
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Ostavili smo snažan utisak i pred Evropskom unijom od čijih smo predstavnika dobili javno priznanje za napore koje činimo na usaglašavanju zakonske regulative u oblasti životne sredine
„Iza nas su tri izuzetno naporna, ali i izuzetno uspešna dana“, kaže ministar zaštite životne sredine i predsedavajući Konferencije, Saša Dragin. „Ministarska deklaracija, kojom su određeni prioriteti u oblasti zaštite životne sredine u sledećih pet godina, usaglašena je jedan dan pre početka konferencije, što se tokom svih prethodnih pet zasedanja nije dogodilo.“
„VREME„: Da li su svi unapred isplanirani zadaci, ipak, uspešno realizovani?
SAŠA DRAGIN: Donesena je odluka da se procesi ubrzaju i da se fokus stavi na propise i dogovore sa Konferencije, da se svi koncentrišemo i dosledno pridržavamo svega dogovorenog. Za sve ciljeve pomenute na Konferenciji neophodno je uspostaviti odgovarajući institucionalni i zakonodavni okvir kojim bi se omogućilo postizanje tih ciljeva. Uspostavljanje međunarodne saradnje, razmena stečenih znanja, komunikacija i aktivnosti u okviru regionalnih, svetskih i evropskih organizacija stvoriće neophodne uslove da se načini korak napred u oblasti zaštite životne sredine u panevropskom regionu. Nas tek čeka zajednički rad, dalje usaglašavanje zakonodavstva u oblasti životne sredine, čeka nas izgradnja kapaciteta i kontinuirano praćenje stanja životne sredine.
Istakli ste da bi rešavanju problema u oblasti zaštite životne sredine trebalo pristupiti beskompromisno i uz podršku što većeg broja učesnika.
Upravo to i jeste najvažnija poruka Konferencije: da sve zemlje zajedničkom akcijom i kroz zajedničke projekte ubrzano rade na postizanju napretka, jer kada god više zemalja radi zajednički na rešavanju nekog problema, to doprinosi sistematskom pristupu, samim tim i efikasnijem rešenju. Na primer, svaka od članica Evropske agencije za zaštitu životne sredine, ali i one zemlje koje će to tek da postanu (kao, na primer, države jugoistočne Evrope) trebalo bi da se pridržava pravila i preporuka za uspostavljanje sopstvenih sistema monitoringa, sakupljanja podataka i izveštavanja radi povećanja nivoa međunarodne uporedivosti informacija o životnoj sredini, što bi pomoglo u preciznijem uvidu u generalno stanje životne sredine. Monitoring životne sredine (radi prikupljanja informacija o njenom stanju) sigurno je najjače oruđe za procenu uslova i kretanja u životnoj sredini, ali i u procesu donošenja politike zaštite životne sredine i održivog razvoja i implementacije multilateralne procene u oblasti zaštite životne sredine u regionu UNECE.
Koliko je za Srbiju značajano to što se Konferencija održala baš u Beogradu?
Ovo je najveći skup još od samita nesvrstanih u Beogradu 1989. godine. Osim toga što se pokazala kao dobra zemlja domaćin, Srbija je ovim događajem uspela i da povrati respektabilnu poziciju u oblasti zaštite životne sredine. Ostavili smo snažan utisak i pred Evropskom unijom od čijih smo predstavnika dobili javno priznanje za napore koje činimo na usaglašavanju zakonske regulative u oblasti životne sredine. Za našu zemlju je jako važno što smo imali niz bilateralnih razgovora sa skoro svim delegacijama prisutnim na konferenciji. Potpisali smo i veliki broj bilateralnih sporazuma u raznim oblastima važnim za zaštitu i očuvanje životne sredine.
Predlog da Beograd postane podregionalni centar za praćenje klimatskih promena, takozvana Beogradska inicijativa, dobila je punu podršku. Kada centar počinje sa radom?
Regionalni centar počinje da radi odmah po završetku Konferencije. Odluka da centar bude baš u Beogradu doneta je jednoglasno, a dobila je i punu podršku generalnog sekretara Svetske meteorološke organizacije Mišela Žaroa. Izuzetno snažan utisak na učesnike Konferencije ostavila je i inicijativa predsednika Borisa Tadića da se konačno otpočne proces pripreme za potpisivanje ugovora o oslobađanju od svih poreza i taksi za sva vozila koja u atmosferu ne emituju ugljen-dioksid. Ova inicijativa ulazi i u „Zaključak“ predsedavajućeg, najvažniji konferencijski dokument. Dobre ocene dobila je i prezentacija za održivi razvoj potpredsednika Vlade Božidara Đelića. Ovo su samo neki od primera koji pokazuju da je Srbija zaista odlučna u nameri da sredi stanje u oblasti životne sredine.
Da li se ta odlučnost odnosi na celu Vladu Srbije?
Ministarstvo za zaštitu životne sredine do sada nije imalo problema sa ostalim članovima Vlade. Ubeđen sam da će tako i ostati i da će Vlada Srbije aktivno pratiti Ministarstvo zaštite životne sredine u naporima koje čini za zdraviju i lepšu budućnost.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve