Odakle nekom ideja da ne treba da stane, samo zato što ima auto sa službenim tablicama?
Zaječarska policija podnela je prijavu protiv Gorana Jovića, vozača „audija“, čiji je vlasnik Uprava za zajedničke poslove republičkih organa, zbog bahatog ponašanja i ometanja uviđaja saobraćajne nesreće u kojoj je u ponedeljak nastradao Pero Đ. (21).
Istražni sudija Osnovnog suda u Boru Jasminka Stefanović, koja je obavila uviđaj i naložila policiji da napiše prijavu, rekla je da je Jović pretekao kolonu vozila, prošao preko označenih tačaka sa uviđaja i nije se obazirao na znak policije da se zaustavi. Stao je tek kada su se istražni sudija, tužilac i policajci rukama oslonili na haubu automobila kojim je upravljao.
„Skoro da nas je pogazio. Kada je konačno bio prinuđen da zaustavi automobil, bio je bahat i drzak. Prvo se pozvao na imunitet, a potom na imunitet ženske osobe koja je bila s njim“, rekla je Stefanovićeva za „Blic“. Osoba u kolima se nije pozivala na imunitet, ali se vozač bahato ponašao i svađao s policijom. „Da nismo imali težak uviđaj, naložila bi njegovo hapšenje“, rekla je istražni sudija i dodala da čak ni osoba sa imunitetom ne sme da ugrozi mesto uviđaja. Jović je dva dana kasnije suspendovan, a protiv njega je pokrenut i disciplinski postupak.
Tabloidi su naknadno objavili da je osoba koju je vozio Branislava Parezanović (36), sekretarica predsednice Skupštine Slavice Đukić-Dejanović, koja se sa Jovićem vraćala iz Zaječara gde je polagala ispit na jednom privatnom fakultetu. Dejanovćeva je ovih dana izjavila da nije znala za ovaj put, niti ga je odobrila.
Kako je za „Blic“ rekao Željko Odalović, generalni sekretar Narodne skupštine, protiv Jovića je pokrenut i disciplinski postupak jer je bez ikakvih ovlašćenja parlamenta i Uprave za zajedničke poslove, gde se vodi kao zaposlen, koristio službeni automobil.
„Do sada nismo imali ovakve slučajeve i ne znam kakva će biti njegova konačna kazna. Nije se dogodilo da neko koristi službeni automobil bez naloga i u privatnom aranžmanu. Jović je napravio dva velika propusta. Ne samo što se nije pojavio na svom radnom mestu, nego je neovlašćeno koristio i službeno sredstvo za rad“, kaže Odalović.
Ovaj bizarni događaj, premda šteti ugledu države Srbije, jer su njeni službenici umešani u njega, specifičan je jer teško da javnost može biti kivna na državne organe i bilo koju konkretnu instituciju ili funkcionera. Lako će nadležne službe izaći na kraj sa bahatim vozačem: verovatno će biti kažnjen po više osnova, što zbog povrede radne discipline, što zbog bahate vožnje. Ali, ovde imamo problem sa pojedincem, sa ličnim vaspitanjem i osećajem za red, pa, ako hoćete i za moral. Jer, odakle nekom ideja da ne treba da stane kada vidi uviđaj, samo zato što ima auto sa službenim tablicama? A o degutantnom momentu prelaženja preko delova tela poginulog da ne govorimo. Međutim, da tog, najgnusnijeg detalja u ovoj priči nema, pitanje je da li bi sve dospelo u javnost. Da se to nije desilo, sasvim komotno bi državni službenici mogli da nastave da se vozikaju službenim automobilima, malo do fakulteta, malo do frizera i tako u nedogled. Kakvu štetu bi građani Srbije imali od toga, osim što oni, kao poreski obveznici, plaćaju gorivo? Verovatno ne veliku, ako mislimo samo na materijalnu štetu. Ali, koliko košta pristojno i odmereno društvo?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve