Za svoj projekat „Nacionalna kampanja za usvajanje i implementaciju demokratskog kodeksa ponašanja izabranih i imenovanih lokalnih zvaničnika u Srbiji“, Stalna konferencija gradova i opština konkurisala je i dobila podršku iz sredstava programa CARDS Evropske unije, kao i podršku Instituta za otvoreno društvo iz Budimpešte i Fondacije „Konrad Adenauer“. Partneri na projektu su i: Program za reformu lokalne samouprave u Srbiji, Nemačka organizacija za tehničku saradnju GTZ i Asocijacija agencija lokalne demokratije, sa Agencijama lokalne demokratije u Nišu i Subotici.
Projekat je zamišljen kao nacionalna kampanja usmerena na promociju etičkih standarda vezanih za ponašanje lokalnih izabranih predstavnika i zaposlenih u organima lokalnih vlasti, s ciljem podizanja ukupnog nivoa svesti u društvu o neophodnosti da lokalni zvaničnici usvoje i primenjuju jasna i čvrsta antikorupcijska pravila i principe u vođenju javnih poslova, u svakodnevnom radu i u odnosima sa građanima i javnošću.
Realizacija projekta je započela aktivnošću Predsedništva Stalne konferencije koje je, oslanjajući se na opšte principe sadržane u Evropskom kodeksu ponašanja lokalnih i regionalnih izabranih predstavnika Saveta Evrope, kao i na stavove, predloge i mišljenja predstavnika opština i gradova, domaćih i stranih stručnjaka, preuzelo zadatak da formuliše predloge dva dokumenta:
– Etičkog kodeksa za izabrane lokalne predstavnike,
– Pravila ponašanja za zaposlene u organima lokalnih vlasti i javnim komunalnim preduzećima.
Ova dva dokumenta će potom biti predmet široke rasprave – na nacionalnom nivou i u lokalnim zajednicama – u koju će biti uključeni građani, nevladine organizacije, mediji, strani i domaći stručnjaci i predstavnici Vlade i Skupštine Republike Srbije. Rezultat ovih rasprava, koje će se tokom sledećih meseci voditi u skupštinama opština i gradova, na okruglim stolovima, u kontakt-emisijama i kroz druge vidove komunikacije sa građanima, biće usaglašeni tekstovi predloženih dokumenata, koje bi trebalo svečano da usvoji Skupština Stalne konferencije i da ih, potom, preporuči za usvajanje u svim lokalnim samoupravama u zemlji. Zatim bi usledio ciklus programa obuke, s ciljem da svrha i sadržina Kodeksa i Pravila ponašanja zaposlenih postanu potpuno jasne i prihvaćene od strane predstavnika lokalnih vlasti i, istovremeno, poznate građanima, kako bi na njih mogli da se oslone i pozovu.
ZAŠTONAMJEPOTREBANKODEKS
Jedna od osnovnih odlika modernog koncepta lokalne samouprave podrazumeva osposobljenost lokalnih vlasti da u javnom interesu upravljaju lokalnim poslovima. Poverenje građana da lokalne vlasti upravljaju lokalnim poslovima u javnom interesu, jedan je od najvažnijih uslova njihovog legitimiteta.
Prema istraživanju koje je sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) sredinom maja prošle godine, poverenje građana u institucije lokalne vlasti veoma je malo. Čak i ako se ima u vidu da na stav građana prema lokalnim vlastima presudno utiče decenijama razvijen otpor prema opštinama kao otuđenim, korumpiranim i „privatizovanim“ feudima prethodnog režima, ne može se izbeći konstatacija da demokratski izabrane lokalne vlasti ni nakon četiri godine od promene režima nisu uspele da uspostave suštinsko poverenje između lokalne samouprave i građana. Uprkos objektivnim rezultatima, vidljivom poboljšanju kvaliteta života u gradovima i opštinama, sve rasprostranjenijoj praksi uključivanja građana u procese donošenja odluka na lokalnom nivou, građani još ne veruju u stvarnu opredeljenost predstavnika lokalne samouprave da vlast vrše isključivo u javnom interesu. Sa sličnim problemom nepoverenja između građana i lokalnih vlasti suočile su se i zemlje razvijene demokratije, i kao deo paketa mera za rešavanje ovog problema Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope je 1999. godine usvojio Evropski kodeks ponašanja lokalnih i regionalnih izabranih funkcionera.
Kodeks i pravila ponašanja, za razliku od zakona koji su već doneti ili će u narednom periodu biti doneti u Republici Srbiji, predstavljaju akte samoregulacije nosilaca javne vlasti na lokalnom nivou. Sadržavajući kombinaciju pravnih i etičkih normi i standarda, ova pravila su pre svega akti samoobavezivanja kojima nosioci javnih funkcija obznanjuju da su svesni odgovornosti koju podrazumeva vršenje javne funkcije i da su spremni, u cilju istinske demokratizacije političkog života na lokalnom nivou i stvaranja i održavanja poverenja javnosti u vršenju javnih funkcija, da se obavežu na poštovanje jasnih i preciznih pravila postupanja u svakodnevnom političkom životu, u odnosu prema zaposlenima, prema medijima, da poštuju pravila fer pleja u političkim kampanjama, izbegavaju sukob javnog i privatnog interesa i poštuju načelo nediskriminacije i zabrane favorizovanja.
Imajući u vidu da Kodeks sadrži samo pravila, bez sankcija u pravnom smislu, njegova svrha je stvaranje svesti o obavezi poštovanja standarda etičkog ponašanja u političkom životu u opštinama i gradovima, upoznavanje funkcionera sa tim standardima i obaveštavanje javnosti kakvo ponašanje ima pravo da traži i očekuje. Krajnji cilj je obezbeđivanje zakonitosti rada lokalnih funkcionera i, što je podjednako važno, uspostavljanje poverenja između građana i lokalne samouprave. Ovo poverenje će olakšati upravljanje opštinama i gradovima, i otvoriti perspektive bržeg razvoja na lokalnom nivou kroz partnerstva između opština i građana, ne samo kroz samodoprinos već i na druge načine.
Vodeći računa pre svega o interesu svojih članova, gradova i opština, Stalna konferencija gradova i opština je preuzela inicijativu da uspostavi i promoviše Kodeks ponašanja izabranih, imenovanih i postavljenih funkcionera lokalne samouprave, kao i skup pravila ponašanja službenika lokalne samouprave i lokalnih javnih preduzeća. Ova dva dokumenta bi se u potpunosti oslanjala na načela sadržana u Evropskom kodeksu ponašanja lokalnih i regionalnih izabranih predstavnika i na prateće evropske standarde javne etike na lokalnom nivou.
– Nedavnim pristupom državne zajednice Srbije i Crne Gore Savetu Evrope, značajno su povećana očekivanja javnosti kada je u pitanju primena tzv. evropskih standarda u domenu uređenja ponašanja nosilaca javne vlasti na svim nivoima. Mediji, stručnjaci, nevladine organizacije i građani posvećuju ovoj temi veliku pažnju i jednoglasno podržavaju usvajanje propisa kojima se uređuje ponašanje nosilaca javne vlasti. Zato je važno napomenuti da usvajanje ovog kodeksa ne sme i neće biti izolovan čin. Njegov pravi značaj vidi se kada se posmatra u kontekstu međunarodnih i domaćih tendencija:
– Ratifikacija Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama,
– Skora ratifikacija Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, Krivičnopravne konvencije Saveta Evrope o korupciji i Građanskopravne konvencije Saveta Evrope o korupciji,
– Zakon o javnim nabavkama,
– Zakona o sprečavanju sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija, Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakon o narodnom advokatu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!