Janukovič vodi, Timošenko se nada, Juščenko ponižen, Amerikanci savetuju sve
Na predsedničkim izborima u Ukrajini održanim u nedelju, 17. januara 2010. u drugi krug su prošli lider opozicione Partije regiona Viktor Janukovič i premijerka Julija Timošenko.
Posle 98,61 prebrojanih glasova ukrajinska Centralna izborna komisija je u ponedeljak saoštila da je Janukovič sakupio 35,42 odsto glosova, a Timošenko 25,05 odsto.
To se podudara sa slikom dobijenom merenjem preko egzit pula, što je indikacija da je rezultat realan i da nije bilo velike krađe. Za Ukrajinu, u kojoj je zbog izbornog spora 2004. izbila takozvana narandžasta revolucija to je prilično važno.
Egzit pul agencije SOCIS pokazuje da je Janukovič sakupio 36,6 odsto, glasova Timošenko – 25 odsto, a bankar Sergej Tigipko – 13,5 odsto.
Telekanala ICTV takođe kaže da vodi Janukovič (35,06 odsto), a da je na drugom mestu Timošenko (25,72 odsto), i da je na trećem – Tigipko (13,41 odsto). Slične rezultate daje egzit pul koji je sproveo „Savik Šuster Studio“ – 34,7 odsto glasova za Janukoviča, 25 odsto za Juliju Timošenko i 13,2 odsto za Tigipka.
Na četvertom mestu je eks-spiker Vrhovne Rade Arsenij Jacenjuk – kome ankete daju od 6,6 odsto do 7,8 odsto glasova.
On izmiče petom na listi dejstvujućem predsedniku Viktoru Juščenku – koji ima samo između 5,2 i 6 odsto glasova. Taj rezultat odgovara njegovom rejtingu, koji je Juščenko imao pre izbora, mada je on i na sam dan izbora izjavljivao da će pobediti.
U prvom krugu takmičilo se 18 kandidata.
U slučaju da Janukovič, koji vodi u prvom krugu, pobedi u drugom, politikolozi očekuju kardinalnu promenu političkog kursa Ukrajine.
Kako javlja ruska agencija RIA Novosti, u štabu Julije Timošenko očekivali su bolji rezultat u prvom krugu izbora, ali su uvereni u njenu pobedu u drugom.
Pred drugi krug najiteresantnije će biti to kuda će otići glasovi koje je sakupio bankar (Svedbank) Tipiko. On je inženjer iz Dnjepropetrovska, bio je ministar ekonomije Ukrajine 1999-2000, a 2008. premijerka Timošenko ga je imenovala za savetnika, a zatim za i kopredsednika Saveta investora pri Kabinetu ministara Ukrajine. U junu 2009. Tigipko je napustio tu dužnost i sada se kandidovao za predsednika.
Prethodni predsednički izbori u Ukrajini 2004. na osnovu kojih je šef države postao Viktor Juščenko, praćeni su krizom i masovnim protestima onih koji su bili nesaglasni sa zvaničnim rezultatima drugog kruga izbora, po kojima je pobednik bio Viktor Janukovič. Posle masovnih akcija, čiji je centar bio glavni trg u Kijevu koji se zove Majdan Nezaležnosti, ukrajinski parlament je naložio ponovno glasanje u drugom krugu, u kome je za predsednika izabran Viktor Juščenko. To je bilo opisano kao «narandžasta revolucija» i u zapadnim medijima je slavljeno kao okretanje Ukrajine Evropi, a neki od ovdašnjih «otporaša» hvalili su se time da su pomagali tu plišanu demokratsku revoluciju.
Blok Jučšćenko-Timošenko se međutim raspao. Razlike među njima odnosile su se i na odnos prema Rusiji. Juščenko je bio u većoj meri konfrontiran s Moskvom. Ukrajina je prošle zime bila u teškoj konfrontaciji s Moskvom zbog obustave isporuke gasa Zapadnoj Evropi. Nekada favorit zapada, dosadašnji predsednik Juščenko je sada ispao u prvom krugu, praktično s ponižavajućim rezultatom.
Dopisnik BBC Gabriel Gatehouse javlja iz Kijeva o tome da se među glasačima oseća razočaranje zbog neuspeha vlade da suzbije korupciju, sprovede reforme i da se poveže sa EU. Krivica je očito prebačena na dosadašnjeg predsednika Juščenka. Neki zapadni mediji su javljali da je do popodnevnih časova izlaznost birača bila relativno mala, ali ukrajinska izborna komisija saopštava da ona prevazilazi 66 odsto! Uzbuđenja je očito, u tom glasanju po snežnom danu, ipak bilo: zabeležena su četiri smrtna slučaja, uglavnom srčani napadi.
Izbore posmatra 600 posmatrača OEBS-a.
Vodeći kandidati suoptuživali jedni druge da nameravaju da ukradu izbore i pretili su demonstracijama posle izbora. Sada Partija regiona preti da će „zaštititi rezultate izbora putem masovnih akcija“.
Njujork tajms piše da je Janukovič, koji inače smatra da je narandžasta revolucija bila antiruski američki politički projekat zatražio savetničku pomoć od Pola Manaforta, američkog političkog konsultanta, koji ga savetuje od 2005. Manafortov poslovni partner je navodno Rik Dejvis, koji je osmišljavao kampanju senatora Mek Kejna u američkoj predsedničkoj kampanji 2008 mada taj Dejvis nije angažovan u Ukrajini.
To nije jedini američki konsultant umešan u Ukrajini. Bivša firma Dejvida Akselroda, savetnika predsednika Obame, radi za Juliju Timošenko. Predsednika Juščenka savetuje firma Marka J. Pena, koji važi za stratega Klintonovih…
Uticaj Manaforta na Janukoviča se, navodno, sastoji u tome što je on napustio stari stil člana Politbiroa, počeo da govori kraće, umivenije, mada je, izveštava reporter Njujork tajmsa, u Dnjeprđeržinsku tako umiveno govorio i na zboru baš ispred spomenika Feliksa Edmundoviča Đeržinskog, osnivača Čeke, sovjetske tajne policije. Taj grad je po njemu dobio ime. Janukovič tamo ima uporište.
Govori o tome da će obnoviti veze s Rusijom, protivi se uključenju Ukrajine u NATO, a da podržava uključenje Ukrajine u Evropsku uniju kao robusne multipartijske demokratije. Neke od tih ključnih reči mogle bi da budu važne u prikupljanju glasova onih koji su otpali. «Treći pobednik» Tigipko koga sada u nekim listovima nazivaju i «tvorcem kraljeva» izjavio je da ne namerava da podrži ni jednog od kandidata: ni Viktora Janukoviča, ni Juliju Timošenko, jer veruje, da su njegovi birači pametni ljudi koje ne treba savetovati. Rekao je nešto drugo, da će podržati novog predsednika Ukrajine na kursu modernizacije. To možda znači i da je on pre drugog kruga jedini obezbedio učešće u budućoj vlasti, pošto će svaki od pretendenata morati nešto da mu ponudi…
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve