Loader

Kultura sećanja u Vremenu broj 1172. od 20. juna

Stogodišnjica Nogometnog kluba „Dinara“ iz Knina

20.jun,23:39

"Dinara" danas igra u Prvoj šibensko-kninskoj županjskoj nogometnoj ligi. U imenu, ispred „nogometni klub" dodat joj je pridev „hrvatski"

VREME 1172. NA KISCIMA 20. JUNA

Petnaestak godina nakon što je 1888. kroz Knin prošla železnička pruga i spojila Dalmaciju sa Zagrebom i Evropom, sa studija u Pragu vraća se Milan Amanović, sin trgovca i kninskog predsednika opštine. Iz glavnog grada tadašnje austro-ugarske pokrajine Češke donosi prvu fudbalsku loptu. Sa nekoliko vršnjaka, među kojima je bilo onih koji su fudbalsku igru upoznali u Splitu (u kome je prva lopta stigla dve godine ranije, takođe iz Praga), osniva prvi kninski fudbalski klub imena „Lav“.

Dok se Veliki rat zahuktava, a 1915. visoki izaslanik Kraljevine Srbije Jovan Cvijić odlazi u London da od saveznika traži podršku srpskom ratnom cilju – osnivanju jedinstvene države u kojoj bi bili Srbi, Hrvati i Slovenci, kninski fudbalski klub „Lav“ menja ime u „Lastavica“. Od tada pa do 1995. nastupa u lastavičijim – crno-belim – dresovima. Crno simboliše otmenost, a belo čistoću.

Po završetku rata, Knin, kao poslednji grad, 1921. ulazi u sastav nove države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Zbog slabe saobraćajne infrastrukture i ekonomske krize koja je polako pripremala sledeći svetski rat, fudbal je skupa igra koja u malom gradu poput Knina zavisi od širokogrudosti gradskih zanatlija i činovnika. Utakmice se igraju sa najbližim komšijama i to uglavnom leti, kada su igrači – đaci i studenti – kod kuće. 1920. se osniva Splitski nogometni podsavez (SNP) u kome igra i „Dinara“, ali ne zadugo.

Zbog eksplozije oduševljenja novom državom, u SNP-u su u to vreme registrovani klubovovi poput „Kosova“ iz Solina, „Uskoka“ iz Splita, omiškog „Komita“…

Iz istih pobuda nekoliko kninskih Srba predlaže da se ime „Lastavice“ promeni u „Hajduk Veljko“. Taj predlog ne prolazi, a kao kompromis između hrvatske ideje zadržavanja starog naziva i novog predloga, 1923. klub menja ime u NK „Dinara“…

Golmani "Dinare": Jug Grizelj i Grga Zlatoper

Po oslobođenju Knina 1944. obnavlja se Drugim svetskim ratom prekinut rad kluba.
U tom posleratnom periodu za „Dinaru“ brani Jug Grizelj, novinar „Večernjih novosti“, NIN-a, „Slobodne Dalmacije“, a pored ostalog i „Vremena“ čiji je i jedan od osnivača. U čast njegovog novinarskog umeća, u Srbiji se od 1991. dodeljuje nagrada koja nosi njegovo ime i to za „dostignuća u istraživačkom novinarstvu u službi razvijanja prijateljstva među ljudima i uklanjanja granica među narodima“.

Pre rata je „Dinarin“ golman bio još jedan novinar – Grga Zlatoper, koga su, preko radija „Glas Amerike“, posle rata u Jugoslaviji slušali „ispod jorgana“.

Oproštaj s Peleom

O tome kako su dvojica bivših „Dinarinih“ igrača: Ilija Petković, desno krilo i Radomir Vukčević, golman igrali u reprezentaciji Jugoslavije na riodežaneirskoj „Marakani“, pred dvesta hiljada gledalaca kada je fudbalska reprezantacija Brazila organizovala oproštajnu utakmicu za svoju legendu – Pelea; o tome kako je gradnju novog stadiona «Dinare» pokrenuo najmlađi učesnik Igmanskog marša i drugim detaljima, koji su «više od igre», čitajte u Vremenu broj 1172. koje će se pojaviti na kioscima 20. juna

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve