Loader

Osuđeni anarhisti u Grčkoj

04.april,01:08

Po 25 godina robije za članove «Revoluionarne borbe» zbog bombaških napada i ubistva policajca

Uz oštre mere obezbeđenja, sud u Atini osudio je u sredu 3. aprila članove leve militantne anarhističke grupe «Revolucionarna borba» Kostasa Gurnasa, Nikolaosa Maziotisa i Panagiotu Rupa na po 25 godina zatvora zbog niza dela među kojima i bombaški napad na ambasadu SAD u Atini 2007.

Još dva člana te grupe osuđena su na po sedam godina robije zbog članstva u organizaciji «Revolucionarna borba», a tri optužena su oslobođena. Maziotis, Rupa i Gurnas su preuzeli političku odgovornost za akcije revolucionarne grupe. Ostali nisu priznali da pripadaju organizaciji.

IZ POLICIJSKE KARTOTEKE: Kristoforos Kortesis (41), Evangelos Statopulos (32), Panagiota Rupa (41), Konstantinos Gurnas (30), Nikolaos Maziotis (39), Sarados Nikitopulos (32) na fotografijama grčke policije u Atini, aprila 2010. REUTERS

Maziotis i njegova žena Rupa su osuđeni u odsustvu pošto su 2011, po sili zakona pušteni iz istražnog zatvora u kome su proveli maksimalnih osamnaest meseci bez suđenja.

To je treće suđenje za domaći terorizam u Grčkoj u kojoj se decenijama beleže nasilne akcije levičarskih grupa u poslednjih nekoliko godina.

Grupa „Revolucionarna borba“ je objavila rat svim formama vlasti 2003, preuzela odgovornost za 16 napada nakon 2003. «Revolucionarna borba» se eksponirala i u protestima protiv mera koje je grčka vlada preduzimala tokom finansijske krize. Ona je deo takozvanog „novog talasa“ grčkog levog ekstremizma 2008-2010. Ona je deo takozvanog „novog talasa“ grčkog levog ekstremizma 2008-2010.

Kada je grupa otkrivena 2010, jedan od njenih članova je poginuo u razmeni vatre.

«Revolucionarna borba» je postala poznata po ekstremnim političkim akcijama u koje spada i nekoliko bombaških napada u Atini. Organizovala je eksploziju miniranog automobila pred Atinskom berzom, kojoj su naneta ozbiljna oštećenja, bombaški napad na kancelarije Sitibanke (Citibank) 2007. i napad bacačima na američku ambasadu u Atini 2007, tokom koga nije bilo povređenih.

Kada je u Grčkoj 2008. buknulo nasilje, a protesti zbog policijskog ubistva jednog maloletnika zahvatili više grčkih gradova, nekoliko anarhističkih ili nihilističkih grupa bacilo je desetine bombi ili otvaralo vatru iz revolvera, a troje ljudi je nastradalo.

«Revolucionarna borba» je u tom kontekstu poznata po oružanom napadu na policajca koji je teško ranjen, ali je teško preživeo. Ta grupa je zapravo pokušala da ubije policajca u znak osvete zbog toga što je policajac ubio jednog tinejdžera tokom nereda, nakon čega su razbuktane žestoke demonstracije u više gradova.

Grčke vlasti su tvrdile da su pred Olimpijske igre 2004 u Atini iskorenile najčuveniju grupu «17. novembar», koja je od 1975. do 2000. ubila 23 osobe, među kojima je bilo i stranih diplomata. Ideologija grupe «17. novembar» predstavljala je neku mešavinu marksizma i nacionalizma.

Manja grupa Revolucionarna narodna borba je takođe pred Olimpijske igre bila razbijena.

Agencijske vesti, međutim, govore da su napati manjih obima učestali nakon što su počeli nemiri tokom finansijske krize u Grčkoj. U januaru, mala bomba eksplodirala je u jednom atinskom šoping molu, a na sreću samo lakše je ranjen jedan čuvar. Prošlog meseca bomba je eksplodirala ispred kuće poznatog brodovlasnika.

Anarhizam u Grčkoj

Anarhizam u Grčkoj vuče korene još iz XIX veka. Najpoznatiji grčki anarhista pre Prvog svetskog rata je bio Aleksandros Schinas, koji je u leto 1913. godine ubio kralja Đorđa I.

Komunistička partija Grčke (KKE) se u toku borbe protiv okupatoru, a kasnije i u toku građanskog rata obračunavala s anarhistima i trockistima, međutim posle poraza komunista i anarhizam je zamro, da bi oživeo 1960-ih, s pojavom tzv. nove levice i s protestima u Parizu 1968. u kojima je sudelovao veliki broj grčkih studenata. U Grčkoj anarhizam oživljava s dolaskom na vlast pukovničke hunte 1967. godine. Mnogi od pariskih studenata su nakon povratka u Grčku postali predvodnici radikalnog pokreta za rušenje diktature, ali i tradicionalnih institucija države. Kulminacija tog pokreta je ustanak na atinskoj Politehnici 1973. čije je krvavo gušenje dovelo do pada vojne hunte.

S povratkom demokratije nije smanjen levi politički radikalizam što pokazuju mnogobrojne demonstracije, ali i terorističke aktivnosti uperene protiv kapitalizma i države. U poslednje vreme se anarhističke ideje dovode u vezu s protestima koji su otpočeli u jesen 2008. Neke od grčkih anarhističkih grupa Amerikanci su stavili na svoje terorističke liste.

Poslednje izdanje

Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju

Sada je red i na vas Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve