Zakon o sprečavanju piraterije na internetu (SAD)
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Zakon o sprečavanju piraterije na internetu (engl. Stop Online Piracy Act (SOPA)), poznat i kao H.R.3261, predloženi je zakon koji je predstavljen u Predstavničkom domu SAD 26. oktobra 2011. Predlagač zakona je Lamar Smit, poslanik Republikanske stranke u Predstavničkom domu i grupa od 12 poslanika, članova Republikanske i Demokratske stranke.
Ovaj tekst preuzet je sa Vikipedije, slobodne enciklopedije. U sredu, 18. januara, Vikipedija je zatamnela svoje stranice na engleskom jeziku, izražavajući protest protiv SOPA-e.
Gugl je zacrneo svoj dudl, malu sličicu koju povremeno stavlja na mesto gde se uobičajeno nalazi šareni kompanijski logo. Nakon toga ostavio je poruku: „Recite Kongresu: Molimo, ne cenzurišite internet“
Pored ovih, još hiljade manje ili više poznatih sajtova učestvovalo je u jednodnevnom protestu protiv antipiratskog zakona, tražeći slobodu razmene informacija. Otvarane su crne stranice i stizali prazni mejlovi, ili sa jednom jedinom porukom: borimo se za slobodu informacija na internetu.
Predlog zakona proširuje ovlašćenja organa za sprovođenje zakona SAD i nosilaca autorskih prava da se bore protiv neovlašćenog širenja, falsifikovanja i trgovine zaštićene intelektualne svojine preko interneta. Predlog zakona je trenutno pred Odborom za pravosudna pitanja Predstavničkog doma.
Zakon bi omogućio Ministarstvu pravde SAD, kao i nosiocima autorskih prava, da traže sudske mere i zaštitu protiv internet stranica optuženih za omogućavanje ili olakšavanje kršenja autorskih prava. U zavisnosti od toga ko traži sudsku zaštitu, mere mogu uključivati zabranu internet oglašivačima i posrednicima kod plaćanja, kao što je Pejpal, da posluju sa sajtom koji krši autorska prava, zabranu internet pretraživačima da prikazuju linkove ka tim sajtovima, i zahtev internet provajderima da blokiraju pristup tim sajtovima. Zakon bi učinio neovlašćeno prikazivanje sadržaja zaštićenog autorskim pravima krivičnim delom. Zakon takođe daje imunitet pružaocima Internet usluga koji dobrovoljno preduzmu mere protiv sajtova koji krše autorska prava, i takođe propisuje odgovornost za štetu nosilaca autorskih prava, ukoliko svesno pogrešno optuže neki sajt za kršenje autorskih prava.
Zagovornici kažu da zakon štiti tržište intelektualne svojine i odgovarajuću industriju, radna mesta i prihode, i da je potreban da ojača sprovođenje zakona o autorskom pravu, posebno protiv stranih sajtova.
Protivnici zakona, među kojima su kompanije Gugl, Fejsbuk, Jahu, Tviter, Mozila, Deviantart, Fondacija Vikimedija, kao i organizacije Hjuman rajts voč i Američka unija za građanske slobode, navode da bi zakon, pod izgovorom zaštite autorskih prava, mogao dovesti do cenzure. Sergej Brin, jedan od osnivača Gugla, uporedio je zakon sa cenzurom u Iranu i Kini.
Predstavnički dom SAD je zakazao drugu sednicu koja će biti održana posle zimske pauze.
Magazin Wired pridružio se jednodnevnom protestu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve