Loader

Norijegu svezana vode

15.decembar,10:57

Bivšeg panamskog diktatora posle 22 godine robije u SAD i Francuskoj zbog trgovine drogom, pranja novca, reketiranja i ubistava, izručuju Panami da bi odležao novu kaznu od 20 godina, zbog likvidacije političkih protivnika

Manuel Norijega, sedamdesetsedmogodišnji panamski diktator iz 1980-ih povezan sa švercom droge, posle 22 godine provedene u zatvorima u SAD i u Francuskoj, u nedelju 11. decembra doveden je na pariski aerodrom, a potom avionom prebačen u Madrid, odakle ga prebacuju u Panama Siti. Na putu, u komercijalnom avionu Norijegu prate panamski javni tužilac i doktor.

Norijega će biti prebačen u jedan zatvor u džungli gde treba da počne da služi kaznu zatvora od 20 godina zbog ubistva političkih oponenata tokom vladavine.

NEPOSLUŠNI SARADNIK: Norijega i Džordž Buš stariji

Norijega je oboren s vlasti nakon invazije SAD na Panamu u decembru 1989. koju je naredio američki predsednik Džordž Buš stariji. U vreme hladnog rata profesionalni vojnik Manuel Norijega je radio za američku CIA, čiji je špijun bio od 1967, a za Amerikance je radio i u vreme kada je upravo Džordž Buš stariji bio šef CIA (1976–77).

Američka invazija na Panamu usledila je deset godina nakon panamsko-američkog ugovora potpisanog u vreme predsednika Džimija Kartera o prenošenju uprave nad Panamskim kanalom na SAD. Nakon američke invazije vojska Paname je praktično raspuštena.

U vreme predsednika Ronalda Regana Amerikanci su pregovarali s Norijegom da dobrovoljno siđe s vlasti, a Regan ga je ucenjivao sa nekoliko optužbi za učešće u švercu droge. U martu 1988. propao je i vojni puč protiv Norijege.

Američka invazija na Panamu (američko ime „Operation Just Cause“, panamsko ime La Invasión) je opravdavana zaštitom života američkih građana, zaštitom integriteta ugovora o Panami, zaštitom demokratije i ljudskih prava i borbom protiv trgovaca drogom i protiv pranja novca.

Učestvovalo je 27.500 američkih vojnika. Norijega je odolevao od 10. decembra 1989. do 3. januara 1990. Američki specijalci (Navy SEAL) su potopili njegov brod i razorili njegov avion, raspisana je nagrada od milion dolara za njegovu glavu. Norijega se krio nekoliko dana u ambasadi Vatikana, na koju je vršen diplomatski i psihološki pritisak da ga izruči (satima je puštana glasna muzika u blizini ambasade) i Norijega se trećeg dana nove 1990. predao. Strpan je u avion i odvezen u SAD.

Tamo je zbog trgovine drogom, pranja novca i reketiranja odležao u zatvoru na Floridi do 2007. Potom se predao Francuskoj u kojoj je bio osuđen u odsustvu, pod uslovom da mu bude ponovo suđeno. Osuđen je na sedam godina zatvora zbog ubistva 1995. i pranja novca 1999.

U «Operaciji pravedni uzrok» poginula su 23 Amerikanca, a 325 je ranjeno. Oko civilnih žrtava postoje kontroverze: američka Južna komanda je pominjala 200 sradalih panamskih civila, u koje spada i jedan Amerikanac, učitelj u panamskoj školi i jedan španski „frilens“ fotoreporter. Pentagon je saopštavao o 512 ubijenih Panamaca, izvori UN su govorili o 2500 stradalih, a centralno američka organizacija za zaštitu ljudskih prva CONADEHUPA govorila je o 3.500 mrtvih.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve