Pitanje je da li će, na koji način i ko, osim strukovnih udruženja, reagovati na buduće konkurse, koji se eventualno kose sa odredbama novog Zakona o informisanju i medijima
Dugo očekivani novi Zakon o informisanju i medijima (http://www.uns.org.rs/zakoni.html) doneo je nekoliko novina u ovu oblast. Osim činjenice da će se država u potpunosti povući iz vlasničke strukture medija do 1. jula 2015. godine, čini se da je najznačajniji pomak napravljen u načinu finansiranja medija. Sa modela direktnog finansiranja, novi zakon predvidja model projektnog finansiranja, čime bi trebalo da se u potpunosti ograniči upliv vlasti u uredjivačku politiku medija.
Da će se vlasti, a pogotovo lokalne, teško odreći uticaja na medije, dokaz je i poslednji Javni konkurs za dodelu sredstava u oblasti javnog informisanja (http://www.negotin.rs/resources/sluzbeni_list/2014/SLUZBENI_LIST_BROJ_25.pdf ), koji je 5. avgusta 2014. raspisala opština Negotin.
„Iako je pomenuti konkurs opštine Negotin raspisan četiri dana posle usvajanja novog Zakona o javnom informisanju u Skupštini Srbije, i dan posle objavljivanja Zakona u Službenom glasniku, dakle, uprkos što im je bilo znano da je novim zakonom uspostavljeno konkursno, transparentno projektno sufinansiranje medija, opštinska uprava Negotina je raspisala konkurs na način suprotan zakonu“, samo je jedan od zaključaka iz saopštenja (http://www.nuns.rs/info/statements/22428/nuns-povodom-nezakonitog-konkursa-za-finansiranje-medija-opstine-negotin.html ) Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), kojim je ovo udruženje reagovalo na sporni konkurs.
I Udruženje novinara Srbije (UNS) je reagovao saopštenjem (http://www.uns.org.rs/saopstenja/26112/uns-konkurs-za-finansiranje-medija-u-negotinu-suprotan-zakonu-.html), u kome se, izmedju ostalog, kaže da javna glasila poput štampanih medija, radio stanica i nezavisnih produkcija ne smeju biti izuzeta iz Konkursa i da je ograničavanje konkursa samo na „elektronske medije (televizijske programe)“ neprihvatljivo i u suprotnosti sa zakonom.
U odgovoru udruženjima, iz opštine Negotin su se oglasili saopštenjem u kome se navodi da ih u trenutku raspisivanja konkursa „nisu obavezivale odredbe novog Zakona“, jer u trenutku raspisivanja Konkursa, novi zakon nije stupio na snagu, pozivajući se na član 149 pomenutog zakona, u kome se kaže da on stupa na snagu 8 dana od objavljivanja u Službenom glasniku.
Uprkos činjenici da je ceo konkurs sproveden u vreme kada je na snazi bio novi zakon i po proceduri suprotnoj ovom zakonu, konkurs nije poništen i sproveden je u delo. Po njemu je opštinsko veće na sednici održanoj 4. septembra 2014. donelo Rešenje o raspodeli sredstava u oblasti javnog informisanja (http://www.negotin.rs/vest-resenje-o-dodeli-sredstava-u-oblasti-javnog-informisanja-2369.htm.)
Sredstva u iznosu od 1.600.000 dinara podelile su tri televizije: DOO „Istok company“ Salaš – 500.000, Javno preduzeće „Štampa radio i film“ Bor – 500.000 i „Moto boem trans“ DOO Negotin – 600.000.
Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, od opštine Negotin tražili smo (i dobili) kopije Ugovora sa pomenutim televizijama, kao i Specifikacije izvršenih usluga koje su televizije dostavile opštini.
Iz pomenutih dokumenata jasno se vidi da su televizije fakturisale isključivo dnevno informativne priloge i emisije, kao i da nije bilo ni jednog projekta, kako to nalaže novi Zakon o informisanju.
Sa druge strane, pozitivan primer dolazi iz opštine Knjaževac, koja je 27. oktobra 2014. godine raspisala Javni konkurs za sufinansiranje projekata iz budžeta opštine Knjaževac u oblasti javnog informisanja radi ostvarivanja javnog interesa u 2014. godini (http://www.knjazevac.rs/index.php ) koji je prema svojoj sadržini, u potpunosti u skladu sa novim Zakonom o informisanju i medijima.
Iz Konkursne dokumentacije se jasno vidi da pravo učešća na konkursu imaju izdavači medija koji su upisani u registar medija, kao i pravna lica, odnosno preduzetnici koji se bave proizvodnjom medijskih sadržaja. Takodje, u skladu sa sakonom, sufinansiraju se isključivo projekti koji će doprineti ostvarivanju javnog interesa gradjana opštine Knjaževac.
U skladu sa odredbama člana 25. novog Zakona o informisanju i medijima, odluku o izboru projekata doneće Opštinsko veće na osnovu ocena projekata koju će vršiti stručna komisija, čiji se članovi biraju na predlog novinarskih I medijskih udruženja, a koji nisu u sukobu interesa i ne obavljaju javnu funkciju.
Opština Knjaževac je za dva meseca, koliko je ostalo do kraja godine predvidela sredstva u visini od 2.000.000 dinara, a da li će se i do kraja procedure striktno držati novog zakona, pokazaće rezultati konkursa. Za sada je izvesno da do ovog trenutka niko nije uložio žalbu na uslove Konkursa koji je raspisala opština Knjaževac.
U prvom slučaju (Konkursu opštine Negotin) medjutim, iako je više nego očigledno da prilikom raspisivanja i sprovodjenja uslova konkursa nije poštovana ni jedna odredba novog Zakona o informisanju i medijima, izostala je reakcija nadležnih organa.
Na kraju, ostaje pitanje, da li će, na koji način i ko, osim strukovnih udruženja, reagovati na buduće konkurse, koji se eventualno kose sa odredbama novog Zakona o informisanju i medijima?
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta „Trošenje javnog novca za lokalne medije“ Udruženja novinara Srbije. Projekat realizuje UNS u partnerstvu sa nedeljnikom „Vreme“.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve