Loader

Vojničke priče

04.februar,13:42

O vojničkim danima Petra Kralja, Dragana Šutanovca, Milutina Mrkonjića i drugih javnih ličnosti

Priču o vojničkim danima, naročito s četrdesetogodišnjacima „pa naviše“, lakše je inicirati nego bilo koju drugu: dovoljno je pitati „koji si VES“, ili „gde si služio“, pa da se razvije. Iako se sve svodi na isto: kako je bilo na početku, kako posle, ko je koliko marševao, ko je kako i šta eskivirao, ko je koliko i kako odsustvo dobijao, ko je kako ovo, ko je kako ono… Priči nikad kraja. Jer, nije odsluženje vojnog roka mačji kašalj: reč je o iskustvu koje se pamti celog života.

Petar Kralj, glumac, 1967. odsluženje vojnog roka započeo je u Vranju: „Bio sam pešadinac u Vranju, mi smo to zvali prašinar, a posle sam bio prekomandovan u Bitku na Neretvi, kod Veljka Bulajića“, priseća se. „Taman kad sam završio obuku i kada sam mogao lepo i mirno da odslužim rok, prebacili su me tamo gore, u Gornji Vakuf, na Jablanici.“

Godinu dana kasnije, kroz kapiju kasarne u Pirotu prošao je Milutin Mrkonjić, današnji ministar infrastrukture. Kaže da je imao ideju da vojsku „eskivira“, ali da je prevagnulo očevo insistiranje da muškarac dve stvari u životu mora da uradi: da odsluži vojni rok i da se oženi.

Dragan Marković Palma, gradonačelnik Jagodine i narodni poslanik, vojničke dane je proveo 1979. i 1980, u Puli. „U Titovoj gardi“, naglašava, kao najmlađi vojnik u divizionu. Januara 1980. uniformu je obukao Nebojša Antonijević Anton, gitarista Partibrejkersa: „Nisam imao ideju da u vojsku idem, ali su došli po mene i odveli me, jer se nisam javio kad i svi, odmah posle završene srednje škole.“

Nebojša Čović, predsednik FMP grupe, vojni rok je odslužio 1986. u Somboru, nosilac je značke Primeran vojnik, a vojni rok završio sa činom „mlađi vodnik“. Ministar vojni Dragan Šutanovac godinu dana kasnije u Samoboru kod Zagreba i na Velebitu. „Verovatno zbog toga što sam odbijao da izvršavam komande koje razumem, ali mi nisu jasne, kao čišćenje već očišćenog, pre završetka obuke prekomandovan sam na Velebit, relej na vrhu Zavižanj,1653 metra nadmorske visine, gde sam proveo deset meseci bez mogućnosti da izađem u grad, jer grada u blizini i nije bilo, bez mogućnosti bilo kakve posete, i tamo sam ostao do kraja vojnog roka, ukupno 366 dana. S druge strane, imali smo stalnu telefonsku vezu sa ‘spoljnim’ svetom, pa smo većinu vremena provodili telefonirajući, kao i mogućnost prijema italijanskih televizijskih programa.“

„GUŠTERI“ i „DŽOMBE“: Jedna od prvih trauma s kojom se mladi vojnik susreće su stare „kuke“, „džombe“, „kajle“ – vojnici koji su došli koji mesec ranije.

„Nije tu bilo ništa neobično“, kaže Dejan Kovačević. „Moraju svi da se naviknu na red, na ustajanje, da se sve to u minut dešava – postrojavanje, časovi, doručak, ručak, večera, sportska zanimanja. Mi smo imali obavezu da održavamo put, svi su izlazili da ‘tuku makadam’ sat-dva.“

„Kod nas je bilo tako: ako iole pokažeš neku dobru volju na tom zanimanju, sve te starešine poštuju, ne samo mene, jer ja tada nisam još bio neki slavan glumac“, kaže Petar Kralj. „Sve je to normalno: postoji ta unutarnja hijerarhija među starijim i mlađim vojnicima, koji već znaju sve moguće, kako bi se to reklo, krivine, ajde da tako kažem, mada su to blage krivine. Znaju, recimo, kako da odu u grad i da donesu gomilu onih grčkih baklava: prvih dana vojske ste gladni slatkog, a stariji vojnici su znali kako da nam donesu, pa mi onda to ‘sredimo’ posle večere.“

„Kao i svuda, ‘gušterska faza’ je važna i mora se proći: ko god i šta god da ste bili pre, tu gde ste došli ‘gušter’ ste“, objašnjava Nebojša Čović. „Ko je to brže shvatio, bolje je prošao.“

Dragan Marković kaže da je bio „gušter“ svega tri dana, dok ga nisu upoznali kao vrednog i radnog, a uvek je, veli, radio više nego što je od njega zahtevano. Milutin Mrkonjić takođe: „Ma čim se pokažeš ko si i kakav si, a vredan si, problema nema.“

„Poredak mora da postoji“, kaže Anton „partibrejker“, ali i da se on „nije ponašao po njihovim pravilima“, pa su ga posle svega dve nedelje iz Senja poslali u Pulu, a odande stalno slali kući. „Valjda da ne bih smetao“, kao da traži objašnjenje. „Bio je to totalni raspad sistema“, zaključuje.

„Disciplina mora da postoji“, tvrdi Dragan Marković. „Ko nema iglu i konac – prekoredno požarstvo, ko ima raspar čarape, opet požarstvo, ko nema čiste ruke – požarstvo“, nabraja. „Ja sam imao disciplinu kod kuće, tako da mi u vojsci ništa nije teško palo.“

O vojničkim danima javnih ličnosti čitajte od četvrtka u narednom broju „Vremena“.

ŠKOLA ŽIVOTA

Petar Kralj:

Nauči se tamo jedan red koji u životu vrlo dobro dođe, koji ne može da škodi, samo može dobro da donese.

Milutin Mrkonjić:

Jeste škola života, i to vrlo specifična škola. U početku je bilo jako neugodno, hladno, ali posle svega mesec dana sve je bilo u redu.

Dragan Marković:

U vojsci se ide na spavanje uveče, a ustaje se ujutro, to je ono najosnovnije što se u vojsci nauči.

Dragan Šutanovac:

Dok sam tamo bio, bio sam ubeđen da gubim vreme, ali kad je došao prvi ispitni rok na Mašinskom fakultetu, poželeo sam da odem na sedam dana na Velebit da se odmorim.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve