img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Suštinsko neslaganje

18. april 2001, 22:31 Bogdan Ivanišević
Copied

"Amerika i Hag"; "Vreme" br. 536

U ovom odgovoru Stojanu Ceroviću ostaviću po strani delove njegovog pisma u kojima mi pripisuje stav da su oni koji žive u Srbiji dužni da uredno izvršavaju što Zapad od njih traži; neću komentarisati ni njegovu sklonost da neistomišljenicima pripisuje slepo verovanje u Zapad i Hag. Ono što mene ovde interesuje jeste rasprava o Tribunalu i, koliko je to moguće, podsticanje čitaoca da pristupi ovoj temi bez predrasuda. Od argumenata poput gorenavedenih Cerovićevih čitalac zainteresovan za temu Haškog tribunala teško da nešto dobija.

Kad je, pak, o Tribunalu reč, Cerović mi pripisuje tvrdnju da su zapadni protivnici Haga samo levi i desni ekstremisti, i onda to osporava ukazujući na primer Amnesty Internationala (AI). U stvari, ja sam napisao da su protivnici tribunala najčešće (a ne „samo“) levi ekstremisti i nacionalisti. Što se tiče AI-a, to što je ova organizacija zaključila da je NATO bombardovanje zgrade RTS-a bilo ratni zločin, a tužilaštvo Tribunala nije našlo da ima osnova za podizanje optužnice, ne čini AI protivnikom Tribunala. Izvođenje različitog pravnog zaključka o određenom događaju nije pokazatelj suštinske nesaglasnosti o ciljevima i delovanju institucije kao takve. Da AI snažno podržava delovanje Tribunala jasno je već iz naslova tri poslednja saopštenja AI-a o saradnji Jugoslavije i Tribunala: „Poslati Miloševića u Hag!“ (2. april 2001), „Milošević mora biti predat Hagu“ (2. mart 2001), i „Osumnjičeni za ratne zločine u Vukovaru moraju biti predati Hagu“ (18. novembar 2000).

Cerović piše da je argument kojim osporavam njegove tvrdnje o antisrpskoj pristrasnosti Tužilaštva protivrečan. U njegovoj interpretaciji, moj argument ide ovako: „Prvo, taj sud već godinu dana skuplja dokaze i možda je nekog od Albanaca već tajno optužio; drugo, niko od njih nije mogao biti optužen pošto je mandat suda takav (obuhvata samo rat, tj. NATO intervenciju, a tada je jedino srpska strana počinila zločine); treće, kriva je srpska strana pošto nije sarađivala i nije ponudila dokaze.“

Ovo naravno nije moj argument. To da „niko od Albanaca nije mogao biti optužen pošto mandat suda… obuhvata samo rat, tj. NATO intervenciju, a tada je jedino srpska strana počinila zločine“ nisam ja napisao: to Cerović meni pripisuje nešto čega u mom pismu nema. Ja sam govorio o „stanju oružanog sukoba“ koje obuhvata period širi od perioda NATO rata – i ja nisam napisao da je jedino srpska strana počinila zločine na Kosovu u toku NATO rata.

Izvesno je da je stanje oružanog sukoba – onako kako taj pojam definiše međunarodno humanitarno pravo – postojalo na Kosovu od februara 1998. do perioda oko juna 1999. godine. Tribunal je – na osnovu odranije postojećih pravila – imao nadležnost nad svim zločinima počinjenim u uslovima postojanja oružanog sukoba, bez obzira na to koja ih je strana učinila. Međutim, većina zločina protiv nealbanaca počinjena je posle ovog perioda, kada pitanje nadležnosti postaje krajnje diskutabilno. Uprkos tome, Tužilaštvo je nastavilo da istražuje zločine protiv nealbanaca na Kosovu, i u novembru 2000. godine podnelo zahtev Savetu bezbednosti da unese u Statut izmene koje bi stvorile jasan pravni osnov za istrage. Tužilaštvo je, dakle, praktično išlo dalje od onoga što bi postojeće odredbe Statuta nedvosmisleno zahtevale. Cerović odbacuje moju ocenu da je izrada optužnica protiv Albanaca bila bitno otežana odsustvom tužiočevog pristupa nealbanskim svedocima. Po njemu, ako je Tužilaštvo moglo da podigne optužnice protiv petoro jugoslovenskih zvaničnika već u maju 1999, onda ni za optužnice protiv Albanaca ne bi trebalo ovoliko mnogo vremena.

Što se tiče optužnice protiv Miloševića, Šainovića, Ojdanića, Milutinovića i Stojiljkovića, pre njenog podizanja 24. maja 1999. godine timovi Tužilaštva su u Makedoniji i Albaniji prikupili informacije intervjuišući stotine izbeglica – svedoka. Iz samog teksta optužnice je jasno da je Tužilašvo imalo brojna saznanja o konkretnim zločinima na Kosovu. Istovremeno, Tužilaštvu je bila poznata i struktura vojno-policijsko-političkog vrha u Beogradu, te veza između tog vrha i snaga na terenu. Dakle, Tužilaštvo je u maju 1999. imalo obe vrste informacija bitnih za stvaranje kredibilne optužnice po osnovu odgovornosti nadređenih lica: imalo je detalje o zločinima i saznanja o potencijalno odgovornima. Sudija sudskog veća kom je optužnica podneta potvrdio ju je, tj. našao je da Tužilaštvo ima slučaj koji je dovoljno uverljiv da bi podizanje optužnice učinio opravdanim. Cerović se u svom pismu najlepše izražava o nepristranosti procedure pred Tribunalom, pa pretpostavljam da će prihvatiti i sudijsku ocenu o zasnovanosti optužnice – dakle o korektno obavljenom poslu Tužilaštva.

Što se optužnica protiv Albanaca tiče, mi pre svega ne znamo da li tih optužnica (zapečaćenih) ima. U svakom slučaju, intervjuisanje većeg broja svedoka, koje bi olakšalo saznavanje detalja o zločinima i time olakšalo izradu optužnica nešto je što tek treba da se desi (ovo kašnjenje je zasluga Beograda, a ne Haga). Takođe, blisko je pameti da poluanarhično ustrojstvo i teritorijalna fragmentiranost (ondašnje) UČK čine vezu između počinilaca i nadređenih tezom za utvrđivanje nego što je to slučaj kod etabliranog državnog aparata, kao što je onaj u Srbiji i Jugoslaviji. Ovi standardi – naime zahtev da se dokaže kontrola nad određenom teritorijom i komandna odgovornost – odranije su ustanovljeni u međunarodnom humanitarnom pravu, a nisu prepreka koju je stvorio Tribunal ili bilo ko drugi.

Posao Tužilaštva je, dakle, ovde bio teži kako u pogledu prikupljanja informacija o zločinima tako i na planu identifikovanja počinilaca i njima nadređenih. O tome kako se Tužilaštvo nosilo sa navedenim organičenjima i dokle je stiglo u istrazi ne mogu da presuđujem. Detalje o istrazi ne zna, međutim, ni Cerović – štaviše, izgleda da on nije znao ni da se istraga uopšte vodi – te je njegovo kuđenje Tužilaštva ovim povodom u najboljem slučaju proizvoljno.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure