Velimir Stjepanović obeležio je i naš peti dan Igara u Londonu, kao što je to uradio i u ponedeljak. U finalnoj trci na 200 m delfin, on je u izuzetno jakoj konkurenciji zauzeo šesto mesto
Velimir Stjepanović obeležio je i naš peti dan Igara u Londonu, kao što je to uradio i u ponedeljak. U finalnoj trci na 200 m delfin, on je u izuzetno jakoj konkurenciji zauzeo šesto mesto. Dečko ima 18 godina i, ako nastavi da pliva – daleko će dogurati: i sam kaže da će bolej biti u Riju 2016.
Zlatnu medalju je osvojio Južnoafrikanac Čad le Klos, za pedalj pobedivši do tada vodećeg Amerikanca Majkla Felpsa.
Utorak je počeo nastupom četverca Miloš Vasić, Goran Jagar, Miljan Vuković i Radoje Đerić u repesažu kvalifikacija za polufinale trke na 2000 m: kvalifikovali su se kao prvi u svojoj grupi, ispred Novozelanđana i Italijana.
Onda su odbojkaši bez mnogo napora pobedili Tunis sa 3:1 u setovima (25:15, 25:20, 20:25, 25:18).
Novak Đoković je neočekivano superiorno i brzo, za samo 53 minuta igre, eliminisao Amerikanca Endija Rodika sa 2:0 u setovima (6:2, 6:1). U osmini finala čeka ga Australijanac Lejton Hjuit.
U dublu su Nenad Zimonjić i Janko Tipsarević pobedili Kanađane Nestora i Pospišila sa 2:1 (6:4, 6:7 /5:7/, 11:9. Meč je bio pravo uživanje za gledaoce: neizvesna i žestoka borba odličnih tenisera trajala je gotovo dva i po sata. U četvrtfinalu naš dubl čekaju Francuzi Žilijen Beneto i Rišar Gaske.
Rukometaši su zabeležili i drugi poraz na turniru, ovog puta od Hrvatske (23:31). Iako ni ovaj poraz nije odlučujući, za plasman u četvrtfinale potrebno je pobediti u najmanje dva od preostala tri meča. Sledeći naš protivnik je reprezentacija Danske.
Vaterpolisti su u gotovo egzibicionom meču pobedili domaćina, ekipu Ujedinjenog Kraljevstva sa 21:7.
Kina je u prva četiri dana takmičenja ubedljivo potvrdila status sportske velesile, mereno kroz broj osvojenih medalja. Peking 2008. očigledno nije bio „incident“ zbog ambicija i neke vrste privilegija domaćina takmičenja, onog što sportski novinari zovu „prednost domaćeg terena“. Ono što zbunjuje je pitanje o kom se već uveliko raspravlja – jesu li Kinezi dopingovani? Ta sumnja javlja se u medijima, uključujući i slavni BBC, gotovo kao optužnica. S druge strane, tekstovi koji „objektivno“ razmatraju pitanje već samim tim ne isključuju mogućnost da bar neki kineski takmičari koriste doping. Pa, tako sumnja ostaje, uprkos rigoroznoj kontroli sportista. Kako god, Kinezi za sada, do ponoći između 31. jula i 1. avgusta, ubedljivo vode po broju osvojenih medalja. Na tabeli je prikazan broj osvojenih zlatnih medalja (na osnovu kojih se određuje plasman), zatim srebrnih, bronzanih i, na kraju, ukupan broj osvojenih medalja.
Vodždan Ali Seradž Abdulrahim Šahrkani, džudistkinja Saudijske Arabije, moći da se takmiči sa hidžabom, maramom koju mora da nosi po pravilima islama i odluci Saudijskog olimpijskog komiteta.
Međunarodni olimpijski komitet dozvolio je taj nastup, suočen s pretnjom da se nijedna od dve Saudiarabijke neće takmičiti gologlave. Prema izjavi portparola MOK-a, kompromis „prihvatljiv za sve strane“ napravljen je između Međunarodne džudo federacije i Saudijskog olimpijskog komiteta; o sadržaju dogovora ne zna se ništa.
Problem je što kompromisi ovakve vrste u suštini ruše osnovnu ideju sporta kao nadmetanja u kom se svi pridržavaju istih pravila.
Kada je, uz mnogo otpora, uvedena zaštitna kaciga za boksere, ona je postala obavezna za sve. U džudou, povodom ovog slučaja, ne može se nastupati u drugoj odeći osim kimona i to kimona određenog kvaliteta, čak i određene boje.
Još je bliži primer britanskog troskokaša i svetskog rekordera (1995) Džonatana Edvardsa, inače člana organizacionog odbora ove londonske Olimpijade. Zbog čvrstih verskih (hrišćanskih) uverenja odbijao je da se takmiči nedeljom, pa tako nije nastupio na svetskom prvenstvu 1991. Zbog njegovih uverenja nikome nije palo na pamet da menja dan takmičenja. Naprotiv, sam Edvards je kasnije zaključio da ga je Bog obdario talentom kako bi se takmičio, bez obzira na dan u nedelji, pa je napravio kompromis sa sobom i Bogom, a ne Svetskom atletskom federacijom i MOK-om.
Mnogo ozbiljnije uvođenje verskih i političkih elemenata na Olimpijadu je navodni zahtev Libana da se sale za takmičenja pregrade paravanima ako su u njima istovremeno i takmičari Izraela, da ih ne gledaju. Pred londonske Igre Iranski olimpijski komitet saopštio je da se njihovi sportisti neće takmičiti sa sportistima Izraela. Izjava je kasnije povučena, ali su Iranci u London doputovali bez džudiste Džavada Mahdžuba, jedinog Iranca koji je teorijski mogao da se na borilištu suoči s nekim Izraelcem: ostao je kod kuće zbog navodne stiomačne infekcije.
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve