Loader

„Jat“ odlazi, dolazi „Er Srbija“

01.avgust,10:40

U novom preduzeću Srbija će imati 51 odsto vlasništva, a «Etihad ervejz» 49 – i upravljačka prava. ODLETANJE JATA (Vreme 1178. od 1. avgusta).

KULTURA SEĆANJA: Aaeroput

Izgradnja aerodroma „Dojno polje“, dva kilometra od Zemuna pored bežanijskog puta (danas Tošin Bunar), na čijem je projektu učestvovao i Milutin Milanković, započeta je 1923. godine. Pristanišna zgrada nalazila se preko puta mesta gde se danas nalazi železnička stanica „Tošin Bunar“ dok je pista imala pravac današnje ulice Omladinskih brigada, od autoputa do kraja Milankovićeve. Do završetka gradskog aerodroma kao privremeno uzletište služio je aerodrom u selu Jabuka kod Pančeva. Bio je to, zapravo, dobro uravnata livada površine 25 hektara „koja se ima koristiti za ispašu stoke, osim za ono kratko vreme dok se aeroplan spušta i diže, jer se isto radi u Pragu i drugim mestima“. Prvi avion, dvokrilni Spad-46, sleteo je u Pančevo u martu 1919. godine. Pančevački aerodrom bio je sve samo ne pristupačan. Put do aerodroma tražio je bar dva sata, od pristaništa na Dunavu, brodom do pančevačke luke a zatim fijakerom do aerodroma. Primeren uvod u let do Pariza koji je trajao dan i po.

O Autoputu, prethodniku JAT-a više u tekstu Saše Markovića, Aeroput, svetski a naš
i u pratećoj fotogaleriji – Vreme 1179. od 8. avgusta 2013.

… a o istoriji JAT-a, u tekstu Saše Markovića OD AEROPUTA DO JAT-A I ER SRBIJE (2) >
Jaje, perje i semafor
a>, Vreme 1180. od 15. avgusta 2013.

Sporazum o strateškom partnerstvu „Jat“-a sa „Etihad ervejzom“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su u četvrtak 1. avgusta u 11:30 potpisali vicepremijer Aleksandar Vučić i direktor avio-kompanije „Etihad“ Džejms Hogan JAT ide u istoriju, posle 66 godina od kako je osnovan pod imenom JAT (86 godina od osnivanja pod imenom Aeroput), a nasleđuje ga „Er Srbija“.

foto: Igor Salinger
AIR SERBIA: Nova kompanija, novi logo… Dizajn obeležja za Er Srbija osmislila je studentkinja grafičkog dizajna Tamara Maksimović iz Novog Sada.
(Fotografije: Igor Salinger / Aermedia.com)

U novom preduzeću država Srbija će imati 51 odsto udela u vlasništvu, a „Etihad“ 49, ali i upravljačku funkciju kompanijom. Nova kompanija „Er Srbija“ biće bez dugova, preuzeće 150 pilota. Naslediće prava za sletanje na najveće evropske aerodrome.

foto: Igor Salinger
Džejms Hogan, generalni direktor Etihada

Direktor Er Srbija je Danijel Kondić, koji se tokom procedure potpisivanja koja je trajala od 11 do 11:30 predstavio rekavši da je pripadnik prve generacije srpskih iseljenika u Australiji. Roditelji su mu se iz Bosne preselili u Australiju pre II svetskog rata. Radio je u turizmu i u avioindustriji (Kvantas i Malezija erlajns).

foto: Igor Salinger
Danijel Kondić, direktor Air Serbia

Kontić je objavio je nameru da se „Er Srbija“ pojavi kao prevoznik na dalekim destinacijama i da poveća prisustvo u Evropi i na susednim tržištima. Letovi će, kako se najavljuje, većinom spajati republike bivše Jugoslavije i Evropu sa Bliskim istokom, Australijom i Amerikom.

Etihad je kompanija sa 66 aviona operiše sa oko 1000 letova nedeljno na 84 puničkih i kargo destinacija na Bliskom Istoku, u Africi, Europi, Asiji, Australiji i Severnoj Americi (Videti profil kompanije u okviru). Prevozi 10 milona putnika godišnje.

Etihad Airways - profil kompanije

Kompanija Izvor: Etihad Airways, je nacionalna avio kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata. Osnovana je dekretom emira UAE jula 2003, započela je komercijalne operacije u novembru 2003. Sedište i glavna platforma (hub) kompanije je Abu Dabi, glavni grad UAE. Flota Etihad Airways od 66 aviona operiše sa oko 1000 letova nedeljno na 84 puničkih i kargo destinacija na Bliskom Istoku, u Africi, Europi, Asiji, Australiji i Severnoj Americi. Etihad Airways poseduje 30 procenata kompanije Airberlin, i 40 procenata kompanije Air Seychelles.

Direktor kompanije Etihad Airways je Džems Hogan (James Hogan), rodom iz Australije koji je na tu funkciju postavljen 10. septembra 2006.
Izvor: Etihad Airways

Kompanija Er Srbija će imati novo ime, novi logo, a osoblje nove uniforme.

Po rečima direktora „Er Srbija“ Kondića dosadašnji avioni JAT-a su skupi za održavanje. „Er Srbija“ treba da ima 22 aviona, najavljuje se iznajmljivanje aviona Erbas i kupovina novih aviona. Po rečima novog direktora, finansiranje kupovine aviona je deo obaveza potpisnica ugovora o partnerstvu. Po rečima Aleksandra Vučića, Srbija novac za kupovinu novih aviona nema, i u prvom periodu avioni će biti uzeti na lizing, a u kasnijem periodu će se pristupiti i kupovini aviona.

U okviru sporazuma Etihad će omogućiti upotrebu 40 milion dolara koji će biti pretvoren u akcijski kapital na dan 1. januara 2014, nakon regulatornog odobrenja. Jednaki iznos uložiće vlada Srbije. Etihad i Vlada Srbije će u narednom periodu kreditima obezbediti s po 60 miliona dolara kapitala za razvoj novonastale vazduhoplovne kompanije.

Dugovi i višak zaposlenih u JAT-u ostaće kao otvoreno pitanje koje treba da reši država. Država će preuzeti zaostalih dugova JAT-a u visini od 170 miliona evra. Na pitanje šta će biti sa akcijama JAT-a koje su podeljene građanima, Aleksandar Vučić je rekao: «Šta može da se deli iz minusa?»

Strateški ugovor se potpisuje posle tri procene kapitala, četiri konkursa za strateškog partnera i pokušaja da se na upravljanje da našim biznismenima, o čemu je Vreme pisalo u broju 1109. od 5. aprila 2012. u tekstu

<a href=" http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1045126

“ target=“_blank“> Ima li Miškovića u avionu?

86 godina postojanja JAT-a i Aeroputa

Jat Airways a.d. je nacionalna aviokompanija Srbije. Bavi se prevozom putnika i robe u redovnom i čarter saobraćaju, školovanjem letačkog i ostalog vazduhoplovnog osoblja, iznajmljivanjem slobodnih kapaciteta i srodnim delatnostima.
Jat obavlja saobraćaj sa 14 aviona: 10 Boeinga 737-300 i 4 ATR 72. Leti na više od 30 evromediteranskih destinacija, a svojim putnicima obezbeđuje veze sa celim svetom na zajedničkim letovima sa najprestižnijim svetskim avioprevoziocima.
Naslednik je Društva za vazdušni saobraćaj „Aeroput“, osnovanog 17. juna 1927. godine. Iz „Aeroputa“ je nastao Jugoslovenski aerotransport 01. aprila 1947. godine, koji je 08. avgusta 2003. godine promenio ime u Javno preduzeće za vazdušni saobraćaj Jat Airways. Od 28. jula 2008. godine godine Jat Airways menja vlasničku strukturu i sadašnji zvanični naziv kompanije je Akcionarsko društvo za vazdušni saobraćaj Jat Airways a.d.
Jat je član Međunarodne asocijacije avioprevozilaca (IATA) od 1961. i Asocijacije evropskih avioprevozilaca (AEA) od 1971. godine. Bio je među prvim kompanijama kojima je IATA 2005. godine dodelila IOSA sertifikat za sigurnost izvršenja saobraćaja.

Izvor: JAT Airways – Profil kompanije)

Avioni JAT-a prevozili putnike u okviru Jugoslavije, do mnogih gradova u Evropi i na prekookeanskim letovima za Ameriku i Australiju.

Od 2000. godine kompanija se deli na više jedinica, „Jat“ gubi aerodrome u koje je ulagao u Beogradu, Podgorici i Tivtu, odvajuju se ketering, tehnika, hoteli, a velika imovina stečena u prošlosti se rastače.

„Jat“ se od devedestih neprestano zadužuje, u kreditima je preko 250 milona evra.

Trenutno ima 1.200 radnika od kojih je, prema procenama, čak 800 višak.

VREME 1178: ODLETANJE JATA - Nikola Tesla na letećem ćilimu

***

O detaljima ugovora državno privatnog partnerstva kojim se formira „Er Srbija“ čitalac se može obavestiti više u tekstu Igora Salingera ODLETANJE JATA –

Nikola Tesla na letećem ćilimu (Vreme 1178. od 1. avgusta).

U Tom tekstu se između ostalog kaže:

U oči odmah upada da se ne radi o sporazumu dve avio-kompanije, već avio-kompanije i države Srbije. Etihad je ozbiljna avio-kompanija sa još ozbiljnijim kapitalom i apetitom da ga na duge staze višestruko uveća, ako treba i u saradnji sa državom Srbijom, i nije bilo ni za očekivati da skoro išta od planova „strateškog partnerstva“ bude saopšteno unapred. Sa srpske strane, takođe očekivano, u poslednjih nekoliko dana počele su da se pojavljuju detalji o strateškom partnerstvu: prvo iz dobro obaveštenih izvora bliskih Vladi Srbije, potom se oglasio i savetnik za ekonomska pitanja prvog potpredsednika Vlade Siniša Mali, imenovan kao jedan od ključnih osoba u celom poslu, a u ponedeljak i pomoćnik ministra infrastrukture za vazdušni saobraćaj Milutin Popović, koji je izjavio da će „Etihad kupiti 49 odsto Jata i da će država, sa preostalih 51 odsto, ostati većinski vlasnik nacionalnog avio-prevoznika, koji će promeniti ime u Er Srbija. Predviđeno je da Etihad uloži 100 miliona dolara u zajedničku kompaniju, a toliko će investirati i država Srbija.“ Ta promena imena – Air Serbia? – koju je i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić još ranije nagovestio a, istini za volju, priželjkivali su je mnogi uključujući i nekadašnjeg predsednika Borisa Tadića („Vreme“ 1109, 5. april 2012, Ima li Miškovića u avionu?), posebna je priča i u nju je potencijalno upakovano mnogo više od brendiranja, vizuelnog identiteta ili marketinga.

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve