Najveću prevaru u Americi izveli su tokom pandemije kovida-19 brojni kriminalci, ali i jedan vojnik u Džordžiji, pastori zatvorene crkve u Teksasu, bivši državni zakonodavac u Mizuriju i vlasnik firme za popravku krovova u Montani.
Analizom Asošijeted presa ustanovljeno je da su prevaranti koristili brojeve socijalnog osiguranja preminulih osoba i zatvorenika da bi podigli čekove za nezaposlene.
Podizali su novac za nadoknade nezaposlenima u više država. Podaci o ljudima koji su se prijavljivali za vladine kredite nisu „ukrštani“ sa bazom podataka Sekretarijata za pravosuđe, čime bi se otkrili potencijalno sumnjivi kandidati za zajmove.
Bilo je suviše lako prevariti sistem
Loše postavljen sistem pomoći za ugrožene, prevaranti su iskoristili da pronevere više od 280 milijardi dolara iz kovid fondova, dok je još 123 milijarde protraćeno ili pogrešno utrošeno. Zajedno, taj gubitak čini 10 odsto od 4.200 milijardi dolara koje je američka vlada do sada podelila pogođenima kovidom 19.
Ta brojka će se sigurno povećavati kako istražitelji budu detaljnije ispitivali hiljade potencijalnih slučajeva krađe.
Kako je pokradeno toliko novca?
Istražitelji i spoljni eksperti kažu da je vlada nastojala da brzo potroši hiljade milijardi dolara iz kovid fondova, da je sprovodila premalo nadzora u ranim fazama pandemije i da je uvela premalo restrikcija za građane koji su se prijavljivali za pomoć. Ukratko, kako kažu, prevara je bila – i suviše laka.
“Bio je tu jedan veliki kovčeg sa blagom, kome je svako mogao da ima pristup“, objašnjava Den Frukter, šef odeljenja za borbu protiv finansijskog kriminala i malverzacija, u istočnom okrugu Vašingtona. “Neki su sami sebe zavaravali da je uzimanje iz tog fonda društveno prihvatljivo, iako nije bilo legalno“.
Američka vlada podigla je optužnice protiv više od 2.230 osoba zbog krivičnih dela u vezi sa krađom iz kovid fondova, i sprovodi na hiljade istraga.
Z.S./VOA
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com