Loader

Kopenhagen: Veliko iščekivanje

18.decembar,15:07

Vreme ističe na klimatskom samitu u Kopenhagenu

Nakon jedanaest dana teških pregovora još nije pronađen predlog sporazuma.

Sada je sve ostalo da se dok dan ne istekne dogovori na najvišem nivou. Danas su u Kopenhagenu, na veliko finale samita, došli šefovi 115 država, među kojima je i predsednik Srbije Boris Tadić.

Međutim, on i drugi lideri malih zemalja čekali su i bukvalno. U pet minuta do podne poslednjeg dana samita veliko plenarno zasedanje još nije bilo počelo mada je najavljeno za 10 sati.

Šefovi država čekali su, kao đaci nastavnika, da se iza zatvorenih vrata dogovore američki predsednik Barak Obama i lideri 30 zemalja koje su glavni igrači.

„Vreme za razgovore je završeno. Ovo je poslednja linija“, rekao je Obama obrativši im se oko pola jedan. No, nije ponudio nikakvog „zeca iz šešira“. Šta će biti dogovoreno, saznaće se do kraja dana i noći koja bi mogla biti duga.

Nakon govora od oko 40 minuta, Obama je otišao je da nastavi pregovore iza zatvorenih vrata, a na podijum se popeo ruski predsednik Dmitrij Medvedev.

Danas nije bilo nereda ispred zgrade Bela centra. Juče je grupica aktivista organizacije Grinpis pokušala da upadne na kraljevsku večeri koju je danska kraljevska porodica spremila za lidere koji su već bili stigli. No, sprečeni su u tome.

SAD su sinoć najavile da će obezbediti 10 milijardi dolara ve’ u prvoj godini za fond iz koga bi do 2020. godine zemlje u razvoju finansirale prelazak na zelene tehologije. To daje podstrek da nerazvijeni deo sveta prihvati dogovor.

Razvijeni svet je međutim, u sukobu sa Kinom oko kako se navodi „pitanja netrasnparentnosti emisija“, budući da ne veruju da su zemlje u razvoj iskrene u nameri da smanje emisiju CO2. Sa druge strane, Kina odbija da dopusti da se zbog klimatskog pitanja „narušava njen suvereninitet“.

No, suštinski problem je i dalje smanjenje emisja na koje su razvijene zemlje spremne da se same obavežu. Prema analizi Ujedinjenih nacija, dosadašnje obaveze koje su iznete u Kopenhagenu ne mogu da zadrže rast globalne temperature na dva stepena Celzijusa.

Globalna temperatura će rasti do tri stepena Celzijusa čak i ako se prihvate obaveze koje su trenutno predložene. A niko u razvijenom svetu nije spreman da ponudi više.

„Strašno“, kažu delegati novinarima na pitanje kako stoje stvari. „Da treba spasiti kapitalističku banku a ne klimu, odavno bi to učinili“, komentariše Ugo Čavez, predsednik Venecuele.

„Nadam se da je to moguće“, rekao je predsednik Srbije Boris Tadić iz Kopehagena za javni servis, objašnjavajući da li će doći do sporazuma.

Većina lidera na svim stranama je nezadovoljna što se, posle svega i posle toliko opcija koje su bile na stolu, nudi samo deklarativni politički sporazum, bez konkretnih ciljeva, ali po svemu sudeći, to je najviše što može da se dobije.

Mada je skup istorijski i jedan do najvećih u ljudskoj istoriji, prilika je propuštena – iz ledenog Kopehagena za globalno zagrevanje dobijamo samo mlako rešenje.

Osim ako se podgreje kako noć bude padala na Kopehagen.

Poslednje izdanje

Intervju: Ivan Ergić

Individualni otpori su jalovi i samodopadni Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve