Proces za zloupotrebu položaja tokom rekonstrukcije Terminala 2 i VIP salona na beogradskom aerodromu se vuče od 2004
Više tužilaštvo u Beogradu podiglo jeu četvrtak 30. oktobra optužnicu protiv bivše ministarke za saobraćaj i komunikacije u Vladi Zorana Đinđića i Zorana Živkovića Marije Rašete-Vukosavljević, zbog zloupotrebe službenog položaja u aferi „Aerodrom“, pišu Novosti. Postupak je započet krajem 2004. godine, kad je Rašeta bila uhapšena. Posle nešto manje od tri godine, istraga je okončana, a tadašnje Okružno tužilaštvo je 15. marta 2007. godine podiglo optužnicu, ali je u novembru iste godine Krivično vanraspravno veće tadašnjeg Okružnog suda tražilo dopunu istrage. Veštačenje je završeno u junu 2010. godine i tužilaštvu je bilo potrebno tri meseca da podigne novu optužnicu.
Pored Marije Rašete optuženi su Branislav Vitasović, bivši direktor beogradskog aerodroma, njegov zamenik Dušan Grilihes, pomoćnica Slađana Ivković, Jovan Đenadić, bivši direktor „Termoenergo-inženjeringa“, Dejan Mišović i Lazara Bunčića, suvlasnici preduzeća „Kolubara invest gradnja“.
Rašeta se sumnjiči da je uticala da posao izrade projekta i rekonstrukcije Terminala 2 i VIP salona na beogradskom aerodromu dobije Đenadićevo preduzeće „Termoenergo-inženjering“, a vrednost posla je menjana od 17 miliona dinara povećana je na skoro 100 miliona. Za rekonstrukciju 450 kvadratnih metara VIP salona bila predviđena vrednost investicije 1,2 miliona evra, potrošeno je više od dva miliona.
Aferu je prvi otvorio tadašnji potpredsednik G17 plus Mlađan Dinkić, koji je optužio tadašnju vladu Zorana Živkovića da odugovlači s donošenjem zakona o sukobu interesa funkcionera zbog toga što štiti neke svoje članove. Paralelno s aferom oko ministarke Rašeta tada su otvorene i afere «Bodrum» i «Janušević-Kolesar». Tadašnji premijer Živković je u jednoj javnoj izjavi pomenuo da je Marija Rašeta podnela ostavku, ona je odbijala da komentariše svoj status, ali o njenoj odgovornosti nije raspravljano, jer je oktobra meseca te godine, opozicija u Skupštini Srbije postavila pitanje nepoverenja celoj Živkovićoj vladi, a u toku te rasprave, 13. novembra, tadašnja v.d. predsednika Srbije, Nataša Mićić, na predlog premijera Živkovića raspustila je parlament i raspisala vanredne skupštinske izbore za 28. decembar 2003.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve