Loader

Otrovni crveni mulj

07.oktobar,20:48

Preko milion tona otrovnog mulja izlilo se i zagađenje je dospelo u Dunav u Mađarskoj. Da li će Srbija biti pogođena

Crveni toksični mulj, koji se pre četiri dana izlio iz rezervoara fabrike aluminijuma „MAL“ kod Ajke u Mađarskoj, 160 kilometra zapadno od Budimpešte, preko potoka Torna i rečice Markal, dospeo u reku Rabu, a potom u četvrtak, nešto posle 8 časova, u Dunav kod Đera. Izlivanje je već proizvelo pomor ribe u pritoci Dunava Rabi. Mađarski zvaničnik zadužen za prirodne katastrofe Tibor Dobson je izjavio da je celokupni život u reci Markal zamro.

„Mulj Dunavom može da dođe do Srbije, Hrvatske, Rumunije i Bugarske. Trenutno nema podataka da je Dunav zagađen, a ako do toga dođe obavestićemo javnost i nadležne institucije i preduzeti sve neophodne mere“, kazao je ministar za zaštitu životne okoline i prostornog planiranja Oliver Dulić novinarima u Beogradu. Načelnik sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić izjavio je da ljudski životi neće biti ugroženi nakon izlivanja otrovnog mulja u Dunav i da nema mesta panici, a da je za petak zakazano uzorkovanje Dunava kod Bezdana, nakon čega će se utvrditi mere koje treba preduzeti. Srpska strana još nema informacije o tačnom sastavu otrovne materije koja se razliva Dunavom.

Pre četiri dana iscurilo je milion i sto hiljada kubnih metara mulja koji je taložen tokom pedesetogodišnje proizvodnje aluminijuma. Mulj je opasna mešavina vode i otpadaka posle eksploatacije aluminijuma koji sadrže i teške metale. Aluminijumom bogati boksite se zagreva na visokoj temperaturi u natrijumhidroksidu (NaOH), u narodu poznatim kao lužina ili živa ili kamena soda. Kad se izdvoji aluminijum, ostaje mulj crvene boje zbog toga što u njemu ima oko 40-45 odsto oksida gvožđa. Pored toga u otpadu ima oko 10 do 15 odsto aluminijumoksida, 10-15 silicijum oksida, zatim kalcijum oksida, natrijum oksida, ali i titanijum dioksida.

Greenpeace taj izliv mulja smatra jednom od tri najveće ekološke katastrofe u Evropi u poslednjih 20-30 godina. Ova organizacija je na površini izliva zabeležila visoku alkalnost, baznost, lužnost (menja se boja lakmusa u plavo), ali ne radioaktivnost. Mulj je alkalan toliko da može da izazove oštećenja kože, da izazove oštećenja pluća i digestivnog sistema. Može da bude i smrtonosan.

Kad je pukla brana rezervoara otpadni materijal koji je sakupljen tokom 50 godina proizvodnje aluminijuma, nekoliko kilometara ispod fabrike aluminijuma u mestu Ajka, četvoro ljudi se udavilo zbog prodora 2 metra visokog talasa, a njih 120 je imalo i hemijske ozlede. Neka sela su potpuno preplavljena crvenim muljem, kao i niže površine poljoprivrednog zemljišta.

Tokom pokušaja da se ograniče efekti te ekološke katastrofe, pre svega da se smanji alkalnost, interventne ekipe su sipale velike količine kalcijum i magnezijum nitrata, gipsa i kiselina da bi neutralisale baze u vodi, ali alkalnost vode u reci Rabi je iznosila pH9 u četvrtak ujutru, što je iznad normale koja iznosi pH8. Otrovno blato se prolaskom kroz nekoliko reka razredilo i po ulivanju u Dunav više nije vidljivo golim okom.

Nema jasnih prognoza koliko daleko mulj može biti nošen vodom, gde bi se mogao taložiti i kolike dugoročne efekte može imati. Za sada se pažnja obraća na alkalno zagađenje i na teške metale. U neposrednom okruženju katastrofe život će izvesno vreme biti nemoguć. Lokalno stanovništvo traži da se s poplavljenog područja buldožerima skine kontaminirani sloj zemljišta. U akciji čišćenja najugroženijeg područja od oko 40 kvadratnih kilomatara učestvuje više od 3.000 pripadnike mađarske vojske, policije, vodoprivrednih radnika, meštana i drugih, a posebna pažnja se posvećuje zagađenoj vodi koja je, preko potoka Torn i rečice Markal, u četvrtak u tri sata dospela u Rabu, a iz Rabe u Dunav.

Poslednje izdanje

Srbija pod nadstrešnicom

Zašto je pao Goran Vesić Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve