Color Press Grupa organizovala je u četvrtak, 1. oktobra, regionalnu konferenciju „Izazovi energetske stabilnosti“. Učesnici konferencije bili su ljudi iz državnog vrha kada je o energetici reč – ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović i generalni direktor Elektroprivrede Srbije Aleksandar Obradović. Osim njih, prepunoj konferencijskoj sali beogradskog hotela Metropol obratili su se i ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin, kao i Elena Burmistrova, generalna direktorka Gasprom eksporta iz Moskve.
Konferenciju, koja je obeležila deset godina poslovanja Srbijagasa, otvorio je Dušan Bajatović jednočasovnim obraćanjem novinarima. Bajatović je rekao da je Srbija gasno obezbeđena za predstojeću zimu i da je Banatski Dvor spreman za novu grejnu sezonu. Dodao je da su Srbijagas i Gasprom postigli dogovor o proširenju ovog podzemnog skladišta gasa na ukupni kapacitet od milijardu kubnih metara, a za modernizaciju skladišta biće potrebno 65 miliona evra (bez izgradnje pratećih gasovoda). Govoreći o restrukturiranju Srbijagasa, Bajatović je izjavio da je ova kompanija podeljena na dva dela – transport i distribuciju gasa, te da bi njihovo operativno funkcionisanje trebalo da počne početkom 2016. Dalji koraci u restrukturiranju Srbijagasa trebalo bi da budu korporativizacija i transformisanje u akcionarsko društvo.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je da je slavljenik Srbijagas „počeo da ostvaruje odlične rezultate i da su pred tom kompanijom najbolji dani“, kao i da ne postoji “ nikakvo razmatranje, niti plan za novo poskupljenje struje u ovoj godini“, a da je na dan održavanja konferencije „Izazovi energetske stabilnosti“ u Metropolu cena gasa snižena devet odsto. Ministar Antić je zaključio da u predstojećoj grejnoj sezoni neće biti problema u snabdevanju energentima i toplotnom energijom.
Ambasador Čepurin je istakao da Rusija godišnje isporučuje Srbiji 1,5 milijardi kubnih metara gasa, kao i da se saradnja ove dve zemlje u gasnom sektoru zasniva na uzajamnoj koristi. „Rusija se zalaže da se uzimaju u obzir interesi Srbije po pitanju snabdevanja gasom, i Rusija je više puta htela da gasovod Južni tok prođe kroz Srbiju“, naglasio je Čepurin. On je dodao da je u 2014, Gasprom isporučio Evropi 146 milijardi kubnih metara gasa, a da se u 2015. očekuje povećanje isporuke na 160 milijardi kubnih metara. „U energetici nema granica – i Rusi, Srbi, Nemci, Englezi imaju zajedničke interese u oblasti energetike i gasa“, kazao je ruski ambasador u Srbiji.
Govoreći o uticaju politike na saradnju Gasproma i Srbije, generalna direktorka Gasprom eksporta Elena Burmistrova rekla je da Gasprom eksport će uvek ostati pouzdan partner Srbije: „Nikakvi politički vetrovi ne mogu obustaviti naše isporuke gasa Srbiji“, izjavila je ona, dodajući da će „Gasprom eksport uvek ostati predvidiv i pouzdan partner Srbije, jer Gasprom ne može da izda Srbiju, našeg tradicionalnog prijatelja. Gasprom je, nažalost, morao odustati od realizacije projekta Južni tok, zbog stava koji je EU imala prema tom projektu i zato što je EU praktično primorala vladu Bugarske da odustane od izgradnje tog gasovoda“, rekla je Burmistrova.
Generalni direktor EPS-a Aleksandar Obradović rekao je da će najveća domaća kompanija postati akcionarsko društvo do 1. jula 2016, a da je u prvoj polovini ove godine zabeležen profit od tri milijarde dinara, umesto planom predviđenog gubitka od deset milijardi. Obradović je ponovio da je EPS, kroz cenu struje koja je već godinama ispod tržišne, praktično poklonio šest milijardi evra Srbiji – novac koji je mogao da poveća vrednost kompanije investicijama. On je i najavio povećana ulaganja u alternativne izvore energije, poput aktuelnih projekata izgradnje vetro i solarnog parka u Kostolcu.