predstavnika izdavača. Nadzorna grupa će pratiti proces rada komisija zaduženih za pojedine konkurse koje raspisuje Ministarstvo kulture i izveštavati o rezultatima usvajanja naših predloga.“
Naime, postoji odluka kojom se određuje javnost rada Komisije, pa je samim tim organizovanje ovakve neformalne grupe moguće.
Takođe, UPIS predlaže „da se hitno započne rad na sledećim oblastima unapređenja i zaštite izdavaštva: digitalna transformacija, rešenje problema piraterije, i pripremi Zakona o izdavaštvu.
Na kraju piše da UPIS smatra da je „neophodno pokrenuti javni dijalog o kulturnoj politici u izdavaštvu kao posebno važnoj i, pokazalo se, veoma vitalnoj grani savremene kulture. Takav dijalog nije samo u interesu izdavaštva nego i u interesu ukupne savremene kulture i društva.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com