Loader

Poslednji let Atlantisa

21.jul,14:14

Atlantis sleteo u Kenedi spejs centru, u četvrtak, 21. jula 2011. Završena misija šatla, svemirskog šatla, koja je trajala punih 30 godina

Nakon što je 8. jula krenuo na svoju poslednju misiju do Međunarodne svemirske stanice (ISS), šatl „Atlantis“ se u utorak odvojio od svemirskog doka na 400 tona teškoj strukturi i krenuo put Zemlje.

Atlantis sleteo, misija završena

Dopunjeno u četvrtak, 21. jula 2011.

U četvrtak u rano jutro pre izlaska sunca, 21. jula u 5:57, po lokalnom vremenu pilot Daglas Harli je aktivirao crveno-beli «padobran» za kočenje, letilica Atlantis je spustila nos i dodirnula je tri milje dugu pistu, kosmičkog centra Kenedi na Floridi – vratila se na zemlju završivši tako poslednje, 135. putovanje šatla i njegovu 30-godišnju istoriju. „Misija je završena, Hjustone,“ javio se preko radija komandant Kristofer Ferguson.

Nakon obavljenog svog dvanaestog leta do ISS-a, „Atlantis“ je na zemlju sa sobom poneo 2,5 tone otpada sa stanice do koje će astronauti sada leteti samo Sojuz raketama. Kad se prizemlji, Atlantis odlazi u muzej, a ceo program će definitivno biti ugašen mesec dana kasnije.

POSTAJA U SVEMIRU: MeđunarodnA svemirske stanice (ISS) i s njom spojen šatl „Atlantis“

Kad se u četvrtak ujutru šatl „Atlantis“ prizemlji u Kenedi spejs centru, završiće se epoha svemirskog taksija koja je trajala punih 30 godina.

Šatlovi su, kao simbol novog iskoraka u osvajanju svemirske tehnologije, za to vreme obavili čak 135 misija. Uz brojne uspone i padove u razvoju programa, kao i dve velike katostrofe, NASA sada trajno ukida ovaj orbitalni program.

Prvi šatl „Kolumbija“ je, inače, poleteo 12. aprila 1981, ostvarjući velike nade u letelicu koja bi kao avion mogla da se koristi u više misija i da se nakon leta u kosmos vrati kući.

Istoriju šatla pratili su podvizi kao što su svemirske šetnje, popravke svemisrkog teleskopa Habl u orbiti, lansiranje svemisrke sonde Magelan, kao i izgradnja i opsluživanje Međunarodne stanice.

Šatlove su obeležile i dve velike tragedije. Drugi u floti šatlova, „Čelindžer“, doživeo je veliku katastrofu 1986, kada je pri poletanju eksplodirao, dok je „Kolumbija“ pala pri

sletanju 2003. godine.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve