Poslednji pacijent otpušten je iz kovid bolnice u Batajnici. Šta će biti sa ovom, kao i sa drugim kovid bolnicam otvorenim u Novom Sadu i Kruševcu, još uvek se ne zna.
Direktorka bolnice u Batajnici Tatjana Adžić Vukičević rekla je za RTS da je ranije postojala ideja da se kovid bolnica u Batajnici pretvori u palijativni centar.
„Prva namera je bila da se od naše kovid bolnice napravi jedan palijativni centar, jer smo nažalost jedina zemlja u regionu koja nema palijativni centar koji se ne bi odnosio samo na onkološke bolesnike u završnim stadijumima njihovog života, već za sve druge neurološke, kardiološke, ortopedske, kardiovaskularne, terminalne faze različitih bolesti“, kaže Adžić Vukičevićeva.
Na problem palijativnom zbrinjavanja ukazuje se već godinama, ali se čini da i dalje postoji nedostatak volje i obrazovanja u ovoj oblasti.
Doktor Vlada Milošević, je ranije za Vreme govorio o važnosti i smislu palijativnog zbrinjavanja pacijenata. „Pacijenti koji dolaze na odeljenje palijativnog zbrinjavanja boluju od neizlečivih bolesti, ali, naravno, niko ne može da kaže unapred koliko će još da žive. Taj preostali deo života treba da bude što kvalitetniji, kako pacijentu tako i njegovoj porodici. To je, dakle, smisao palijativnog zbrinjavanja. Ne lečenje u terminalnim fazama bolesti, nego poboljšanje kvaliteta preostalog dela života pacijenata koji boluju od neizlečivih bolesti.”
Na problem zbrinjavanja najtežih pacijenta, ukazuje i organizacija Belhospice koja besplatno pruža usluge palijativnog zbrinjavanja i palijativne medicine.
Tatjana Adžić Vukičević je za RTS dalje rekla da je kroz bolnicu u Batajnici za dve godine prošlo 24.000 pacijenata za 908 dana. Osvrnula se i na 2021. godinu i na dva trenutka kada bolnice u Beogradu nisu imale dovoljno kapaciteta da prime sve pacijente pa su bili primorani da ljude šalju dalje, u druge gradove.
M.S./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com