VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Aleksandar Vučić, potpredsednik SNS-a, hrvatskim novinarima u toku svoje posete Hrvatskoj ("Pravda")
Dragan Marković Palma,
lider Jedinstvene Srbije, optimistički poručuje:
„Tvrdim vam da će Srbija veoma brzo postati kandidat za članstvo u EU. Lično sam razgovarao sa oko 15 diplomata, između ostalih i sa britanskim ambasadorom Stivenom Vordsvortom i sa zamenicom američkog ambasadora Kamerona Mantera Dženifer Braš. Potvrđeno mi je da Srbija neće biti uslovljavana priznavanjem Kosova u zamenu za članstvo u EU.“
(„Kurir“)
Oliver Njego,
operski pevač, u Beogradu, pevao je bez muzičke pratnje pred više od 20.000 fudbalskih navijača:
„Taj izlazak na teren uoči utakmice Srbija–Litvanija (3:0) i pevanje himne, bez muzičke pratnje, za mene je bio rutinski posao. To za operskog pevača nije težak zadatak. Tražio sam tada samo da se stavi zvučnik ispred fudbalera, da bi oni pevali istovremeno kad i ja, a ne sa zakašnjenjem od pola sekunde zbog eha zvuka sa tribina. Tako sam ‘utisnuo’ u njih svako slovo himne. I rezultat te utakmice je i moje delo. “
(„Politika“)
Nataša Bekvalac,
pevačica, govori o usklađivanju svog posla i lečenju supruga:
„Kada je reč o usklađivanju privatnog i poslovnog, poslednjih godinu dana sam mnogo organizovanija. Danilo je uvek prioritet, ali uz dobru organizaciju sve se može postići. Na njegovu inicijativu sam se ovako brzo vratila na scenu. Postojala je mogućnost da se sa Hanom preselim u Pariz na tri meseca. Druga opcija je bila da njena i moja baza bude ovde, a da odlazim kod njega povremeno, kad mu budem najpotrebnija. Svestan je da bi bilo suviše sebično da se cela porodica seli tamo, jer bi to poremetilo Hanine navike. Njegovi najbolji drugari iz reprezentacije ne dozvoljavaju nijedan dan da bude sam. Trenutno je kod njega Dejan Savić, uskoro mu u posetu odlazi Vanja Udovičić i naš kum Vlada Vujasinović. Otkako leži u pariskoj bolnici, već sam bila kod njega dva dana, pa sam se vratila zbog singla. …“
(„Svet“)
Ognjen Amidžić,
„šarmantni voditelj emisije „Ami Dži šou“, koji je za kratko vreme pobrao simpatije gledalaca“, otkriva kako se rade ankete za emisiju:
„Pazi, da ti objasnim. Na ulici anketiramo sto ljudi. Ponavljam, nimalo ne utičem na tu anketu, zato i mogu da se čuju najneverovatniji odgovori poput onog da je Suzana Mančić iritantna jer je mnogo isfeminizirana. Ta anketa je zapravo malo stanje svesti našeg naroda.“
(„Svet“)
Saša Dragić,
poznati estradni producent u ulozi direktora akademije „Operacije trijumf“, objašnjava svoje komentare i psovke na račun žirija, studenata, voditelja i gosta, koje je, rediteljskom greškom, publika koja prati ovaj šou preko interneta imala prilike da čuje potpuno necenzurisane:
„To što sam izgovorio nije bilo za javnost, a, nažalost, tamo je završilo. Doveden sam u glupu situaciju da treba da se izvinjavam za nešto što sam izgovorio u četiri zida. Inače, nije mi bila namera da bilo koga uvredim. Da sam se Ismeti direktno obratio, slažem se – bila bi to velika uvreda i veliki skandal. Ovako… praktično sam se obratio televizoru. Komentare koje sam davao uporedio bih sa onima koje dajem dok gledam fudbalsku utakmicu ili teniski meč.“
(„Svet“)
Slobodan Kačar,
naš najuspešniji bokser, priča kako je počeo:
„Za boks nismo imali podršku roditelja, majka je bila očajna. Otac je dozvolio Tadiji da trenira pošto je uvek od mene bio snažniji. Meni je rekao da izaberem ring ili kuću. Iako sam imao samo 14 godina, uzeo sam torbu i pošao od kuće. Kad me je iste noći brat Sreten iz Novog Sada vratio kući u Veternik, otac mi je rekao: ‘Da bog da te na prvom treningu nokautirali.’ Međutim, to mi se nikad nije desilo, ni u amaterskom ni profesionalnom boksu. Naravno, imao sam poneku masnicu ili posekotinu, koje su me više bolele kad dođem kući, pošto me je majka posle svakog meča redovno pregledala i često plakala.“
(„Blic“)
Zorica Brunclik,
pevačica, „tvrdi da je još uvek na ‘izdržavanju kazne’ zbog političkog angažmana u JUL-u“, ali i dalje ima političke ambicije:
„Bila sam neko ko je kukurikao pre zore! Bila sam u politici iz ubeđenja, a za ideale žive budale. Danas je normalno da se svi bave politikom. Ne znam kako bih mogla ponovo da uđem u politiku. Jedino da osnujem sopstvenu stranku, a za to trebaju velike pare. Priču o ministarki kulture lansirali su oni koji su se plašili mene i moje navodne moći. Niti mi je ko to nudio, niti bih prihvatila! Da mi je neko ponudio da budem ministarka za brigu o deci i porodici, odmah bih prihvatila. To mi je neostvarena želja i na tom mestu niko mi ne bi bio ravan.“
(„Svet“)
Maja Gojković,
predsednica Narodne partije, jedan od lidera „narodnjačkog bloka“, o bivšim stranačkim kolegama Vučiću i Nikoliću, i njihovom doskorašnjem lideru Šešelju:
„Oni se plaše Šešeljevog političkog uticaja, ali još više onoga što bi on imao njima da kaže. A oni sada koriste to što je on u zatvoru pa ga napadaju bez prava da on može na pravi način da im odgovori na njihove optužbe.“
Šta bi Šešelj mogao da kaže o njima?
„Možda da njemu duguju bukvalno sve: politički uspon, materijalni status, stanove… I ko zna šta još, jer su oni bili izuzetno bliski, družili su se poslovno i privatno. Ja nisam imala tu privilegiju, pa ne znam mnogo o tome.“
(„Press“)
„Glas javnosti“
objavljuje reportažu sa svinjokolja u „Specijalnom rezervatu prirode Zasavica“:
„Vukla se ta subota, prava jesenja. Kišna, muljava i blatnjava. Rekao bi neko – divan dan za umiranje. Sad, kad čovek razmisli koji nas je vrag po takvom vremenu potrpao u onaj autobus i naterao da krenemo put Zasavice, i nije daleko od istine. I jeste bio dan za umiranje. Dan u kom je cirka dvadeset i pet tih retkih crnih mangulica svoj kratki svinjeći život završilo s nožakom pod grkljanom. Puno se tih svinja, onako kuždravih i crnih, načičkalo uz ogradu oglednog zoo-vrta, pa sve glede, radujući se što ovog jutra nisu završile na čerecima i u onim ranijama, što su se već uveliko dimile kad je novinarska skupina, sve gacajući kroz po’ metra blata, pristigla… Gosti, koji kanda nisu čuli da je post uveliko počeo, već navalili na prženu džigericu i gulaš od mangulice, dok orkestar udara na veselje. Jeca tamburica, ode mangulica.“
„Zona sumraka“
savetuje čitaocima „da pre ulaska u novu godinu, treba očistiti negativnu energiju koja se minulih dvanaest meseci nakupljala u domu, kancelariji i na predmetima. Najbolje je da to učiniti pomoću alhemičarskih trikova, kojima ćete se istovremeno zaštititi od štetnih zračenja, crnih misli, uroka i čini“:
„Nepristupačni i mračni ćoškovi u kući idealna su mesta da u njih nezapaženo stavite smotuljak sa nekom bajalicom, belegom ili zapisom vračare, koji će doneti zlo porodici. Zato se preporučuje da se poslednje nedelje decembra svi ćoškovi u kući počiste, a zatim da se tu stavi malo soli. S obzirom na verovanje da je so najefikasnija zaštita od zla i demona, poželjno je da malo soli sipate i iza glomaznih delova nameštaja. Najbolje je da u kuću zaštićenu solju unesete biljke. Svaku prostoriju obogatite biljkom mesnatih listova, poput fikusa ili filadendrona. Za tu priliku mogu da posluže i lozice sa mesnatim listovima, sve sem ljubičaste, koju zovu devojačka kosa. Naime, ova biljka pospešuje preteranu strast za muškarcima, a samim tim i patnju za njima. Budite oprezni i pri izboru puzavica, jer neke vrste, kao što je lijander, loše utiču na muškarce.“
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve