Škotska vlada predstavlja programski vodič za nezavisnost «Scotland’s future. It’s in your hands»»
Vlada Škotske je 26. novembra predstavila „belu knjigu nezavisnosti», dokument od 670 strana pod naslovom «Scotland’s future. It’s in your hands», («Škotska nezavisnost. To je u vašim rukama»).
Materija je razrađena i na sajtu o škotskom referendumu, na kome se daju odgovori na pitanja o nezavisnosti Škotske, koju može biti proglašena ako 18. septembra 2014. većina škotskih birača odgovori sa „da“ na referendumsko pitanje: „Treba li Škotska da bude nezavisna država?“
„Da“ bi značilo da se završava 306-godišnja Velika Britanija (United Kingdom) u dosadašnjem sadašnjem obliku.
U dokumentu se kaže da će nakon sticanja nezavisnosti Škotska postati ustavna monarhija koja pripada Kraljevskoj uniji (Union of the Crowns) koja datira 1603. i koja prethodi parlamentarnoj uniji za oko sto godina. Kad Škotska stekne punu nezavisnost u 2016. britanska kraljica (Her Majesty The Queen) će biti šef države, ali nezavisnost će okončati parlamentarnu uniju, što znači da Škotska više neće slati poslanike u Vestminster.
Škotski parlament će biti u potpunosti izabran od strane građana Škotske i zameniće sadašnji vestminsterski sistem. Po tom sistemu, izabrani predstavnici Škotske čine samo 9 procenata od 650 članova Donjeg doma (House of Commons); a članove Doma lordova (House of Lords) Škotska ne bira.
Promovišući publikaciju „Scotland’s Future“ škotski premijer Aleks Salmond izjavio je: Škotska budućnost je u škotskim rukama.“
Rezultati poslednjih istraživanja pokazuju da 39 odsto građana Škotske podržava ideju o nezavisnosti, 31 procenat je protiv, a 15 odsto je neodlučno.
U publikaciji „Scotland’s Future“ govori se o nezavisnoj Škotskoj kao ravnopravnoj članici porodice naroda;
– o tome da će na prvoj sednici novi škotski parlament odlučiti o povlačenju nuklearnog oružja (Trident nuclear weapons), koje je trenutno bazirano u Klidu (Clyd), o tome da će škotska imati sopstveni parlament umesto 9 odsto poslanika u Britanskom parlamentu;
– da će škotska vojska brojati 15.000 vojnika i 5.000 rezervista;
– da je u škotskom interesu da zadrži funtu u okviru novčane unije, a da će Bank of England nastaviti da bude krajnji zajmodavca u krajnjoj instanci („lender of last resort“);
– da će ekonomska na ekonomsku stabilnost i sigurnost zaposlenja zameniti ekonomsku politiku koja neproporcionalno donosi korist Londonu i Južnoj Engleskoj.
– da je pristup škotskim resursima u poslednje 32 godine generisao više poreza po glavi u Škotskoj neko u Velikoj Britaniji, a da će sa nezavisnošću odluke o nivou i alokaciji javnih rashoda biti donošene u Škotskoj.
– da će porezi rasti najviše u nivou inflacije;
– da će pošta Royal mail) biti vraćena u javno vlasništvo;
– da će BBC Scotland od 2017 biti zamenjen škotskim javnim servisom (Scottish broadcasting service) koji bi zadržao normalne odnose s BBC;
– da će građani dobiti novi škotski pasoš po istoj ceni kao pasoša Velike Britanije;
– da će državljani Britanije rođeni u Škotskoj koji žive u drugim državama automatski dobiti škotsko državljanstvo;
– da će britanski državljani koji žive u Škotskoj i oni koji imaju dvojno državljanstvo, biti smatrani škotskim državljanima…
U publikaciji se obećava „revolucija“ u socijalnoj politici:
– govori se (na prvom mestu) o tridesetočasovnoj nezi trogodišnje i četvorogodišnje dece tokom nedelje;
– o reformi stambenoj i kreditnoj reformi;
– o tome da će biti uveden penzioni sistem sa tri ključa;
– da će minimalne plate rasti u skladu s troškovima života;
– da će biti preispitan plan Velike Britanije o podizanju granice za penzionisanje na 67 godina;
– da će biti garantovana državna penzija (single tier state pension) od 160 funti nedeljno od aprila 2016;
– da će biti donete nove mere za zapošljavanje i za pomoć zaposlenim ženama
Britanski premijer Dejvid Kameron je u britanskom parlamentu negativno govorio o indipendističkoj platformi škotske vlade, rekavši da nacrtu za nezavisnost na 670 strana nedostaju kredibilitet i detaljni odgovori o tome koja će biti buduća valuta Škotske i koja će biti njena uloga u EU i NATO.
„Rečeno nam je da će odgovoriti na svako pitanje, ali nema odgovora o valuti, nema odgovora o pitanju članstva u EU, niti odgovora o NATO. Samo imamo veliki broj pitanja“, kazao je Kameron.
U knjizi „Scotland’s Future“ o tome se inače kaže:
«Nakon glasanja o nezavisnosti 2014, Škotska vlada će obavestiti NATO o našoj nameri da se pridružimo alijansi da pregovaramo o tranziciji od članstva u NATO kao deo Velike Britanije ka članstvu kao nezavisnog člana alijanse. Škotska će zauzeti mesto kao jedna od mnogih nenuklearnih članica NATO…
Neki žele da Škotska postane republika, da napusti EU ili NATO, ili da Škotska ima sopstvenu valutu. Nakon što Škotska postane nezavisna, svaka politička partija koja želi da sprovede takve promene, treba prvo da za to dobije podršku na izborima…»
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve